2016'da Dünyabizim'de En Çok Okunan Haberler

2016 yılı Dünyabizim ailesi için bereketli geçti. Onlarca yazardan yüzlerce haber yayınladık. Çok farklı meselelere değindik. Peki 2016'da Dünyabizim’de en çok neler okundu? M. Murtaza Özeren derledi.

2016'da Dünyabizim'de En Çok Okunan Haberler

2016 yılı Dünyabizim ailesi için bereketli geçti. Onlarca yazardan yüzlerce haber yayınladık. Çok farklı meselelere değindik. Haftalık havadisimiz gibi bu yazıda 2016 yılının haberlerine bir bakış atalım istiyoruz. Dünyabizim’de en çok neler okundu, bu sorunun peşinde inşa edelim bu yazımızı.

40-50 sene evvelinden bir liste

Sitemizin en çok okunan haberi Mahir İz’den Tavsiye Kitap Listesi yazımız oldu. Bu sene kitap listelerin adeta havada uçuştuğu bir yıldı denebilir. Gazete sütunlarında dahi kitap listelerine rastladık. Sosyal medyada bu meseleyi ciddi bir şekilde eleştiren kimseler de gördük. Mahir İz’in on yıllar evvel kapsamlı bir liste önermesi ilginçti. Ancak 40-50 sene evvelinden bir kitap listesinin bu derece okunup paylaşılacağı, haber yazarını dahi hayrete düşürmüştür. Okuma oranı kadar takip oranı da inşallah fazla olur diyelim.

Yabancı âlimler

2016’da mesele edilen bir diğer konu yabancı âlimler mevzuuydu. Nouman Ali Khan ve Hamza Tzortis geçtiğimiz yıl Türkiye’ye geldi. Hatta Khan televizyon programına katıldı, semineri canlı olarak verildi. Ciddi bir takip söz konusu. Bu bağlamda Mehmet Erken gençlere sordu: Neden Yabancı Âlimleri Dinlemeyi Tercih Ediyorsunuz? Sitemizin en çok okunan ikinci haberi de bu oldu. Bu soru hâlâ canlılığını koruyor; hatta bir ikinci haberi dahi gerektiriyor: “Yabancı Âlimlere Neden Bu Kadar Ön Yargılısınız?” Belki önümüzdeki günlerde bu mesele yeniden ateşlenirse bu bağlamda bir soruşturmayı sitemizde görebilirsiniz. (Tavsiye: bu konuda Deniz Baran’ın ''Nouman Aligiller''de Bizi Rahatsız Eden Nedir? yazısı ayrıca okunasıdır.)

Osmanlı toplumunun okumaları

Ekrem Sakar, yıl içerisinde ilgi çekici birçok haber yaptı. Bunlardan biri de Osmanlı Toplumunda En Çok Okunan 10 Kitap başlıklı haberdi. İlginç bir meseleye, Osmanlı’nın bir nevi ‘best-seller’ kitaplarına değinen bu haber sitemizin en çok okunan haberlerinin başında geldi.

Arşivler nice hazineler barındırıyor

En çok okunanlar listesinde bir alıntının bulunması hayret verici bir durum. Bu alıntının kallavi bir metin olması da ayrıca dikkate değer. Mehmet Akif’in Asr Suresi Tefsiri sitemizin çok okunanları arasında. Geçtiğimiz sıkıntılı dönemlerden olsa gerek bu hacimce küçük manaca derin mi derin surenin, ayrı bir derya olan Mehmet Akif tarafından yapılan tefsiri kısa bir süre içerisinde on binlerce kere okundu. Bu vesile ile yeniden bu hazineleri havi arşivlere (Taha Toros Arşivi, İslamcı Dergiler Projesi, İSAM vb.) teşekkürlerimizi iletelim, çünkü onların sundukları imkân ile bunlar yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Toplumun meselelerini dert edinmek

En çok okunan 10 haber içerisinde Yağız Gönüler’in üç yazısı bulunuyor. Bunların üçünün de bir ortak noktası var: Kemal Sayar. Sayar, sene içerisinde Kapı Yayınları’ndan yeni kitaplarını çıkardı ki bunlar çağımızın maalesef pek üzerinde durulmayan meselelerine eğilen kitaplardı. Yağız Gönüler’in Kayıp Arkadaş ve Sanal Aşk üzerine yazdığı iki inceleme ile, genel olarak Sayar’ın kitaplarını ele aldığı yazısının çokça okunması bir şeyler söylüyor bize. Tabii ki Kemal Sayar’ın hayran kitlesinin çokluğunu değil, kitapların değindiği meselelerin ne kadar geniş kitlelerde karşılık bulduğunu söylüyor. Bu bakımdan her üç yazı da, Kemal Sayar’ın kitapları da tekrar tekrar okunasıdır.

