1968'de neler okunur?

1968'de genç bir imamın yayınladığı broşürü bulduk. Bakalım içinde neler var?

1968'de neler okunur?

Kimmiş o genç imam?Sabri Işık

Sabri Işık… 1945 doğumlu ve Yüksek İslam Enstitüsü mezunu. Daha sonra başladığı Hukuk Fakültesi’ni ise öğrenci olayları sebebiyle 3. sınıfta bırakmak zorunda kalmış. Karaköy Arap Camii’nde yaklaşık 46 yıl zevkle ve şevkle imamlık yapmış. “5 vakit namazı kıldırırım, geri kalan vakitlerde yan gelir yatarım!” mantığına sahip olmamış bir aksiyon adamı o. Yeşilay’ın komünizmle mücadele derneklerinde ve Milli Türk Talebe Birliği’nde aktif olarak çalışmış. Yetmemiş, 1970’te –bugün hala aktif olan- Kültür ve İktisat Cemiyeti’ni kurmuş. Necip Fazıl’ın, Mahir İz’in, Sabahattin Zaim’in sohbetlerine iştirak etmiş. Din Kültürü öğretmenliği de yapmış, Almanya’ya gidip vaazlar da vermiş.

Okumayı çok seven Sabri Hoca, yazıyla da haşır neşir olmuş ve kitaplar neşretmiş. Kurtuluş Yolumuz İslam, Hutbelerim, Galata ve Arap Camii’nin Tarihçesi onun basılmış kitaplarından. İslam’da İnsan ve İslam’da Ticaret Prensipleri isimli kitap çalışmalarını ise hâlâ devam ettiriyor. Sabri Işık, üniversite 3. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda imam iken bir broşür bastırmış Beyoğlu Matbaası’nda. 1968 yılına ait olan bu broşür, “Kitap Dünyası” adını taşıyor ve İslam’ı öğreten eserleri mevzularına göre sıralıyor. Acaba o dönemde hangi kitapları elzem görmüş diye merak edip bakıyorum. İşte onlardan bazıları:

Din ve Laiklik, Ali Fuad BaşgilKur’an Rehberi – Dr. A. Kemal Belviranlı

Kur’an-ı Kerim ve Meal-i Alisi ve Tefsiri – Ö. Nasuhi Bilmen

Hadis-i Şerifler Işığında Günün Meseleleri – Hüsnü Dikeçligil

Selamet Yolları – Ahmet Davudoğlu

Büyük İslam İlmihali – Ö. Nasuhi Bilmen

Din Dersleri – A. Şeref Güzelyazıcı

Amentü Şerhi – Numan Kurtulmuş

Hüccetü’l-İslam – İmam Gazali

Fütuhu’l-Gayb – Muhiddin ibn-i Arabi

Tasavvuf – Mahir İz

Mektubat – İmam Rabbani

İslami Hareketin Ahlaki Temelleri, Mevdudi20. Asrın Cahiliyeti – Prof. Seyyid Kutup

Yolların Ayrılış Noktasında İslam – Muhammed Esed

İdeolocya Örgüsü – Necip Fazıl

İslam’da Siyaset – Prof. Muhammed Hamidullah

Dünya Anayasalarında Din – Av. Bekir Berk

Bir Nesli Nasıl Mahvettiler – Osman Yüksel Serdengeçti

Din ve Laiklik – Ord. Prof. Ali Fuat Başgil

İslam ve Kapitalizmin Çatışması – Prof. Seyyid Kutup

İslami Hareketin Ahlaki Temelleri - Mevdudi

İslam’ın Dirilişi – Sezai Karakoç

Mehmet Akif –Sezai Karakoç

İstiklal Harbinde Sarıklı Kahramanlar – C. Rifat Atilhan

Tasavvuf, Mahir İzHayat ve Hatıralarım – Dr. Rıza Nur

Peygamberin Hayatı – Osman Keskioğlu / Ali Himmet Berki

Müslümanlıkta İbadet Tarihi – Tahiru’l-Mevlevi

İslam Peygamberi – Muhammed Hamidullah

Gümüş Tül – Ali Ulvi Kurucu

Limon Ağacım – M. Said Çekmegil

Safahat – Mehmed Akif

Tüm bu eserleri ve daha nicelerini bu kitapçıkta tavsiye eden Sabri Işık hocamız, zikrettiği kitapların hepsini incelediğini de söylemeden geçmemiş. Klasik eserlerle o günün eserlerini meczeden ve o dönemde yazılıp bugünlerin klasiği hâline gelenlerin de vaktinde kıymetini takdir edip hakkını teslim etmiş. Sürekli çalışıp didinen ve bundan büyük bir memnuniyet duyduğu anlaşılan Sabri Hoca, broşürün mukaddimesini bakın hangi ifadelerle hitâma erdiriyor?

Müslüman, kendisinden yüz çevrilmeyen insandır!

“Ey Müslüman! Sen ‘Beşikten mezara kadar ilim istemesini’ emreden bir dinin sâlikisin. Sen ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ ayetinin muhatabısın. Sen ‘İlim talep etmek her Müslüman erkek ve kadın üzerine farzdır.’ hadisini buyuran Rasulullah’ın ümmetisin. Vaktim yok, işim çok, yaşım geçti, biz de cahil kaldık deme. Zararın neresinden dönersen kârdır. Hem dünyada hem ahirette cahiller sınıfına dahil olma. Çünkü Allah (c.c) iki cihan sevgilisi habibine hitaben ayetinde: ‘Cahillerden uzaklaş, yüz çevir.’ Buyurmuştur. Cahillik bu kadar fenadır, körlüktür, topallıktır, sağırlıktır. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. İslam denen hakperest, hamle, terakki, aksiyon ve inkılap dininde tembelliğin yeri yoktur. Son söz Allah dostlarından Şakiki Belhi’nindir: ‘Ey insanlar! Ölü iseniz kabre gidiniz, deli iseniz tımarhaneye gidiniz, çocuk iseniz mektebe gidiniz, akıllı iseniz Hak yolunda Allah kelamını okuyunuz, İslam’ı öğreniniz.”

 

 

Şeyma Derbeder hem kitaplara hem Sabri hocaya dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2010, 15:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sunduz Uzun
Sunduz Uzun - 3 ay Önce

Sabri Hafiz tanidigim ornek aldigim ender insanlardan biridir emek ve eserleri ile hayata can suyu olmağa devam ediyor mekani cennet olsun ozlem ve hasretle aniyoruz

Osman Özbostan
Osman Özbostan - 3 ay Önce

Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşAllah tanıştığım için şükürler olsun. Yazısıyla sanki o günlere götürdü. O sıkıntılı devirlerde nasıl büyük iman ve eğitme aşkı. Allah cennetiyle şereflenirsin. Hayattaki tüm yakınları ve sevenlerine de sağlık muhabbet ve bereket dolu günler gostersin.

banner19

banner13

banner26