12 Şubatta şehid edilmişti Hasan el Benna!

Mazlum Mısırlı tam da Hasan el Benna'nın şehid edildiği 12 Şubat'ta zafer besmelesini çekmeli demiştik geçen yıl ama yönetim hala askerde.

12 Şubatta şehid edilmişti Hasan el Benna!

Geçen yıl aşağıdaki hissiyat içerisinde idik. Mısır yönetimini halk ordusuna vermiş oldu. Bakalım alabilecek mi? Türkiye İslamcıları darbecilerden meded ummadı şimdiye kadar. Bu daha çok sola ait bi özellik ne yazık ki. Mısır İslamcıları (yani İslamcılar derken ötekileştirdiğimiz birileri değil onlar, kardeşlerimiz) ise başından beri askeriye ile ilişkilerde kaybediyor hep! Türk İslamcılığının imtihanı ise Amerika ile Dünya sistemi ile ilişkilerde, onlardan rahmet esenlik beklemekle kaybediyor Türk İslamcılığı.

Şehadetinin yıl dönümü öncesi Şehid Hasan el Benna'nın geçen yılki duygularımızı bir görelim. Bu işlere duygusallıkla bakmanın (tam da önümüzde Suriye kanatılırken) ne derece isabetli olduğunu, doğru bir yerde konumlanmanın nasıl da zorlaştığını görmek için geçen yıl nerde durmuşuz Türkiye Müslümanları olarak bir görmeye çalışalım. Buyrun:

Üç Cumadır Mısır halkı Tahrir Meydanı’nda Hüsnü Mübarek ve şürekâsının yönetimi bırakması için direniyor. Mısır halkı direndikçe Mübarek ve şürekâsı da inad ediyor hem dış aktörlere hem de iç aktörlere karşı. Dün akşam Mübarek tarafından yapılan açıklama Mübarek’in sempatik tavırlarıyla şirin görünme çabası olarak okundu. Şurası bir gerçek ki dış aktörler Ortadoğu’nun yeni yapılanmasında Mübarek’in üstünü çoktan çizdiler bile. Meydana gelen olaylarda iç saikler kadar dış faktörlerin etkisini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Mübarek’in dün akşam itibariyle yetkilerini devrettiğini açıkladığı Ömer Süleyman hala halkın nezdinde şaibeli bir isim olarak duruyor. Mübarek’ten sonra yaptığı açıklamada halkı evlerine dönmeye çağırmasının Mısır halkı nezdinde bir karşılığı olmaması gerekir. Çünkü yapılan iş bir göz boyamadan ibarettir. Tahrir Meydanı daha gür bir sesle “Yallah Mübarek, Yallah Süleyman”  diyebilmelidir.Hasan el Bennâ

Mısır’da yapılan görüşmelerde, bu zamana kadar Mısır’ın etkin iç aktörlerinden İhvan-ı Müslimin (Türkiye’deki bilinen adıyla Müslüman Kardeşler Teşkilatı) ile eşit bir görüşme yapıldı. Belki de Mübarekli Mısır tarihinde bir ilk gerçekleşti. Mübarekli yönetim bu zamana kadar terörist olarak gördüğü bir teşkilat ile anlaşma masasına oturdu.

Mısır’daki İhvan-ı Müslimin hareketi bize Mısırlı şehid, mütefekkir Hasan el-Benna’yı hatırlatmalıdır. Tahrir Meydanı “Yallah Mübarek” “Yallah Solomon” diye inlemelidir. Bazı tarihler dönüm noktalarıdır insanlar ve onların oluşturduğu toplumlar için.

12 Şubat’ta ne oldu?

12 Şubat, İhvan-ı Müslimin Hareketi lideri Hasan El-Benna’nın şehid edildiği tarihtir. O tarihin şafağında Mısır kaleleri fethedilmeli, Tahrir Meydanı başta olmak üzere Mısır’ın diğer meydanlarını dolduranlar kendi hükümetlerini kuracak iradeyi de tam da o gün, 12 Şubat’ta oluşturmalıdır.

Meydanlar inlemelidir. Mübarek yanlıları ve yanlıların yapıp ettikleri adil bir şekilde yargılanmalıdır. Mübarek, Mısır halkına hesap vermelidir. 12 Şubat sabahı Mısır halkının zaferi olmalıdır.

Mübarek'in gitmesini istemiyoruz. Mübarek tanınmamalı, yok sayılmalı! Onu yok sayan bir yönetim derhal 12 Şubat'ta kurulmalıdır. Hemen Mısır halkı hükümetini kurmalıdır. Bu sınav Mısır halkının iradesini ortaya koyduğu bir sınavdır. Burada verecekleri sınavın etkileri Mekke ve Medine’de de hissedilmelidir.

12 Şubat Şehid Hasan El-Benna’nın Mısır halkının direniş ruhunda yeniden dirilişi olmaldır. Bizler için her ölüm bir diriliştir.

Hadi, 12 Şubat sabahı yeniden dirilmeye.

Yallah Mübarek, Yallah Solomon

Ehlen ve Sehlen el-Benna

Arda Şeker Allah'tan bunu murad etti

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2012, 14:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bb
bb - 9 yıl Önce

içim içime sığmıyor benim. tahrir meydanında olmak istiyorum.

banner19

banner13

banner26