İtalya’da bir şeyh

Kenarda kalmış, ancak önemli meseleleri ele alan yazılar pek yankı uyandırmasa da böyle kişiler oldukça dikkat çekiyor. Şeyh Abdülvahid Pallavicini’ye dair haberimiz de böyle bir etki uyandırdı. İtalya’da tüm ömrünü ve kaynaklarını seferber ederek irşad faaliyeti yürüten bu arif zatın hikâyesi çokça okundu. Hayatındaki kırılma noktaları, uğraşları bugün bize oldukça fazla şey söylüyor. Allah duyabilenlerden eylesin.

15 Temmuz’a dair

Bu senenin siyasi olarak en büyük olayı hiç şüphesiz 15 Temmuz gecesi yaşananlardı. Çok yazıldı, çizildi bu meseleye dair. Olay daha sıcaklığını korurken Erhan Erken’in kaleme aldığı Hizmet Hareketi'nden Fethullahçı Terör Örgütü'ne yazısı oldukça önemliydi. Erken’in kendi hatıralarını da ekleyerek beslediği bu güzel analiz yazısı, mezkur yapının nasıl bir süreçten geçerek bir mesele halini aldığını ele almakta.

Kahverengi niye kahverengi?

Son olarak ilk onda yer alan yazı, Mehmet Erken’in Kahveolog blogundan alıntıladığı Türkler Kahve ile Tanışmadan Evvel 'Kahverengi'ye Ne Derlerdi? isimli yazı. Merak uyandıran ve ilginç bir mevzua dokunan bu yazı fazlaca okundu, paylaşıldı.

Kaliteli bir kitabın ‘arkasındaki adam’lara dair

İlk sıralarda yer alan haberler yukarıda belirttiğim gibiydi. Ancak tabii ki yıl içerisinde yayınladığımız haberler içerisinde bu kadar fazla okunmasa da kıymeti bir hayli olan bir sürü yazı vardı. Bunlardan bazılarını da ilginize sunmak istiyorum.

Muaz Ergü’nün Kadir Yılmaz ile yaptığı röportaj senenin güzel haberlerinden biriydi. ‘İçeriden’ birisi ile yapılan bu nitelikli röportaj editörlük yapmak isteyenlere değerli öğütler veriyor. Aynı zamanda kaliteli bir kitabın ‘arkasındaki adamı’ tanıtıyor.

Bir köşede kalmış güzel bir röportajı İsmail Kaplan gün ışığına çıkarmıştı Akif İnan Sordu, Esad Coşan Hocaefendi Yanıtladı isimli haberinde. Vakt-i zamanında İslam Mecmuası’nın da ek olarak verdiği bu röportaj çok güzel hususlara değiniyor.

Tarihi çeşmelerimiz ve mezar taşlarımız

Sadullah Yıldız’ın çeşmeler ile mezarlıklar ile mezar taşları üzerine yaptığı haber dizisi, biz ecdadın kıymetini bilmedikçe kıymetini hiç yitirmeyecek gibi duruyor. Her bir haber okunup bu eserlerin ihyası için yol haritası çıkarılmalı. Fakat maalesef deniz altından tünel yapıp duble yol döşemek, geçmişi elde tutup ona sahip çıkmaktan çok daha kolay geliyor.

Ahmed Sadreddin Öztürk’ün yazdığı güzel haberlerden olan, ‘Sufi Kime Derler?’ sorusu muvacehesinde yaptığı derleme mutlak okunasıdır. Çok zikredilse de künhüne hiç vakıf olunmayan bu kelimenin neler içerdiğine dair değerli bir yazı.

Sedat Palut’un öğretmen odasının nasıl olması gerektiğine dair yazısı, Mehmet Erken’in İstanbul’un köklü liselerindeki ‘bizim mezunlarımızı’ ele alan yazısı, Serdar Arslan’ın öğrencilere kitabı sevdirme üzerine Musa Mert ile röportajı, okunmasını şiddetle tavsiye ettiğimiz haberlerden.

Çıtayı daha üst noktalara çıkartarak devam

Son olarak da bu sene içerisinde başlattığımız video haberleri anmak istiyorum. Daha yeni başlamış olsak da şimdiden içerik üretimine hızlı başladık. İnşallah ilerleyen günlerde daha nitelikli ve güzel videolar ile karşınızda olup, kültür dünyasının nabzını tutacağız.

Bu haber, geride kalan yılın en çok okunanlarını derlemek misyonunu üstlenmiş gibi görünse de, aslında bize daha çok çalışmamız gerektiğini gösteren bir dökümdür. Daha iyi, daha kıymetli, daha güzel ve daha çok bizi ele alan yazılar ile inşallah bu sene de sizler ile olacağız.

2015’in en çok okunan haberi (Ayşenur Gökşen Aydın’ın “Atipik Bir Âlim Nouman Ali Khan'ın Hikayesi” adlı haberi, 31,474 okunma) ile 2016’nın en fazla okunan haberi (Mahir İz’den Tavsiye Kitap Listesi, 60,262 okunma) arasında ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Allah’ın izni ile bu sene yayın ilkelerimizden ödün vermeden daha fazla kimseye ulaşıp Bizim Dünyamızdan haberler vermeye devam edeceğiz, Allah muvaffak kılsın.

 

M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 02 Ocak 2017 Pazartesi 15:19 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 15:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26