2021 İstiklâl Marşı yılı olmalı!

TYB Vakfı Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi’nden 2021 yılının İstiklâl Marşı Yılı olarak kutlanması için resmî kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına çağrı yapıldı. Yunus Emre Altuntaş'ın haberi.

2021 İstiklâl Marşı yılı olmalı!

12 Mart 2021 İstiklâl Marşı’nın TBMM tarafından millî marşımız olarak kabulünün 100. Yıldönümüdür. Bayrak gibi millî aidiyet sembollerimizden olan İstiklâl Marşı’nın 1921 yılında Mehmed Âkif tarafından yazılması, Büyük Millet Meclisi tarafından kabulü ve millî mutabakat metni olarak halkımızca benimsenmesi her bakımdan önemli tarihî bir hadisedir. Bu önemli yıldönümünün şanına yakışır şekilde hatırlanması, ses bayrağımız olarak ufuklarımızda dalgalanan İstiklâl Marşı’nın hem tarihleşme sürecini hem metin olarak değerini bu yıldönümü dolayısıyla güçlü şekilde genç nesillere anlatılmasına vesile olacaktır.

Milletler tarihî hadiselerle birlikte, tarihten çıkan güçlü sözlerle, kalıcı metinlerle de kendilerini ifade ederler. Büyük zaferlerimizin yıldönümlerini kutladığımız gibi, büyük metinlerin ortaya çıkışını da zihinlerimizde yer edecek şekilde hatırlamalıyız. Bayrağımız yüzlerce yıl içinde bizi temsil eden güçlü bir sembol olarak ortaya çıktı. İstiklâl marşımız ise bayrağımızın tarihî muhtevasını ifade eden edebî bir metin olarak zihinlerimize yerleşti. İstiklâl Marşı milletimizin millî mutabakat metnidir. 1921’de yazıldı, Cumhuriyet iki yıl sonra ilan edildi. Bayrağımız gibi, dilimiz gibi, İstiklâl Marşı’mız da bize yüzlerce yıllık köklerimizi ve süreklileşen varlığımızı hatırlatıyor.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan İstiklâl Marşı’nın millî marşımız olarak kabulünün yıldönümü olan 2021’in İstiklâl Marşı yılı olması amacıyla bir basın açıklaması yayınladı:

Türkiye Yazarlar Birliği kurulduğu 1978 yılından bu yana, İstiklâl Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlamak, anmak ve anlatmak amacıyla yurt içinde ve yurt dışında çok önemli faaliyetler düzenliyor.

Sempozyum, panel, konferans ve yayın faaliyetlerinin yanı sıra Millî şairimizi ölüm yıl dönümlerinde ve İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği günde Ankara’da Millî Mücadele sırasında ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergâhı’nda anıyor.

Bu tür faaliyetlerin daha nitelikli, kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla da TYB Vakfı bünyesinde “Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi” kuruldu.

Şimdi ise, İstiklâl Marşının kabulünün 100. Yılı dolayısıyla “2021 yılının İstiklâl Marşı Yılı” olarak kutlanması için tüm hazırlıklarını tamamladı.

TYB olarak şu gerçeği hatırlamak ve hatırlatmak zorundayız; Geleceği planlarken geçmişi bilmek, çok değil 100 yıl önce bu topraklarda ne olup bittiğini, millet olarak var veya yok olma mücadelesinde istikbalimiz için kimlerin ne fedakârlıklar yaptığını, cephede savaşan, kürsüde konuşan kahramanlarımızı gençlerimize anlatmak zorundayız.

Ülkemiz zor bir coğrafyada bulunuyor, geçmişte olduğu gibi bugün de Ortadoğu’da küresel güç odakları akıttıkları kanla sınırları belirlemeye devam ediyor. Yani, 100 yıl öncesinde olduğu gibi halen kargaşa, kaos ve savaşlar devam ediyor.

İşte tüm bu belirsizlikler içerisinde, Türkiye’nin en önemli hedefi; millî birlik ve bütünlüğü sağlamak; toprak, bayrak, din, dil, vaz geçmeyeceğimiz değerlerimizi korumak. Bu değerlere elbette kimi tarihî olayları, şahsiyetleri, sembolleri de eklemek zorundayız.

Birlik ve beraberliğimizin sembolü; gönüllerimizi birleştiren, gelecek adına umut ve beklentilerimizi artıran, her okuduğumuzda “vatan, bayrak, millet” sevdamızı coşturan İstiklal Marşımızın TBMM’de Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. Yılındayız.

Saygımızın gereği olarak ayağa kalkarak, ezbere okuyoruz ve kimin yazdığını biliyoruz; peki, İstiklâl Marşı´mızın ne zaman, hangi şartlarda ve nasıl yazıldığını, anlamını, neden “Korkma” diye başladığını, o an ülkemizin içinde bulunduğu durumu, merhum şairimiz Mehmet Âkif’in hangi duygular içinde bu satırları yazdığını kim ne derece biliyor?

Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi; Bilenlerin hatırlaması, özellikle gençlerin öğrenmesi için tüm bu ve benzeri merak edilen sorulara, merak edilen konulara ışık tutmak amacıyla 2021 yılında hem yurt için de hem de yurt dışında bir yıla yayılmış bilgi şölenleri, paneller, konferanslar, Safahat okumaları, yarışma ve sergi programları hazırladı.

Muğlak, genel geçer, bilindik kutlama mesajlarının yerine, Âkif’e ve Milli Marşımıza yakışan bir hatırlama ve hatırlatma için Türkiye’nin yazarları, düşünür ve fikir adamları olarak milletimize bir çağrımız var;

Kamu kurumlarında, özel sektörde, yerel yönetimlerde, sivil toplum kuruluşlarında, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim kurumlarında, iş dünyasında, doğudan batıya, güneyden kuzeye tüm illerimiz, ilçe ve köylerimize kadar tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yurt dışı temsilciliklerimizde 2021 yılının "İstiklâl Marşı Yılı" olarak kutlanması büyük önem arz ediyor.

Çağrımıza ses verecek, kapsamlı bir millî mutabakata katkı sağlayacak her kişiye her kuruma teşekkür ediyorum.

Haber: Yunus Emre Altuntaş

Yayın Tarihi: 22 Aralık 2020 Salı 16:15 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 13:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26