Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları'ndan “Orhan Okay Kitabı”

Başta edebiyat olmak üzere bilimin her dalına emek veren ve edebiyat dünyasının abidevi şahsiyetlerinden Mehmet Kaplan ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrenciliğini yapmış Prof. Dr. Orhan Okay’ın yaşamı ve edebi dünyasından bilinmeyenlerin kaleme alındığı “Bir Başka Hoca Orhan Okay Kitabı” Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları'ndan “Orhan Okay Kitabı”

Akademisyen, kültür adamı, edebiyat tarihçisi Prof. Dr. M. Orhan Okay’ın hayatı vefatının 5’inci yılında Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. “Bir Başka Hoca Orhan Okay Kitabı” adlı eserde, onu seven ve yakından tanıyan, yüz yüze ya da eserleri vasıtasıyla teşrik-i mesaide bulunmuş sanatçı ve akademisyenler Prof. Dr. Orhan Okay Hoca’yı anlattılar. Bilimin her dalında emek vermiş, öğrenci olmuş, öğrenciler yetiştirmiş, eserler vermiş hocalardan olan Prof. Dr. Orhan Okay, edebiyat tarihimizin iki abidevi şahsiyetinin, Mehmet Kaplan’ın ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrenciliğini yapmış ve edebiyat dünyasında elli yılı aşan düşünme, öğretme, yazma serüveniyle ön plana çıkan bir isimdi.

Özellikle Tanzimat sonrası şiir alanında bugün hâlâ ders olarak okutulan eserlere imza atmış olan usta ismi, “Bir Başka Hoca Orhan Okay Kitabı”nda; Nazan Bekiroğlu, İnci Enginün, Murat Gülsoy, Necmettin Turinay, Turgay Anar, Nâzım Hikmet Polat, Ali Şükrü Çoruk, Mustafa Balcı, Ali Ayçil, Muhsin Macit, Necip Tosun, Mustafa Kirenci, Mustafa İsen, Abdullah Uçman, Yılmaz Daşçıoğlu, Halil Solak, Âlim Kahraman, Beşir Ayvazoğlu, Hüseyin Yorulmaz, Mehmet Doğan, İsmail Bingöl ve Mehmet Nuri Yardım gibi isimler yazılarıyla anlatıyor.

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2023 Salı 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36