2010 şiir yıllığı Mart'ta çıkıyor!

Edebiyat Ortamı dergisi şiir yıllığını bu yıl mart ayında vermeyi planlıyor..

2010 şiir yıllığı Mart'ta çıkıyor!

Ankara ses veriyor!

Edebiyat Ortamı Şiir Yıllığı 2010
(+)

Edebiyat Ortamı dergisi Ankara’da yayın hayatına başlayan ve devam eden nitelik çıtası yüksek bir dergi. Editörlüğünü şair-eleştirmen Mustafa Aydoğan’ın yaptığı dergiye Turan Karataş, Arif Ay, Gökhan Özcan gibi isimler omuz veriyor.

Edebiyat Ortamı editörü Mustafa Aydoğan, derginin 6. Sayısında [Ocak-Şubat 2009] ilerleyen yıllara ait iki projesinden bahsetmişti. Bu projelerden biri şiir yarışması düzenlemek diğeri ise, şiir yıllığı vermekti.

Dergi Şiir Yarışmasının ilkini bu yıl yaptı, ilerleyen yıllarda birkaç dalda birden düzenlenmesi planlanan ve Server Vakfı’nın destek verdiği yarışma gerçekleşen projelerin ilkiydi yani.

Yıllık yolda

Derginin ikinci projesi ise şiir yıllığı vermek… Türkiye’de şu an şiir yıllığı veren tek dergi var malumunuz. Kişilerin kendi çabalarıyla oluşturduğu yıllıklar da var sayıları ikiyi üçü geçmese.

İşte böylesi bir yıllık ortamına Edebiyat Ortamı dergisi de ilkini bu yıl Mart’ta vermeyi planladığı yıllık ile girmiş olacak.

Edebiyat OrtamıFarkı olacak mı?

Yıllığın diğer yıllıklardan farkını mart ayında göreceğiz şüphesiz. Mustafa Aydoğan yıllıkla ilgili olarak dergini 6. Sayısında şunları yazmıştı: “Yıllık mevzuu bugüne değin ‘tek elden’ yürütüldü. Tek tük çıkışlar haricinde genel olarak böyle oldu. Bunun ne tür yanlışlar doğurduğunu burada sayacak değiliz. Mesele sadece şu ismi alıp bu ismi almamada kalsaydı geçip gidilebilirdi belki. Ama bu kadarla kalınmadı. Zülf-ü yâre dokunuldu. Şiirin canlı doğasına müdahale edildi. Donuklaştırıcı bir müdahaleydi bu.


Öte yandan, çoğu yıllık bir ‘seçki’ olmanın ötesine geçemedi. Yorumların katkısına pek itibar edilmedi. Şairler ve şiirler hakkında söz söylemekten kaçınıldı.”

Yıllıklar beraberinde tartışmaları, kavgaları, kırılganlıkları getiren zor sevdalardan… Böylesi bir işe soyunmak bir yılın şiir açısından nabzını tutmak adına son derece yararlı elbette. Eleştirilmeyen tek yıllık da olmadığına göre… Çilesiyle beraber olması gereken, yapılası gerekilen bir iş yıllık meselesi… 

Edebiyat Ortamı 2010 Şiir Yıllığı’nı merakla bekliyoruz.

 

 

Yılmaz Yılmaz beklemedeyken yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fadime Gündoğan
Fadime Gündoğan - 13 yıl Önce

Merhaba,
Bir şey sormak istiyordum.
Geçenlerde burada felsefeyle ilgili bir film (çizgi film formatında) görmüştüm. Adını not etmeyi unutmuşum. Eski haberlere de baktım, fakat gözümden kaçtı sanırım, bulamadım çünkü...
Filmin adını hatırlayan biri varsa şayet yazabilirse çok sevinirim..
Selamlar..

Naci
Naci - 13 yıl Önce

Bildiğim kadarıyla Arif Ay Edebiyat Ortamı'ndan ayrılalı hayli zaman oldu.
Aldığım duyumlara göre Mart ayında yeni bir dergi çıkartacakmış.

...
... - 13 yıl Önce

desenize 'bu yıl mart kapıdan değil, pencereden baktırıyor; şairlerin penceresinden.' a. ali ural

banner36