15 yıllık hasret bitti, hak yerini buldu

Geçtiğimiz gün yasaklardan arınmış yeni bir dönem başladı. Katsayı haksızlığı ve kesintisiz dayatması artık bundan sonra yok. Önder Onursal Başkanı İbrahim Solmaz yazdı..

15 yıllık hasret bitti, hak yerini buldu

 

Başbakanımız “bu okullardan terörist mi çıktı da bu okulları kapattınız?” diye soruyor. Anlatılması çok zor zulme, inanılmaz tahriklere rağmen halkımız İmam Hatiplerle ilgili gerçekten asil, şanlı ve onurlu bir mücadele vermiştir. Bütün yanlışlara, haksızlıklara çok açık bir şekilde direnmiş, pes etmemiş, boyun eğmemiştir. Ancak halkımız ülkemize yazık olmasın diye hiçbir taşkınlık göstermemiş, hiçbir yerde ne cam, ne çerçeve indirmiş, değil terör, en ufak bir kavgaya dahi sebebiyet vermemiştir.

Ne katsayı, ne kesintisiz eğitimin hiçbir haklı gerekçesi olmamasına rağmen, sadece ben yaptım oldu mantığı ile 15 yıldır bu zulüm devam etmiştir. Bu dayatmanın bu kadar uzamasının sebeplerinden birisini de Danıştay ve Anayasa Mahkemesi korkusu oluşturmuştur. İnşallah bu korkulu rüyaları bir daha bu ülke görmez diye umut ediyoruz.

Halkın bu ilgisi oldukça İmam Hatip okullarımız yaşayacaktır

Milletimiz 1997’ye kadar İmam Hatipler’e nasıl sahip çıktıysa ve çocuklarını göndermek için birbirleri ile yarıştıysa bu dönemde de aynı şekilde bu okullara teveccüh göstermiştir. Tahminlerin çok çok üstünde inanılmaz bir talep olmuştur. Hatta bazı yerlerde, kenar köşelerde okul açılmasına rağmen onlar dahi dolmuştur. Maalesef birçok öğrencimiz ve velimiz de kayıt yaptıramamıştır. Halkın bu ilgisi oldukça İmam Hatip okullarımız yaşayacaktır. İmam Hatipler bu ülkeye ve bu millete hizmet etmeye devam edeceklerdir.

Özellikle zor zamanda bu okullarımıza sahip çıkan duyarlı yiğit insanlara ve halkımıza ve bugün çocuklarını gönderen velilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Kayıtlarda halkın İmam Hatiplere sahiplenmesi ve ilgisi çok açık bir şekilde görülmüştür.

Başbakanımızın özel gayretleri ve duyarlı vekillerimizin içten desteği ile çıkan kanun sebebiyle, sayın Başbakanımız başta olmak üzere emeği geçenlere bir kez daha yürekten teşekkür ediyoruz.

15 yılllık hasret bitti, hak yerini buldu

İmam Hatipler’e gösterilen ilgi bu kanunun ne kadar haklı gerekçelere dayandığını açıkça göstermektedir. Ayrıca bu ilgi, spekülasyon yaparak bu okulların yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermek isteyenlere de bir cevap olmuştur.

Ortaokul ve liselere de Kur’an-ı Kerim, Siyer-i Nebi (Peygamberimizin Hayatı) ve Temel Dini Bilgiler dersinin seçmeli olarak konması da halkımızda çok büyük bir memnuniyet oluşturmuştur. Ayrıca bütün öğrencilerin bir nebze de olsa dinlerini öğrenme fırsatı bulması çok önemli bir gelişmedir.

Evet gerçekten 15 yıl sonra hasret bitmiş, hak yerini bulmuştur. Milletimiz artık içi rahat bir şekilde İmam Hatiplere çocuklarını gönderebilmiştir. Ancak 15 yıldır haksızlığa sebep olanlara, kesintisiz yasasına imza atanlara hakkımızı helal etmiyoruz, onların bize bir özür borcu var.  Halk için seçilip halka rağmen direnemeyenlere de yazıklar olsun.

Sıkıntılı günler geride kaldı, artık eğitim öğretim zamanı

Geçmiş dönemde okullarımızda ders yapılmadığı, hatta öğrencilerimizin ve velilerimizin okula yaklaştırılmadığı zamanlar çok oldu. İnşallah artık bundan sonra bu sıkıntılı günler geride kaldı. Şimdi eğitim zamanı, öğretim zamanı. Velilerimizin her zamanki duyarlı destekleri, idareci ve öğretmenlerimizin yüksek özverili gayretleri ile İmam Hatiplerden güzel, başarılı, ülkeye ve millete faydalı nesiller yetişecektir.

Tüm okullardaki çocuklar bizim çocuklarımızdır. Birini diğerinden ayrı tutamayız. Sadece İmam Hatiplere negatif ayrımcılık yapılmayacağının bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Ümit ediyor ve inanıyoruz ki dün olduğu gibi bundan sonra da İmam Hatipler birer yıldız olup hem çevrelerini hem ülkemizi hem de dünyayı aydınlatacaklardır.

 

İbrahim Solmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2012, 13:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zekai Koç
Zekai Koç - 7 yıl Önce

Öncelikle Başbakanımıza ve tüm emeği geçenlere ve haberi yapan dunyabizim ekibine teşekkürler...

önce edep!!
önce edep!! - 7 yıl Önce

ben hiç bişeye değil de başbakanın yanındaki kıza takıldım!! kollarını sıvamış kıza! ailesinin, mahremlerinin yanında ya!! ya hu bayanlara tesettürü kim anlatacak! İmam hatiplerin açıldığına mı sevinelim, oralardan çıkan/çıkacak bir takım hanımefendilerin İslam&tesettür algısına mı üzülelim... Bayan kardeşlerimiz ne der acaba...!!!

celayir
celayir - 7 yıl Önce

Fotoğraftaki kızımızın kollarının sıvanmış olduğu eleştirilmiş. Doğru değil tabi ki ama bir İHL mezunu ve İHL öğretmeni olarak diyorum ki yeni nesil öğrencilerimize karşı daha bir sabırlı ve anlayışlı olmak düşer bize.Onlar 8.sınıfı bitirince İHL'ye geliyorlar ve o kadar yabancılar ki pek çok şeye.Çalıştığım okulda 9'ların çoğu açık, etek boyları bile kısa.Ama sene sonuna doğru ciddi bir değişim yaşanıyor.Ayıplamadan, küçümsemeden anlatmak gerekiyor yoksa nefis devreye giriyor.Sabır çokça dua...

banner19

banner13