15 Temmuz, Tokat'ta Okul Duvarlarına Resmediliyor

Resim öğretmeni Metin Durmuş, önce Tokat’taki çeşitli yapıların, sonra da okulların duvarlarına fırçasıyla can veriyor. Mustafa Uçurum yazdı.

15 Temmuz, Tokat'ta Okul Duvarlarına Resmediliyor

Meslekleri icabı sınırları aşarak geniş kitlelere ulaşabilen kişiler vardır. Dar çerçeveden kurtulup elinden geleni sınırsız bir kuşatma ile herkesle buluşturmayı arzulayan böyle kişiler, el emeklerinin daha fazla kişi ile hemhal olmasını sağlayarak sanatlarının da halk nazarında bir karşılık bulmasına katkı sağlamış olmaktalar.

Büyük yetenek sahibi olup da bunu atölye ya da sınıf dışına taşıyamayan kişiler ne yazık ki yeteneklerinin neşvünema bulmasını da engellemekteler. Sanat, kitlelerle buluştukça anlam kazanır, sanatçı gönüllere dokundukça sanatında huzura erer.

Metin Durmuş, bir resim öğretmeni. Okul sıralarında öğrencilerine dersinin inceliklerini öğretmekle kalmayan, yaşadığı şehre anlam katmak isteyen bir gönül insanı aynı zamanda. Eline fırçasını aldığı anda Tokat’ın herhangi bir köşesini sihirli dokunuşlarıyla rengarenk yapan bir geniş ufka da sahip.

Şehriyle bütünleşen bir öğretmen

Tokat Belediyesi’nin bir projesi olarak şehrinin sokak, mahalle ve caddeleriyle buluştu Metin Durmuş. Öncelikle elektrik trafolarını manzara resimleri ile donattı. Bir anda şehrin her köşesindeki trafoların eşsiz bir manzaraya dönüştüğüne şahit oldu Tokatlılar. Bazen bir deniz manzarası, bazen kuş cennetini andırır bir tablo ya da göklere yükselen minareler selamladı insanları.

Önceleri trafolara zarar verilirken, sprey boyalarla boyanırken trafolar, Metin Durmuş’ın usta dokunuşları sayesinde şehrin nadide bir parçası gibi korunmaya başlandı.

Şehrine renk katan Durmuş elbette okulları da unutmadı. Tokat’taki okul bahçeleri de Metin Durmuş’un fırçasından nasibini aldı ve öğrencileri soğuk beton renginden kurtarıp onlara bir tablodan binbir renk sunmuş oldu.

Okul duvarlarında özellikle kuşlar için yapılan yuvalar çocukların ilgisini en çok çeken resimler arasına çoktan girdi bile. Kuşlar için yapılan yuvaların çevresine konulan yemlerle hem kuşlar beslenmiş oldular hem de sanat eseri yuvalara kavuştular.

15 Temmuz’u da unutmadı

Metin Durmuş’un son çalışması ise, onun duyarlılıklarına da vurgu yapan bir eser olarak okul köşelerinde yerini almaya başladı.

15 Temmuz darbe girişiminin hiçbir zaman unutulmaması için ne yapsak azdır. Metin Durmuş da, öğrencilerimiz bu haince girişimi ve bu gecenin kahramanlarını hiç bir zaman unutmasınlar diyerek gönüllü olarak okul duvarlarına 15 Temmuz imzasını atıyor.

Öğrencilerin canlı bir zihin ile yetişmelerine okul duvarlarındaki bu resimler büyük katkı sağlayacak. Çünkü çocuklarımızı bizler hangi bilinçle yetiştirirsek öyle hazırlanıyorlar geleceğe. Gözlerinin önünde canlanan kahramanlık destanları, onların bilenmiş bir ruhla yetişmelerine katkı sağlayacaktır.

Metin Durmuş, müfredatlar ötesi bir öğretmen. Arzulanan bir yaklaşımla mesleğini icra ediyor. Bilinçli bir kuşanmışlıkla ve bilinçlendirmeyi hedefine koyarak yapıyor işini.

Faydalı olmak isteyen herkesin aralayacağı bir kapı mutlaka vardır. Yeter ki sınırları aradan kaldırmasını bilelim.

 

Mustafa Uçurum

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 14:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin DURMUŞ
Metin DURMUŞ - 3 yıl Önce

Değerli mustafa hocam sende kaleminle kalbime dokundun allah c c iki cihandada senden razı olsun seni doğuran anaya helal olsun yetiştiren ve bu güne getiren amcadan da Allahim razı olsun gönüllerdesin güzel değerli insan çok yaşa

banner19

banner13