2022’de Online Gizlilik ve Güvenliğinizi Nasıl Sağlarsınız?

Online gizlilik ve güvenliğinizi nasıl sağlayabilirsiniz? Home-office çalışıyorsanız, online gizlilik ve güvenliğinizi sağlamanız her zamankinden daha önemli. Bağlandığınız Wi-Fi ağ, e-posta, güncellenmeyen programlar veya sosyal medya üzerinden siber saldırıya her an maruz kalabilirsiniz.

2022’de Online Gizlilik ve Güvenliğinizi Nasıl Sağlarsınız?

Online gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamak için neler yapabilirsiniz? Aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

1. VPN (Sanal Özel Ağ)

ExpressVPN’in açıklamasına göre, VPN ile çevrimiçi aktivitelerinizin gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. VPN nedir? VPN, kurulduğu cihazda internet bağlantısının sanal özel bir tünel üzerinden şifreli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir teknolojidir.

VPN ne işe yarar?

VPN, online gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olur. İnternet servis sağlayıcısı normalde giriş yaptığınız web siteleri, kullandığınız uygulamaları, hangi platformda ne kadar vakit harcadığınızı görebilir. VPN kullandığınızda bütün aktiviteleriniz şifrelenir.

Ortak ve şifresiz olan Wi-Fi ağlar aslında birçok güvenlik açığına sahiptir. Havaalanı, alışveriş merkezi ve kafe gibi yerlerde ortak ve şifresiz Wi-Fi ağlar bulunur. Bu ağlar ücretsiz olduğu için bağlanmak çok mantıklı gibi gözükür fakat değildir. Ortak ve şifresiz Wi-Fi ağlar üzerinden siber saldırıya uğrayabilir ve kişisel veri ve bilgilerinizi çaldırabilirsiniz.

Ortadaki adam (MitM) saldırısına ortak ve şifresiz Wi-Fi ağlar üzerinden maruz kalabilirsiniz. MitM saldırısında, şifresiz Wi-Fi bağlantınıza sızan siber saldırgan aktivitelerinizi, kişisel bilgilerinizi görebilir ve gönderdiğiniz/aldığınız mesaj içeriklerinde değişiklikler yapabilir. Örneğin, havaalanında bağlandığınız ortak Wi-Fi üzerinden banka hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda siber saldırgan şifrenizi ve aldığınız ikincil doğrulama kodunu bile görebilir. VPN kullandığınızda bağlantınız tamamen şifrelenir. Siber saldırgan aktivitelerinizi göremez, kişisel bilgilerinize erişemez.

VPN ile aynı zamanda fiziksel konumunuzu gösteren IP adresinizi gizleyerek online gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. IP adresi, internete bağlandığınız her cihazın sahip olduğu ve internet ile iletişim kurabilmenizi sağlayan bir seri rakamdan oluşur. Online olarak etkileşimde bulunduğunuz her web site, program ve uygulama IP adresinizi görür. VPN programı, IP adresinizi gizler ve VPN sunucusunun IP adresi ile iletişim kurarsınız.

VPN ile IP adresinizi istediğiiniz konum üzerinden değiştirip diğer ülkelerdeki online içeriklere de erişirsiniz. Örneğin, ABD sunucusu üzerinden bağlandığınızda ABD’deki online içeriklere ulaşabilirsiniz. Seyahat ediyorsanız, Türkiye sunucusuna bağlanıp her zaman kullandığınız web sitelere erişmeye devam edebilirsiniz.Online içerikler, IP bazlı olarak değişir. VPN ile daha uygun fiyatlara uçak bileti almanız bile mümkündür.

2. Tarayıcı Güvenliği

Tarayıcı, bilgisayar veya tablet üzerinde en çok vakit geçirilen bir programdır. Tarayıcınızdaki güvenlik açıkları, online güvenliğinizi tehdit edebilir ve sizi siber saldırılara maruz bırakabilir.

Güvenli bir tarayıcı kullanmanız ve veya kullandığınız tarayıcınızı güvenli hale getirmeniz çok önemlidir.

Mozilla Firefox

Firefox tarayıcısı, teknoloji sektörünün gözdesi olan bir tarayıcıdır. Kişilerin online gizliliğine güvenliğine odaklanır. E-posta adresiniz bir veri ihlalinde görülürse sizi uyarır. İstenmeyen Ani açılır pencereleri engeller. Çerez takibini önler.

Opera

Opera tarayıcısı, varsayılan olarak reklam engelleyici, VPN ve HTTPS Everywhere eklentilerine sahiptir. Chromium tabanlı olan bu tarayıcıya Chrome kütüphanesinden dilediğiniz eklentileri indirebilirsiniz.

Google Chrome

Chrome, en çok kullanılan tarayıcılardan biridir. Chrome hakkındaki önemli şikayetlerden biri bilgisayarınızın işlemcisini yormasıdır. Chrome kütüphanesi çok zengindir, harika eklentiler sunar.

Tarayıcı Eklentileri

Bazı tarayıcı eklentileri, online gizliliğinizi ve güvenliğiinizi sağlamanıza yardımcı olur.

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere eklentisi sadece HTTP (Güvenli Hiper Metin Transfer Protokolü) kullanan web siteler ile iletişim kurmanızı sağlar. HTTP kullanan ve şifreleme sağlamayan web sitelere karşı sizi uyarır. HTTP olan web siteler ile olan bağlantınız şifrelenmez. Mitm saldırısına bu web siteler üzerinden de uğrayabilirsiniz. HTTP olan web siteler üzerinden kesinlikle alışveriş yapmayın veya kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Chrome, Firefox, Microsoft Edge’de kullanabilirsiniz. Tor ve Brave tarayıcılarında varsayılan bir özelliktir. Bazı VPN programlarının tarayıcı eklentileri HTTPS Everywhere eklentisini de içerir.

Privacy Badger

Privacy Badger, çevrimiçi aktivitelerinizi tarayıcı üzerinden izleyen ve kaydeden reklam şirketlerini ve çerezleri engeller. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera tarayıcılarında kullanabilirsiniz.

uBlock Origin

uBlock Origin, açık kaynaklı bir tarayıcı eklentisidir. Bilgisayarınızın işlemcisini yormaz. Online reklamları ve istenmeyen agresif içerikleri engeller. Chrome, Chromium, Microsoft Edge, Opera, Firefox ve Safari tarayıcılarında kullanabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 16 Mart 2022 Çarşamba 13:00 Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 16:37
YORUM EKLE

banner19

banner36