16 Temmuz gençleri neler yaptı?

"Ümmetin birliği sınırları yıkacak" sloganı tüm 16 Temmuz gençlerinin dilinde idi. Selim Tiryakiol Sınır'dan yazdı.

16 Temmuz gençleri neler yaptı?

Ümmetin Birliği Sınırları Yıkacak

Rahatça ölebiliriz. Biz bir ‘şey’ yaptık…

16 Temmuz Gençlik Hareketini çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu gençler bu toprakların dert sahibi, dava sahibi, sahici bir aşk sahibi çocukları. Evet, bu toprakların çocukları. Başka hiçbir yerin değil. Onlar en başından beri bu toprakların kaderini yine bu toprakların çocuklarının belirleyeceğine yürekten inanmışlardı. 16 Temmuz’u bundan sonra da çok duyacaksınız. Burada sözü uzatmadan bu çocukların yaptığı ‘şey’den bahsedelim.

Mescitlerde Toplandılar

Bu çocuklar bundan bir ay önce “Suriye’de kardeşlerimiz katlediliyor, herkes kalsa da biz bu zulme sessiz kalamayız” diyerek yola çıktı. Kimilerinin sandığı gibi belirli bir cemaat, kurum ya da ideoloji mensubu değillerdi. Yalnızca vicdanları hala çürümemiş, zihinlerini çarkların arasında kaybetmemiş, hala hayal kurmayı becerebilen bir grup imanlı gençti. Onlar yalnızca Allah’a inanıyor, ona dua ediyor ve ondan yardım diliyorlardı. Hiçbir beşeri güce değil, yalnızca ve yalnızca Allah’a yakın olmak istiyorlardı. Bundan dolayı bütün toplantılarını mescitlerde yaptılar. Tıpkı çok sevdikleri Peygamberleri ve onun sahabeleri gibi mescitlerde toplandılar.

27541İşte bu genç adamlar bir aydır hayalini kurdukları eylemi gerçekleştirmek için 16 Temmuz günü Kilis-Öncüpınar sınır kapısında buluşmak üzere anlaşarak Türkiye’nin her yerinden yollara koyuldular. ‘Yol’da oldukları için içleri huzur doluydu. “Allah’ım bizi senin yolundan hiç ayırma” diye dualar ettiler. Allah’ın bereketi hep üzerlerinde olsun diye Kur’an-ı Kerîmler okudular. Aşkları, şevkleri hiç kaybolmasın diye marşlar söylediler. Otobüslerine şehitlerinin ve şehirlerinin isimlerini verdiler. Bir otobüsün ismi Suriye’de 13 yaşında işkence ile öldürülen Hamza El Hatip’ti, diğerininki Mavi Marmara’da İsrail tarafından öldürülen Türkiye’li Furkan Doğan’dı. Bir başka otobüsün ismi Şam’dı, diğerinininki Hama’ydı. Yalnızca otobüslerinin isimleri bile onların gönüllerinin ne kadar geniş olduğunu ve zulmü nerede olursa olsun zulüm olarak gördüklerini göstermeye yetiyordu.

Yola Çıkmak Yetermiş

16 Temmuz günü öğlene doğru sınıra vardıklarında her biri “Yarabbi, yeryüzünde ne kadar da çok kardeşim varmış” demekten kendini alıkoyamadı. Gerçekten yola çıkmak yetermiş, gerisi Allah kerîmmiş. Türkiye’nin her yerinden insanlar Türkiye ve Suriye bayraklarıyla, flamalarla uzun yollar kat ederek sınıra, Suriye’li kardeşlerine destek olmaya gelmişti.

16 Temmuz günü sınırda olanların çoğu gençti. Gençlikten şikayet edenler bir de bu tarafa bakmalıydılar. Bu gençler onlara, üstadlarının deyişiyle “siz güneşi astarınızın cebinde unutmuş marka Müslümanlarısınız” diyebilecek ahlak ve inançtaydı. Bu ahlak ve inançla sınırın Suriye tarafına güvercinler ve üzerlerinde Suriye halkına destek sözcükleri yazan balonlar uçurdular. Güvercinler ve balonlar Suriye tarafına uçarken bütün gençler tek bir ağızdan tekbirler getirdiler, sloganlar attılar.

