Hare Sanatta renkler dile geldi!

Görsel sanatın birçok dalında faaliyetlerine başlayan Hare Sanat, çalışmalarını bir site aracılığıyla duyurmayı hedefliyor..

Hare Sanatta renkler dile geldi!

Harflerin gizemli dünyasına kaligrafın maharetli elleriyle girilir

Harflerin belki de en iyi raksını kaligrafide görürüz. Her harf ayrı bir kıvrımıyla hayatın bir yerinden ses verir. Kaligrafide bildik kelimeler bile yeni bir endama bürünür. Harflerin en görkemli duruşu, usta bir elin kavrayışında gizlidir.

Hare Sanat

Harfler yan yana gelince bir harp düzeni alır. Harflerle cümleler oluşur. Bu yeni bir heyecan olur, şiir olur, harfler duygularla buluşunca can bulur. Harflerin bir de görünmeyen yüzü vardır. Bakınca harfin derinliğine inilen, kıvrımlarından, hatlarından anlamlar süzülen yüzü vardır. Kaligrafi sanatı harfin soyut yüzünü yansıtır. Görünmeyen ve derinde olan yüzünün şekil bulması ustanın maharetli ellerinde saklıdır.

Hare Sanat

Ebru sanatında renkler suyla dans eder

Su üstüne yazı yazılmaz ama renkler su üstünde en güzel danslarını sergileyebilir. Tarihin renkli sayfalarından süzülüp gelen bir tebessüm gibi renkler su üstünde canlanır. Ayrılık olur, kavuşma olur, bir dokunuşla vuslat biter, aşk olur.

Ebru, dünyada eşi benzeri olmayan bir güzele benzer. Aynı güzelliği bir daha yapmak imkânsızdır. Tektir ve eşsiz bir güzelliğin dünyadaki tek sembolüdür. Sanatçının ruhu, fırçanın ucunda gizlidir. Her dokunuş ayrı bir kalp atışını yansıtır. Renkler su üstünde dalgalandıkça, oluşacak şekil, bir masal dünyasının gizemi gibi merakla beklenir. Güneş doğar, çiçekler açar, dünya rengine kavuşur ve ebru, bir gökkuşağı gibi güneşle yağmur arasında döner durur.

14931

Muhammed KırımResimde tabiat yeniden hayat bulur gibidir

Bir fırça, bir tuval ve renkler. Tabiatın yeniden canlanması, ressamın elinde hayat bulması için ilk dokunuş yeterlidir. Dünyayı boyayan bir fırça gibi renkler tuvalde yerlerini alır. Ağaç yeni bir ağaç olur, ırmak yeni bir ırmak. Derin bir bakışla içine girilen her eser tabiatın yeniden hayat bulması gibidir.

Görmezden gelinen küçük hayat pınarları, bir bakmışsınız devasa bir tabloya dönüşmüş. Kurumuş bir dere, bir tabloda adeta içli bir türküyü söylemektedir. Onun içli nağmelerini yanından geçerken duyamayanlar, ressamın kattığı ruhla tabloda duyarlar. Çünkü fırçanın ucunda ressamın kalbi saklıdır.

Tüm bunlar Hare Sanat’ın kaligrafiye, ebruya ve resme dair söyledikleri

Sanatın görsel yönüne yürek vermiş birkaç kişinin ortaya koydukları ürünleri sergiledikleri bir internet sitesi haresanat.com. Ellerinin, yüreklerinin sanata olan yatkınlığını paylaşmak için bir araya gelen bu sanat erbapları, güzellikleri paylaşmak için herkesi bu renkli dünyaya davet ediyorlar.

Resim ve ebru alanından Muhammed Kırım’ın söz sahibi olduğu site, ortaya konan ürünler göz önüne alınınca işinin ehli kişilerle karşılaşacaklarını hemen anlayabiliyorlar.

Zeynep Delavİki sanatı mezcediyor

Hare Sanatın kaligrafi sanatçısı dergilerdeki öykü ve denemelerinden tanıdığımız bir isim: Zeynep Delav. Edebiyatın ruhunu kelimelerin ritmine kaptıran Delav, iki sanatı birleştirerek sanatın ince ruhunu yakalamaya ve yaşatmaya çalışıyor.

"Herkes için sanat" diyorlar

Sanatın görsel yanıyla ilgileneler için Hare Sanat doğru bir adres. Ruhumuzun her gün biraz daha karartıldığı bu zamanda, biraz da olsa renkli bir tebessüme ihtiyaç duyanlar için sanatın her dalı adeta büyük bir müjde gibidir. Bu müjdeden payınızı almanız dileğiyle.

//www.haresanat.com/

Mustafa Uçurum tanıdı ve tanıttı

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2010 Cumartesi 21:18 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulkadir Öğdüm
Abdulkadir Öğdüm - 12 yıl Önce

Metalleşen dünyanın inadına böyles bir "güzel sanat" ile iştigâl etmek ne onurlu bir eylem...

Sanarkâr kardeşlerime teşekkür ediyorum...

HÜSEYİN AL-HASHİMİ
HÜSEYİN AL-HASHİMİ - 12 yıl Önce

BİR MECZÛB GİBİ DEVERÂN EDEN ALEM-İ FÂNÎ'DE AHSEN-İ TAKVÎM OLARAK HALKEDİLEN İNSAN-I KÂMİL'İN AYN-İ ŞEREFLERİNE AKSETTİRDİKLERİ MÜSTESNÂ ELVÂN İLE NAZAR-I DAKÎKLERİ CELBEDEN SANAT-I HÂRE MÂHÎRLERİNE PÂ-BERCÂ-YI HAREKET EYLEMELERİ BÂBINDA CEHD Ü GAYRETLERİNDE MÜTEMÂDÎ OLMALARINI DÂİM NİYÂZ EYLERİM....

banner26