Vitoşa Dağı'nda Çocuklara Yönelik İzcilik Kampı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Vitoşa Dağı’nda düzenlenen yaz okulları büyük ilgi görüyor. Aileler, çocukların doğayla buluştuğu okullarda aldığı eğitimden memnun. İzcilikten binicilik ve ilkyardım eğitimlerine çocukların 21 dalda bilgi edindiği yaz okulları, birer haftalık dönemlerden oluşuyor.

Vitoşa Dağı'nda Çocuklara Yönelik İzcilik Kampı

Sofya'daki Vitoşa Dağı, ülkedeki izcilik okullarının en gözde mekanlarından. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören okulun kamplarına katılan öğrenciler, burada doğayla buluşmanın tadını doyasıya çıkarıyor.

Vitoşa Dağı’nın başkentlilere sunduğu eşsiz ve sınırsız imkanlardan çocuklar da yararlanıyor. Vitoşa’daki işletmeyi yapan şirket artık bir seneden beri yaz kursları düzenliyor. Burada Vitoşa Skautları yani Vitoşa İzcileri başlığı altındaki gruplarda 5 ile 15 yaş arası çocuklar izciliği öğreniyor. Doğa ve hayvan sevgisi onlara küçük yaştan aşılanıyor, ekip içinde çalışma, dayanışma ve elbette ki sevgi gibi izcilerin mesajları burada onlara aktarılıyor. Vitoşa İzcilik Kampında binicilikten arama ve kurtarmaya, ilkyardımdan yangın söndürmeye kadar 21 değişik dalda eğitim veriliyor. Öğrencilerin en çok sevdiği uğraşlardan biri atçılık.

Kampta birer haftalık dönemlerle yeni izciler yetişiyor. Yeni adaylar bundan sonraki görevlerine daha hazırlıklı olabilmek için, temel ders olarak çadır kurmayı öğreniyor. Kampta düzenlenen etkinlikler ve eğitim programlarının tamamı izcileri geleceğe hazırlıyor.

Vitoşa İzci Kampı müdürü Kalin Neşev, kampın hedeflerini şu sözlerle ifade etti: “Bu fikrin başında çocukları yaz aylarında doğaya çıkarma hedefimiz vardı. Yaz aylarında onları ev ve bilgisayar ortamlarından sıyrılarak doğaya çıkarmak ve kamp sayesinde hem güzel zaman ve oyunlar, hem ileride onlara yardımcı olacak bilgiler sunmak istedik. Çok büyük ilgi var. Ebeveynler artık yeni arayışlar içinde ve tekrar doğaya geri dönüş gözleniyor.”

Kampta çadır kurma, ormanın güçlüklerini öğrenme, at binme, hayvan sevgisi, orman hayvanlarını besleme, ilkyardım ve doğal afet zamanında yardım gibi bilgiler uygulamalı olarak gösteriliyor. 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklar, Vitoşa İzcilik Kampında, izcilik ilkelerini eğlenerek öğreniyor.

Sevda Dükkancı

YORUM EKLE