16 Temmuz günü sınırda ‘genç’lere söz verildi, duygularını anlatmaları istendi. Bütün herkes gördü ki gençlerin kalpleri dipdiri ve sevgi dolu idi. Öyle ki Kilis halkı bu sevgi karşısında bize şunu demeden edemedi: “Sizin samimiyetiniz bizi mest etti!”

27542

Ümmetin birliği Sınırları Yıkacak

16 Temmuz günü Suriye sınırında, sınırın öbür tarafında sürdürülen katliamın durdurulması istendi. Mazlum Suriye halkına “biz Türkiye’li gençler duamızla, kalbimizle, gerekirse kanımızla sizin yanınızdayız” mesajı verildi. Çocuk katili Esad yönetimine de bir an önce Suriye’den, o güzel topraklardan defolup gitmesi için gözdağı verildi. Suriye’ye yapılacak herhangi bir yabancı müdahaleye de sonuna kadar karşı çıkıldı!

16 Temmuz günü Suriye sınırında, ümmetin arasına çizilen sınırların kaldırılması istendi. Pasaportlu ümmet diye bir kavramın olamayacağı, ümmetin ancak bir ve birlikte olduğunda gerçekten ümmet olduğu vurgulandı. Bütün dünya kamuoyunun önünde “ümmetin birliği sınırları yıkacak!”, “kaldırın kaldırın, sınırları kaldırın!” diye haykırıldı.

27543Dünyanın bütün Mazlumlarının Gönüllerini Fethettik

16 Temmuz orada bulunan herkes için bir dönüm noktasıydı. Bütün herkes gördü ki işler artık eskisi gibi değil. Yüz yıldır bu ülkede çok şey değişti. Artık yeni bir nesil ve yeni bir dünya düzeninin hazırlıkları var. Bu yeni dünya Wall Street’in takım elbiseli kodomanlarının kanlı ellerinde değil, doğunun elbisesi toz, toprak ve çamur içindeki çocuklarının omuzlarında yükselecek. Doğu’nun dar sokakları da bu yükselişe şahitlik edecek.

16 Temmuz günü orada toplanan ‘genç’ler ilkeli ve ahlaklı duruşlarıyla dünyanın bütün mazlumlarının gönüllerini fethettiler. Artık onların Şam’da, Kahire’de, Filistin’de, Tunus’ta ve daha ismini sayamayacağımız birçok yerde milyonlarca kardeşleri var. Bütün dünya anladı ki ne yaparlarsa yapsınlar bu topraklarda dikilen kardeşlik fidanlarını öldüremiyorlar, öldüremeyecekler. Hepsinden önemlisi yarın ahirette yüce Allah bu gençlere “kardeşleriniz katledilirken siz ne yapıyordunuz?” diye sorduğunda, “Türkiye’nin Kilis ilinde, sınırda gidebildiğimiz yere kadar gittik ve kardeşlerimizle birlikte olduğumuzu haykırdık” diyebilecekler.

Bu genç adamlar üzerlerine aldıkları sorumluluğu yerine getirdiklerinde şunu söylüyorlardı: “Artık rahatça ölebiliriz, biz bir ‘şey’ yaptık.” Tam da burada başından beri neden ‘şey’ dediğimizi soranlar olabilir. ‘Şey’ diyoruz, çünkü ne yapıp, ne yapmadığımızı aslında yalnızca Allah bilir. O Allah ki dünyanın en teçhizatlı ordularına mağlubiyetlerin en ağırını, dünyanın en silahsız, en sevgi dolu gemisine zaferlerin en büyüğünü tattırmıştır.

Elbette yapılacak ‘şey’ler bitmedi. 16 temmuz Gençlik Hareketi ümmetin birliği için çabalamaya, nerede bir zulüm varsa onu dünyaya duyurmaya, Hak yolunda olmaya devam edecek.

