Zamanın Sınavından Geçtiniz mi?

Atasoy Müftüoğlu'nun son kitabını okumadıysanız vereceğiniz cevabı tekrar düşünmekte fayda var..

Zamanın Sınavından Geçtiniz mi?

Atasoy Müftüoğlu’nun son kitabı “Zamanın Sınavından Geçmek” önemli. Kitap, özellikle popüler kültürün, yaşadığımız devrin kirlettiği, bunalttığı ve karıştırdığı algımızı açacak nitelikte. Müftüoğlu, birtakım sorunları gayet somut ve cesur bir şekilde soruyor ve okuyucuyu devamlı muhasebeye, kendine ve çevresine soru sormaya itiyor.Zamanın Sınavından Geçmek, Atasoy Müftüoğlu

“Sevgi ve merhameti sonsuz Allah’ın adıyla!” başlıyoruz kitaba. Kitap, ortaya koyduğu sorunları, zihin aralığımıza ittiği çözüm öneri ve bazen gizli bazen de örtülü olarak gösterdiği hedefleriyle tam bir yol gösterici niteliğinde. Kitapta, özelliklere fikri bir yolun nasıl gidileceği, nasıl düşünüleceği ve zamanımızda nasıl duru bir İslami bir bilince sahip olunacağı açık bir şekilde ifade ediliyor.

İslami cemaatler, ümmet bilinci, Filistin sorunu, ırkçılık, Batı ve daha birçok önemli konuyu Atasoy Müftüoğlu gayet açık bir şekilde okuyucunun gündemine taşıyor. Bu gündeme taşınan konular, bundan sonraki bir İslam dünyasıyla ilgili önemli ipuçları veriyor.

Kitaptaki düşünce denizinden birkaç damla

“Çok kültürlülüğün gündemde olduğu, moda olduğu bir dönemde, İslam kültürü dışlanıyor, Avrupa kültürü tek mevcut kültür olarak dayatılıyor.”

“Kültür, direnişin en etkili yollarından biridir.”

“Filistin, Irak ve Afganistan emperyalist askerlerin değil, emperyalist katillerin işgali altında bulunuyor. Müslümanlar olarak karşı karşıya bulunduğumuz felaketler ne kadar korkunçsa, bu felaketler karşısındaki iradesizliğimiz de bir o kadar korkunçtur.”

“İçerisinde yaşadığımız dönemde insanlık silah gücüyle güvenliğin sağlanmayacağını gördü, görüyor.”

“Bilinçleri İslami bütünlüğe uyandırmak gerekiyor.”

“Bizler Müslümanlar olarak; engin bir Ümmet iklimini/hassasiyetini teneffüs ederek, her konuda eleştirel bir dikkate sahip olarak, modern ya da geleneksel yanılsamalarla hesaplaşarak, gerektiğinde dışlanmışlığı göze alarak, Allah’ın lütfüne ve rızasına mazhar olmak üzere, kendi zamanımızın aklı ve vicdanı olmaya çalışmalıyız.”

 

 

 

Yavuz Selim Güneş okudu, düşündü ve yazdı.

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2010 Pazartesi 15:37 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 11:41
banner25
YORUM EKLE

banner26