1000'ler Kulübünün Yeni Üyesi: İz Yayıncılık

1000’ler kulübünün yeni üyesi: İz Yayıncılık... Neye verildiği bilinmeyen edebiyat ödülleri... Z dergisine online erişim... İslam düşünce tarihi için bir dönemlendirme önerisi... Yeni bir aylık gazete: Açık Medeniyet... Bir sanat olarak menemen... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.

1000'ler Kulübünün Yeni Üyesi: İz Yayıncılık

Bir sanat olarak menemen

Önce Twitter’dan bir menemen tarifi ile başlayalım. Pek saygıdeğer İdris Mahfi üstadımız bir menemen tarifi verdi ki menemen sevmeyenin bile ağzı sulanır. Şahsen pazar günü bu tarif üzere menemen yapmayı aldım kafaya. Hadi buyurun menemen tarifine.

Neye verildiği bilinmeyen edebiyat ödülleri

Edebiyat ve ödül ilişkisi, bana her zaman netameli gelmiştir. Bugün baktığımızda “her mahallede” yüzler, hatta binlerce yeni eser çıkıyor. (Mahalle vurgusunu yaptım çünkü bu ödül mahallenin ya gediklilerine ya da yeni taşınanına veriliyor. Üst mahallenin edebiyatçısı, araştırmacısı aşağı mahalleyi bağlamaz!) Bunların arasından öne çıkartılması gerektiği düşünülen eserin seçimi esas düğüm. Neye göre, kime göre bu seçim yapılıyor? Aslında cevabı biliyoruz da bu gerçek jüri üyelerince hiç dillendirilmeyen bir gerçekti.

Geçtiğimiz hafta sona eren Frankfurt Kitap Fuarı’nın son gününde gerçekleşen bir etkinlikte Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, söyleşi sırasında “ödülleri bazen okumadan veriyoruz” deyivermiş. Biliyorduk bunu. Bu ifadeyi karşı mahalleden gelen bir itiraf olarak görmeyelim. Bizde de durum pek farklı değil. Yoksa daha yakın tarihte falanca yılın şiir kitabı diyerek yılın sonuna doğru çıkan kitaba ödül verildiğini de gördük. Herhalde ödül veren kurumları da ödülleri de ciddiye almamak en doğrusu. Buna Nobel de dahil.

Z dergisine online erişim

Zeytinburnu Belediyesi’nin çıkarmaya başladığı Z dergisi birçok mecrada tanıtıldı. Hakikaten de büyük bir emeğin ürünü olan dergi geçtiğimiz haftalarda satışa sunuldu. Ancak fiyatı biraz fazla. Bu güzel dergiye erişim sağlamak için alternatif bir yol düşünülmüş ki hoş olmuş: Akıllı telefonlar için uygulama tasarlanmış. Android ve IOS cihazlardan indirilebilecek uygulama ile derginin içeriğine erişim sağlanabilecekmiş. Ayrıca uygulama haricinde derginin sitesi üzerinden de dergi içeriğine erişim mümkün. İkinci sayıyı gözler olduk bile. Kolaylıklar diliyoruz kendilerine.

İslam düşünce tarihi için bir dönemlendirme önerisi

13 Ekim Cuma günü İLEM Açılış Konferansı’nda İbrahim Halil Üçer, “İslam Düşünce Tarihi İçin Bir Dönemlendirme Önerisi” başlığıyla bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmanın önemli tarafı bir teklif taşıyor olmasıydı. İslam düşüncesinin on dört yüzyıl gibi geniş bir zamana ve coğrafi açıdan oldukça geniş bir mekana yayıldığını düşündüğümüzde kabaca ayrımlar, yahut üstün körü sınıflandırmaların yanında, bu teklifin İslam düşüncesinin ilmi düzeyde tartışma zeminini oluşturma imkanına da sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca İbrahim Halil Üçer’in sunumuna şuradan erişebilirsiniz. Yne bu vesileyle İLEM tarafından uzun zamandır hazırlıkları yapılan İslam Düşünce Atlası’nı da artık raflarda, bilhassa kütüphanemizin rafında görmek istediğimizi belirtelim.

Yeni bir aylık gazete: Açık Medeniyet

İbn Haldun Üniversitesi Açık Medeniyet adı ile yeni bir aylık gazete çıkarmaya başlamış. Daha alıp inceleme fırsatı elimize geçmese de yayınlanan kapak görselinde Ahmet Murat’ın ve Habip Türker’in yazısını, Suraiya Faroqhi ile yapılan röportajı görerek içeriğin zengin olduğu çıkarımına vardık. Üniversite bülteni olması yanında Açık Medeniyet umarız doyurucu içerikleri ile yayınlanmaya devam eder.

1000’ler kulübünün yeni üyesi İz Yayıncılık

İz Yayıncılık geçtiğimiz hafta 1000. kitabını yayınlamış. İlhan Kutluer’in Felsefî Gök Kubbemizisimli kitabı İz’in 1000. kitabı olmuş ki nice binlere diyoruz. Bu vesile ile İz Yayıncılık’ın kurucusu olan Ahmet Şişman’ın ruhuna da bir Fatiha isteyelim.

Bu arada Kitapyurdu.com’dan baktık da; eğer bir şey atlamadıysak, daha önce 1000’ler kulübüne Nesil, Timaş, Ötüken, Akçağ yayınevleri girmiş. İz de yeni üyesi oldu bu kulübün. Darısı diğer yayıncılarımızın başına…

 

M. Murtaza Özeren

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26