2013'te hatırat ve biyografide neler okuduk?

Yayın dünyasında geçtiğimiz sene neler oldu? Hangi kitaplar yayınlandı? Hatırat ve biyografi türlerinde verilen hangi eserler özel bir öneme sahip? Mehmet Erken derledi ve yazdı.

2013'te hatırat ve biyografide neler okuduk?

 

 

Senenin son günlerine doğru sitemizin editöryası, muhtelif alanlarda senenin hâsılasını çıkartmaya çalışalım diye niyet edince, hızlıca işe girişmeye çalıştık.

Hem vaktin gecikmesi, hem de muhtelif koşturmacalar nedeniyle sarkan bu yazı, aynı zamanda gereken kapsayıcılığa da ulaşamadı. Fakat bir başlangıç olması niyetiyle geçmiş senenin yayın dünyasında nasıl geçtiğini, birkaç alanla sınırlı kalarak sunmak istiyoruz.

Bu yazı mecburen yazarının bakış açısına ve ilgi alanlarına odaklandı. Umuyoruz ki okur ve yazarlarımız daha güzellerini göndereceklerdir.

Şahsen ilgilendiğim bir alanda Beyan Yayınları’nın hatırat kitapları arasından peş peşe çıkan üç kitaba değinmek istiyorum. Hasan Başpehlivan ile yapılmış söyleşi “Kâğıt Kokulu Yıllar” ismiyle yayınlandı. Kitap bu alanda TYB Ödülü’nün de sahibi oldu. Daha önce aynı seride “Saatçi Musa” kitabını hazırlayan Asım Öz, bu sefer de çok titiz bir çalışma ortaya koymuş. “Kâğıt Kokulu Yıllar” kitabını, bir dönemin yazıya dökülmemiş hikâyesinin tek örneği olması bakımından meraklılar ve araştırmacılar için önemli bir kaynak vazifesi görüyor.

Aynı seriden yayınlanan diğer iki kitap Ramazan Keskin hakkında Şevket Başıbüyük tarafından yazılmış “Diz Çökmeyen Adam: Ramazan Keskin” kitabı ve Mehmed Said Ertürk hakkında Mehmet Celen tarafından hazırlanan, “İlim ve Hareket Adamı Mehmed Said Ertürk” başlıklı kitap.

Bu iki kitap için de, “bir nebze daha iyi olabilirdi” demekten kendimi alamadım açıkçası. Ben mi çok şey bekliyordum bilemeyeceğim fakat bu yorumum dahi, kitapların ele aldığı isimlerin fazlasıyla önemli olduğunu ve bir başlangıç görevi görse dahi kitapların fazlasıyla kıymetli olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi ki.

Dergâh’tan iki Nurettin Topçu kitabı

Hatırat-biyografi kitapları deyince aklıma ilk gelen yayınevlerinden olan Dergâh Yayınları’na bakmak istiyorum bir nebze. “Toprak Ağalığından Sanayiciliğe: Osmanlı'dan Cumhuriyete Kayserili Molu Ailesi” başlıklı Sait Molu tarafından kaleme alınmış eser, bir yörede, bir ailenin, geniş bir süre diliminde yaşadığı değişim ve dönüşümü ele alıyor. Bu nevi eserlerin sayısının az olduğunu düşündüğümüzde, çalışma varlığı ile dahi öne çıkabiliyor.

Dergâh Yayınları bu sene Nurettin Topçu ile ilgili iki eser yayınladı: Mehmet Birgül tarafından yazılan “İrade-Hareket-İsyan: Nurettin Topçu'nun Entelektüel Biyografisi-1” ve İsmail Kara tarafından kaleme alınan “Nurettin Topçu: Hayatı ve Bibliyografyası”. Bu kitaplar, Nurettin Topçu'nun talebeleri tarafından kurulan Dergâh Yayınları’nın, kendi adına büyük bir eksiği gidermesi manasına gelirken, genel okuyucu için Nurettin Topçu'nun daha iyi tanınmasına ve anlaşılmasına yardım ediyor diyebiliriz.

Fatih Çıtlak, Gönenli Mehmet Efendi’yi yazdı

Bu sene İz Yayınları tarafından yayınlanan iki eserin, imparatorluk dağılırken Anadolu dışında kalan coğrafyanın durumunu görmek açısından kıymetli olduğunu düşünüyorum. Faruk Yılmaz tarafından hazırlanan eserler şunlar: “Ah o Yemen'dir” isimli savaş öncesi dönemi anlatan bir hatırat ve “Filistin Bölgesinde Bulunan General Allenby'nin Hatıratı

Timaş Yayınları’nın hatırat serisinden bu sene yayınlanan güzel bir kitap Ali Saran'a ait, “Omuzumda Hemençe” kitabı. Bu kitap daha evvel, Kurtuba Yayınları tarafından da yayınlanmıştı. Cumhuriyetin ilk döneminde yaşamış bir medrese talebesinin hatıratı olan kitap, döneme dair güzel anektodlar içeriyor.

Fatih Çıtlak'ın Gönenli Mehmet Efendi'yi anlattığı kitabı “Nur Kandili”, Fatih Çıtlak'ın daha çok kendi tanıklığına dayanarak kaleme aldığı bir portre kitabı. Bu kitabın, Gönenli Mehmet Efendi gibi, yerel yahut ulusal çapta meşhur olmuş önemli isimler hakkında yazılması gereken kitaplara kapı aralayacağına inanıyoruz.

Bu bahiste son olarak Pınar Yayınları’ndan çıkan “Kırmızı Siyah Kitap”ı zikredebiliriz. Osmanlı tarihi için önemli dönüm noktalarından bir tanesi olan ve sonrasından gelen büyük savaş nedeniyle bir nebze göz ardı edilen Balkan Savaşları sonrasında yaşanan zulmü anlatan hatırat kitap, güzel bir sunuş yazısı ile bu sene içinde tekrardan neşredildi.

 

Mehmet Erken yazdı

Yayın Tarihi: 20 Ocak 2014 Pazartesi 15:39 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 10:46
YORUM EKLE

banner19

banner36