Zarifoğlu'ndan dört yeni şiir!

Cahit Zarifoğlu'nun kitaplarına almadığı dört şiiri, Selçuk Azmanoğlu 1960'da yayımlanmış olan 'Maraş'lı Şairler' antolojisinde buldu; Karagöz de 12. sayısında yayımladı.

Zarifoğlu'ndan dört yeni şiir!

Bir şiiriyle dahi bağsızlık çekmediğim tek şair Cahit Zarifoğlu’dur. Bu cümlemi tasdik edecek olan dört şiir daha varmış meğer. Selçuk Azmanoğlu, evvelinden haberdâr olsa da, kütüphanesinde yer almayan bir antolojiye sahaflardan birinde rastlayıp Zarifoğlu’nun kitaplarına almadığı dört şiiri orada buluverince, biz de bu kitabı görme ve şiirleri okuma şerefine ermiştik. Nihayet, bu dört şiir Karagöz dergisinin 12. sayısında “Bu sayımızı genç bir şairin, Cahit Zarifoğlu’nun şiirleriyle açıyoruz.” takdimiyle yayımlandı.

Karagöz
Maraşlı Şairler
A. Cahit Zarifoğlu
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

‘Cahit’in şimdiki şiiri daha sallantıda.’

Şiirlerin öncesine yazdığı kısa anekdotta Azmanoğlu, şiirleri bulduğu antoloji hakkında şu bilgileri veriyor: “Maraş’lı Şairler (Antoloji) adlı eser Ocak 1960’ta Kahramanmaraş’ta Şeref Basım ve Ciltevi tarafından yayımlanmıştır. Antolojiyi Şeref Turhan hazırlamıştır. Taşrada basılmış kitaplar içinde –benzerleri arasında- en düzgünlerinden birisidir. Nuri Pakdil antolojiye bir giriş yazmıştır.” Yirmi yaşından önce yazdığı ve kitaplarına girmemiş olan “Belkim’siz”, “Aşk Donanması”, “Ko Gid A Cahit Z Korosu”, “Siz Kör” şiirlerinin yer aldığı antolojide adı “A. Cahit Z.” olarak kaydedilen Cahit Zarifoğlu hakkında Nuri Pakdil’in kısa bir yorumu da yer almakta:

“1940 Nisan’ında Ankara’da doğdu. İlkokula Siverek’te başladı. Siirt, Kızılcahamam ve Ankara’da okuduktan sonra liseyi Maraş’ta tamamladı.

Heceyle başladı şiire. Cahit’in şimdiki şiiri daha sallantıda. Kendini bulmamış. Çeşitli biçimler deniyor bunun için. Çokluk, konuları evrensel değil. Ama olacak. Çabası o yönde. Gazetelerde sanat yaprakları düzenlemiştir. Yayınlanan şiirlerinin çoğu orada. Hikâyede de yaya değil.”

Yirmi yaşın izleri

Zarifoğlu’nun 19-20 yaşlarında olduğu bir fotoğraf da antolojide yer alıyor ve bu fotoğrafın, şairin vekil öğretmenlik yaptığı yıllara ait olduğunun kitapta belirtildiğini Selçuk Azmanoğlu şiirlerin altında yer alan dipnotta zikrediyor.

 

M. Fatih Kutan bekletmeden haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Ağustos 2010 Pazartesi 08:08 Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2010, 18:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Aktepe
Emin Aktepe - 11 yıl Önce

19-20 yaşlarında yazılan şiirler. O zamandan belli imiş... Bu arada her sayısında genç şairlere yer vererek neslin "sürdürülebilirliğine" katkı sağlayan Karagöz'e, edebiyat dergiciliğinin "devamlılığı"nda örnek olan Fayrap'a, isimlerini bu satırlara sığdıramayacağım ve gençleri yetiştiren diğer seviyeli dergilerimize teşekkürler...

banner26