Zarifoğlu okuyan ufaklıklar!

Macera dedik çünkü 'Ece ile Keçe' sürekli maceradan maceraya koşuyorlar. Bazen Orta Çağ'a gidiyorlar bazen aşure pişirip satıyorlar.

Zarifoğlu okuyan ufaklıklar!

Şimdiki çocuklar çok şanslı. Bariz bir klişe cümle kurarak söze başlamış olsak ve bu sözün kudretsiz olması çocukların çok şanslı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çocukların artık; tematik ve gayet ahlaklı yayın yapan kanalları var, sadece çocuklara özel yayınlar yapan kitapçıları var. Buraya, geri dönmek üzere bir mim koyalım.

Ece ile Keçeİlkokula giderken TRT’de yapılan bir programı çok severdim. Bir kitabı bir yerine kadar okurlar ve devamını getirmezlerdi. Sonunu merak eden kitabı alıp okumak zorundaydı. Baştan son okumak değil de belki bir özet sunum yaparlardı; bilemiyorum. Köyde yaşadığımız için o kitaplara hiç ulaşamadık. Sadece Jules Verne tarafından yazılmış bir kitabı ilçede bulduğumuzu da hatırlıyorum.

 

Çim Adam Yayınları bahsi

Çocuk yayıncılığına bir mim koymuştuk. Çocuk yayıncılığı genelinde Çim Adam Yayınları’ndan bahis açacağım. Çim Adam, Şule Yayınları’nın bir markası. Şule Yayınları daha önce Şule Çocuk adında bir dizi halinde kitaplar yayınlıyordu. Çim Adam ise derli toplu ve daha profesyonel bir çalışma. Bunu nereden mi anlıyoruz? Elbette ilk neşrettiği kitaplardan. Kitapları incelediğiniz zaman gözünüze ilk olarak bir “özen” çarpıyor.

Dağıstan Çetinkaya, 1970 doğumlu bir çizerimiz. Kişisel tarihçesinde Gırgır, Cıngar , Hıbır ve Ustura gibi mizah dergileri var. Ayrıca bir çok gazetede karikatür ve illüstrasyonları yayımlanıyor. İşinin ustası.

 

Ece ile KeçeZaman Arkadaşım’da başladılar

Ece ile Keçe ise 2003 doğumlu iki çizgi karakter. İlk olarak Zaman gazetesinin eki olan Arkadaşım’da çizildi. Çocuklar tarafından çok beğenildiğini de eklemeliyim. Ece, kız olanı. Abla. Derslerini dinleyen, Keçe’yi maceralarda kollayan bir abla. Macera dedik çünkü “Ece ile Keçe” sürekli maceradan maceraya koşuyorlar. Bazen Orta Çağ’a gidiyorlar bazen aşure pişirip satıyorlar. Hayal gücünün sınırı yok.

 

Zarifoğlu okuyan ufaklıklar

“-Günaydın arkadaşlar, bugün dersimizin konusu, çocuk edebiyatı ve çocuk kitapları. Bu sebeple çocuk edebiyatına önemli eserler bırakan bir edebiyatçımızı dersimizde ele alacağız; Cahit Zarifoğlu. Bu önemli edebiyatçımızın hayatını ve eserlerini öğreneceğiz”  Bu cümleleri “Ece ile Keçe” dizisinin “Karne Tatili” kitabından aldım. Maceranın devamında Ece, Cahit Zarifoğlu’nun tüm kitaplarını bulup okuyor. Keçe ise klasik aylaklıklarını yaparak bir bilgisayar oyununa hapsoluyor.

İşin özeti “Ece ile Keçe” 10 kitap olarak Çim Adam Yayınları tarafından yayınlandı. Şimdiki çocuklar çok şanslı çünkü onlar için çizen, onlar için yazan, onlar için yayın yapanlar var.

"Ece ile Keçe" karikatürleri için tıklayın.

 

Cesur Küçük Ece ile Keçe’nin maceralarını çok sevdi.

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2010 Çarşamba 09:10 Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 10:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26