Zeynep Arkan'ın emin şiiri!

Şair Zeynep Arkan'ın İkrar'ını sorduk. Nasıl buldunuz?

Zeynep Arkan'ın emin şiiri!

İkrar, Zeynep Arkan'ın ilk şiir kitabı (Kasım, 2006, Ebabil). Kitap üç bölüm, on sekiz şiirden müteşekkil.

Zeynep Arkan, İkrarŞiirin dil ile ikrar edilesi hali, İkrar.

İkrar’ın şairi bir ilk kitapla okur karşısına çıkmasına karşın dosya içerisindeki şiirlerin ileriliği göz önüne alındığında kendi şiir ilkelerini özümsemiş ve yerli yerince bir şiir söyleme başarısını gösterebilmiş bir sanatçıdır. Sağlam bir dil kurmuş Arkan. Sesi önemsiyor, sese boğmuyor ama şiirini. Diğer teknik başarılarına zaten ayrıca başlık açmayacağız burada. Konuşma dili yüksek, yer yer bile isteye ahengi kıpırdatmalar var ve fakat bu ahenk meselesi içerisinde yine ayrıca bir ses oluşturuyor. Düzenlilik ve salt şiirden yana iyi kurgulanmış metinler gibi bir intiba oluşuyor. Zoraki şeylerden arındırılıyor sanki şiir. Söyleyiş güzelliği, bozumsuz estetik, gönderme ve kimi yapı sökümlerle hayli şiir yani İkrar. 

İki kapak arasında bir İkrar bir tekrar söyleyiş olarak diyoruz ki sımsıkı bir dosya yani. Bu öz/ellik ilk kitaplar için önemli hatta birkaç adım ötesini imleyen bir durum. Zeynep Arkan, İkrar’ını ayrı ayrı ve özenle işliyor… 

Arkan şiiri söz israfına girmeden şiirle irtibatını kurmak yolunda ilerlemeyi yeğliyor. Kimi göndermeler, bir imge bir simge bir imaj ya da, bir dizenin kıyıcığında, dizleri dibinde ya da bekletilip vakti gelince yerli yerine bırakılıyor ve abartıya yer bırakmaksızın şiirin iyiliği hatrına tahammül gösteriyor, gösteriliyor. 

“derledim - topladım tam köprülere başlamışken

bir Deli Dumrul, deli deli tam dumrul

geçişsiz ve isteşli her fiilde deli

geçişli ve isteksiz her köprüde Dumrul

bir ev neydi, neredeydi, tam önünde durdum

kendini vuran bir hedef tahtası  tam onikiden    

ne ilacı seven ne bir dişe gelen

küllerin içinden bir kızıllığa ölüm dersen Lecter

sırasını savmıştır  

takdir Allah’tan”  
 

Aslı  Serin
Aslı Serin

Reyim Zeynep Arkan şiirinden yana!

ZEYNEP ARKAN ŞİİRİ NE/NASIL? 

Arkan'ın şiirini bir de bilenlere soralım dedik.

Aslı  Serin: Zeynep Arkan kurduğu güçlü mısralar ve ironiyi kullanma becerisiyle, İkrar’da yani ilk kitabında farklılığını ortaya koyabilmeyi başarmış bir şair.  “ben bunu sağlam bir yerden biliyorum” diyecek kadar sade ve etkili mısraları,  şiirinin rahat ve anlaşılır olmasını sağlıyor. Zeynep, günümüz şiirini yazmanın gündelik dilden geçeceğinin de farkında aynı zamanda. Şiirinde deneyden korkmayan ve öznesinin tüm güçsüzlüklerini güçlü bir sesle anlatmayı becerebilen nadir şairlerden. Çoğu hemcinsi gibi cinsiyeti üzerinden bir şiir kurmuyor Zeynep.   “mahallenin beş kardeşlisinin patlattığı çatapat/ pat diye patlayan şiirler yazacak” diyebilecek kadar kendinden de emin ayrıca.  Zeynep şiir yazsın biz okuyalım, dileğim budur. 

