15 yılda hafızası silinen şehir!

Yıllarca göz ardı edilen Balkan tarihine Selanik üzerinden iyi bir giriş yapabilirsiniz.

15 yılda hafızası silinen şehir!

Selanik şehrinin 1900’lerin başına kadar Türk ve Yahudilerden oluştuğunu bilsek de bunun detayları  hakkında yeterli malumatımız yoktur. Şehrin yerleşimi, nüfusun dağılımı ve günlük hayat hakkında çarpıcı gerçekleri anlatan kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından çevrilmiş: Selanik-Hayaletler Şehri 1430-1950. 

Mark Mazower, Selanik-Hayaletler Şehri 1430-1950İyi bir Balkan tarihçisi olan Mazower, eserde Selanik’in tarihini anlatırken, çevrede meydana gelen olaylara sık sık gönderme yapıyor. Balkanlarda yaşanan katliamlar, göçler ve savaşlar bir bütün içinde okuyucuya sunuluyor. Tüm bunları aktarırken yazarın oldukça objektif bir bakış açısı olduğunu söylemeliyiz. Anadolu’da olup bitenleri de bu gözle değerlendiriyor ve çokça tartışılan Ermeni olaylarına göndermelerde bulunuyor.

Yazar kim?

İngiltere’de dünyaya gelen Mark Mazower, eğitimini Oxford Üniversitesinde tamamladı. Bu esnada Yunanca öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaları klasikler üzerineydi. Tarihçi olmaya doktora öğrenimine başlama aşamasında karar verdi. 

Yunanistan ve Naziler üzerine yaptığı çalışmalar dikkat çekti. Nazilerin Avrupa’nın doğusunda yaptığı tahribata dikkat çeken isimlerin başında gelen Mazower, ardından Amerika’da modern Yunanistan tarihi dersleri vermeye başladı. Hali hazırda Kolombiya üniversitesi tarih bölümünde öğretim üyesi. 

Mark MazowerHenüz 50 yaşında olmasına rağmen Yunanistan ve Avrupa tarihi üzerine önemli eserler kaleme alan yazar, Bosna savaşı ve Balkanlardaki diğer gelişmeleri de yakından takip etti. Şu anda İngilizce konuşan dünyada, Yunanistan ve Balkanlar dendiğinde kitapları en ön sırada yer alıyor. 

Çeşitli eserleri Türkçe’ye çevrilen Mazower’in bizim açımızdan en dikkat çeken çalışması Selanik şehrini anlatan kitabı. Bu kitap da 1450’den günümüze kadar Selanik’in tarihi işleniyor. Kitabın yazımı sırasında Yunanca kaynaklardan yararlanıldığı için orijinal bilgilere rastlamak mümkün.

Balkanlarla ilgilenenlere duyrulur!

500 yıl Müslümanların idaresinde bulunduktan sonra 15 yıl içinde tüm tarihi silinen bir şehrin hafızası bizleri bekliyor. Türk düşünür ve tarihçilerin Balkan tarihine dair boş bıraktıkları alanı, şimdilik Mazower dolduruyor. Tarihle veya Balkanlarla ilgilenenler yazarın bu kitabı ve diğer çalışmalarını dikkatle okumalı.

 

Murteza Üveysli haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2009 Pazartesi 09:52 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2009, 12:31
banner25
YORUM EKLE

banner26