banner17

2010 hangi şairin yılı?

Hakan Arslanbenzer, Dunyabizim.com için 2010'da çıkan şiir kitaplarını yazdı. Arslanbenzer kimleri yazdı, ne diyor?

2010 hangi şairin yılı?

Konuşan şiirin dönüşü

2010'un şiir kitaplarını okurken dikkatimi çeken konuların başında, her zaman alışık olduğumuz imge sağanağının dinmiş gibi görünmesi geliyor. Âlâlı vâlâlı kehkeşanlı küheylanlı devri bitti Türk şiirinin. Namık Kemal'den beri şikayetçi olduğumuz abartılı hayaller-imgeler çağı kapandı. Geride bıraktıklarıysa alüvyon değerindedir, ama sadece bıraktıkları; denize akıp giden felsefî safsatalar, imge salataları değil.

Aycı’dan Muhtasar Türkiye TarihiMehmet Aycı

Kitap yayıncılığı bakımından 2010'un en dikkat çekici hadiselerinden biri Mehmet Aycı'nın 9 şiir kitabını birden yayımlamasıdır. Birleşik Kitabevi bünyesindeki "Dört Kitap" serisinden çıkan Mehmet Aycı kitapları sevenlerini bekliyor. Fayrap Kitap'tan çıkacak 10. kitabın da eli kulağında, birkaç ay içerisinde yayımlanacak. Aycı, 10. kitabına "Muhtasar Türkiye Tarihi" başlığını koydu.

Muhtasar "özet" demek biliyorsunuz. Muhtasar Türkiye Tarihi’nde Mehmet Aycı, Türkiye'yi yakından ilgilendiren, kamuya mal olmuş, sıcak tarafı da olan, ama esasında derinlere inen bazı meseleler etrafında çarpıcı şiirler ortaya koyuyor. Bu şiirler birçok dergide, ama özellikle Fayrap'ta yayımlanmıştı. 2010, Mehmet Aycı yılı oluyor.

Koytak neden hep batıdan referans veriyor?

Bir başka bereketli şair de Cahit Koytak. 20 cildi aşacak konulu şiir kitaplarının ilk iki cildini Timaş Yayınları arasında çıkardı Koytak: Yoksulların ve Şairlerin Kitabı, 2 cilt. Bunların yoğun Cahit Koytakşiirler olmadıklarını, kolay okunan, çabuk sindirilebilen, şairin konuşkanlığını, meselelere direkt yaklaşımını ortaya koyan şiirler olduklarını söylemek lazım. Koytak, neden hep batılı referanslar veriyor; ben bir tek onu anlamadım. Erzurumlu bir şairin Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi’den söz etmesini şahsen daha tabii bulurdum; Koytak'ın çokça refere ettiği Shakespeare vs.'ye nispetle.

Timaş Yayınları’nın büyüklüğüne rağmen neredeyse hiç şiir kitabı yayımlamamış olması böylece geçersizleşiyor. Fatma Çolak'ın Su Güncesi ile Cafer Keklikçi'nin Tahammül Şeridi kitapları da Timaş'ın bir yenilik başlattığını gösteriyor. Kitap seçimlerini neye göre yaptıklarını veya yapacaklarını kestiremiyoruz şimdilik; ama Türk şiirine kapı açmak bir yayınevi için her zaman saygıya değer bir tavırdır.

Menteş’ten cins şiirlerMurat Menteş

Murat Menteş, ilk kitabı Kuzgun'un Gölgesinde'den 13 yıl sonra ikinci kitabını Sel Yayınları'ndan çıkardı: Garanti Karantina. Kitabın içinde desenler de var. Menteş'in sıradışı şiirleri için desen katkısı (şiirlerle bire bir alakası var gibi görünmese de) iyi olmuş. Murat Menteş, şiirin, edebiyatın yalnızca bir eğitim değil aynı zamanda bir eğlence olduğunu her zaman işaret etmiş bir yazardır. Garanti Karantina, hem şekli hem de içeriğiyle bu düşünceyi besliyor. İnsanda tat bırakan, Cemal Süreya'nın kullandığı (pozitif) anlamda cins şiirler var kitapta.

Şimdilik bu kadar. Dergileri, kitapları, şairleri, şiirleri devam eden yazılarda daha detaylı konuşmak üzere...

 

Hakan Arslanbenzer haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2010, 22:10
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
kefnun
kefnun - 9 yıl Önce

Tabi ki Cahit Koytak ve Tabii ki Yoksulların ve Şairlerin Kitabı

Yusuf Er
Yusuf Er - 9 yıl Önce

Hakan Arslanbenzer yıllık için ısınma hareketlerine başlamış belli ki. İyi de yapmış.

Ahmet Murat, Zafer Acar, Ahmet Edip gibi bu yıl kitap yayınlayan diğer şairleri de bir dahaki yazıda görmeyi umut ediyoruz.

memet
memet - 9 yıl Önce

dünyabizim için tam isabet. hayırlı olsun inşallah. hepimiz istifade edeceğiz.

kaan arslan
kaan arslan - 9 yıl Önce

arslanbenzer koytak için hafif bile söylemiş. zira söylerse yani tutmak isterse onun daha da yumuşak karnından tutmasını iyi bilir..
bu kadarla yetinmiş demek ki...

molla kasım
molla kasım - 9 yıl Önce

marifetnâme'si var aga, daha neyi olsun... o be biçim soru öyle.... :))

Adem
Adem - 9 yıl Önce

Erzurumlu bir şair, Erzurumlu bir insanı referans vermeli. Ne kadar garip bir yaklaşım. Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi'nin referans verilecek ne marifeti var ki?

hasan
hasan - 9 yıl Önce

marifetname'yi okuyalım inşallah. erzurumlunun.

Salih Güzel
Salih Güzel - 9 yıl Önce

Peki Hakan Arslanbenzer Karslı bir şair ve eleştirmen olarak hangi Karslılara referans vermiş şimdiye kadar?


banner19

banner13

banner20