MUSTAFA CELEP
Mustafa Celep

Mustafa Celep:

Topyekün Zeynep Arkan şiiri, insanın dünyadaki konumuna dair bir temel kaygının dile gelişidir. Arkan şiiri fanilik duygusuyla yazıyor. Şiirin derin anlamı bize bunu söylüyor. Önceleri Arkan’ın şiirine yönelik olumsuz düşüncelerim vardı. Şiirin telkin ettiği ‘derin anlam’ ı yüzeysel bir bakışla ele alan bir tutumdan kaynaklanan talihsiz bir yazıydı. Şimdilerde Arkan’ın şiiri hakkında daha olgun düşünebiliyorum. Arkan’ın şiiri zekice yazmasının, oluşturmasının yanı sıra şehir içerisinde yaşayan, tanık olan bireyin öfkesi, tutunma arayışı, kırgınlığı ve konuşma isteği, bu şiirin benim görebildiğim kadarıyla en belirgin özelliği. Zeynep Arkan şiirinin ironisini sevdik, kısaca böyle söyleyeyim." 

Mustafa Akar
Mustafa Akar

Mustafa Akar:

Birçok kadın şairin şiirine çekinik yaklaşırken özellikle Zeynep'in şiiri bende karşılığını bulabiliyor. Düpedüz şairini bulabiliyoruz mısralarda. Ne zorlayıcı, tırmalayıcı sıkmalar var ne de abartılmış söyleyişlerle anlamı ya da anlamsızlığı gözümüze sokmaya çalışıyor. Günümüzde yazan birçok kadın şair tıpkı bir erkek gibi yazıyor aslında; fakat Zeynep bunu kırabilmiş birisi. Tıpkı Aslı Serin gibi diyelim. Gülten Akın'daki içten tutuşup gövdeyi yakan "ana acısı" belki yok günümüz kadın şairinde ama çağcıl duyguların esir aldığı ifadelere yüz vermediği için Zeynep Arkan Türk Şiirindeki yerini kolayca bulabiliyor... 

6072
Ali Akyurt

Suzan Sarı: 

Yaşayan" ender kadın şairlerden. Güncelik hayatta hazzetmeyebileceğim şeyleri ya da düşünceleri bile içtenlikle yazabiliyor. 

Ali Akyurt:

Zeynep Arkan şiirini ben Sibel Eraslan hikayesine benzetiyorum. Hani Cihan Aktaş hikayesine nispetle siyaset daha az gündemde, daha örtük. Siyaset siyasetsizlik sinirinin neresinde durduğu ise bence biraz daha fazla şüpheli Arkan şiirinin. Esma Toksoy ve Asli Serin şiirleriyle akraba. (bu arada, niye kadın sairleri (ya da hikayecileri) kendi aralarında kıyaslamaya meylediyoruz, bu da problematize edilesi bir şey sanırım) 

Suavi Kemal Yazgıç:

Hem çok kırılgan hem de çok sert şiirler. Şiirini bu gerilim ayakta tutuyor sanırım.

Vural Kaya yazdı, soruşturdu

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2009 Çarşamba 09:40 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 22:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 13 yıl Önce

"Necdet bu sabah erken öttü horoz
beni üç kez inkar ettin"

Hatice Algın
Hatice Algın - 13 yıl Önce

zeynep arkan şiiri'nin üzerine konuşulması tam zamanı aslında...
İkrar'ı bir kaç ay önce okumuştum. Tekrar tekrar kitabı elime alıp okuduğum şiirler vardır. bir "ikrar"ın daha yazılmasını bekliyorum hala. yani bir yarım kalmışlık da sezmişimdir bu şiirleri okumanın ardından. bir tarafım sorgulanmış, taranmış ve tamamlanmış... bir diğer tarafım beklemede hala... bana böyle bir hal verdi şiirleri.

etkili olduğunu ve olacağını düşündüğüm bir şair...

Mehmet Abduh
Mehmet Abduh - 13 yıl Önce

İkinci şiir kitabının sırası gelmiş sanki.

gürültülü fısıltılar
gürültülü fısıltılar - 12 yıl Önce

içindeki fısıltıları ustalıkla dışarı vurabilen asil ve bir o kadar etkileyici şiirci havva, seni seviyorum zeynep çünki kelimelerin ,cümlelerini,şiirlerin birçok havvayı harekete geçiriyor. sessizce . teşekkürler...

banner19

banner36