Not: Kilis halkına 16 Temmuz Gençlik Hareketi’ne gösterdikleri ilgi ve sevgiden dolayı gönülden teşekkür ederiz. Onlar bize Anadolu insanının misafirperverliğini ve cömertliğini bir kez daha yaşattılar.

 

 

Selim Tiryakiol 'ümmet ümmet' diyerek yazdı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hilal
hilal - 12 yıl Önce

biz oradaydık... bayanlarla nasıl ilgilendiklerine ben şahit oldum.. her durakta yanımıza gelen ve her gördüğünde bir problem var mı? yolculuk nasıl gidiyor? rahat mısınız? diyen Cengiz kardeşi ve Adem abiyi unutamam.. Arkadaşlar! herkes kendi hikayesini yazmış... lütfen artık polemik yapmayın..

kuşlardan duyduk
kuşlardan duyduk - 12 yıl Önce

Kardeş gözünü seveyim ya, genelleme yapmamakla birlikte bu Kilisliler ne kadar misafir perverlerdi ki bizi sınıra yaklaştırtmadılar? İroni yaptığınızı sandım başta ama, o kadar da değil.

dilara güzel
dilara güzel - 12 yıl Önce

kadınların sonradan eklendiği bu etkinlikte, duyurularda da kadın yok. kadın hiç olmasaymış ne de iyi olacakmış, değil mi yahu? a pardon, kermes yapılamazdı o zaman..

Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 12 yıl Önce

Sınırlara dayanma hareketi cidden samimiyetinden şüphe duymadığımız fakat içerik ve amaç bakımından çok da manalı olmayan bir hareket. Program da niteliksizdi ayrıca. Bunu asla ve asla kötülemek, olumsuzlukları ifşa etmek adına/amacıyla yazmıyorum; eleştri nimettir düşüncesini güderek yazıyorum: emn olun. Kadınların olmaması gerekiyormuş gibi görülmesi, tam olarak ne yapılacağı, amacın ne olup olmadığı... soru işaretlerine neden olmuş durumda... Suriye'dekiler bu eylemi istiyor muydu misal?

Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 12 yıl Önce

Öte taraftaki insanların gerçekten böyle bir eyleme ihtiyaçları var mıydı, yoksa zor durumda mı kaldılar? Saf bir biçimde gidildi ama ya provakatif problemler çıksaydı ortaya? Somut bağlamda 'mültecilere yardım' dışında pek de bir şey görünmedi aslında.. Ha, reklam gerçekten iyi yapıldı; hatta haddinden fazla gösterdi olayı, o denli iyiydi. Peki, etkinlik bir gazın sonucu muydu?

Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 12 yıl Önce

Tekrar edeyim, bunları fitneye sebep olması adına yazmıyorum; dışarıdan ve etkinliğe katılmak isteyen fakat son anda yetişemeyen biri olarak yazıyorum. mazur görün. sizleri seven bir kardeşiniz.

fatih
fatih - 12 yıl Önce

Orada tepki gösteren kelli felli birkaç işadamı ve büyük ihtimalle onun adamlarıydı. Bütün Kilis'e mal edilemez. 30 kişi sadece... Ha orda polisin tavrı çok gıcıktı. 30 kişiyi engellemek yerine yüzlerce kişi durduruldu. Şu da var biz biraz erken gitmiştik sınır kapısında onlarca tır bekliyordu sanırım Esad taraftarı. onlardan da tepki olabilir beklenmedik nahoş şeyler çıkabilirdi. Sonuçta ses verildi. Sınırlar kaldırılsın denildi. Bu güzel bir adımdı arkası gelecek inşallah..

rıdvan saki
rıdvan saki - 12 yıl Önce

o kadar tanıtıma, o kadar çağrıya rağmen böylesine cılız bir eylem olması bir hayal kırıklığı..bırakın ulusal kanalları,islamcı geçinen kanallarda bile duyulmadı ses...böyle olacağına hiç olmasaydı diyesi geliyor insanın! ha şu var tabi,tanıtım videolarında bir kaç arkadaşı tanımıl olduk..o kadar..alkış onlara! alkııış!