Yusuf kıssası tekrar yazıldı

Settari'nin kaleminden 'Züleyha'nın Aşk Derdi' Hz Yusuf Kıssasını psikolojik boyutuyla ele alıyor.

Yusuf kıssası tekrar yazıldı

Kim Yusuf’u sevdi ise bu sevgi yüzünden Yusuf belaya, mihnete duçar oldu. Yakup Yusuf’u sevdi bu sevgi O’nu kuyunun dibine çekti. Züleyha O’nu sevdi Yusuf’un ömrünün yarısı zindan da geçti. İşte böyle bir güzeldir ki Yusuf (a.s), onun yüzüne takıldı mı gözler sonu kör olmaktır. Hem derttir hem çaredir Yusuf. Hem cemalindeki güzelliğin aydınlığı ile gözleri kör eden, hem de kör olan gözlere gömleği ile şifa sunandır.

Züleyha’nın Aşk DerdiKıssaların En güzeli

Gerçi Yusuf’un âşıkları çoktur lakin onlar sadece ellerini kesme safhasında kalmışlardır. Yusuf’u seven iki kişi vardır ki işte bunlar gözlerinin ışığını O’nun yüzündeki nura feda etmişlerdi. Züleyha Yusuf’un suretine aşık oldu, Yakup O’nun siretindeki ilme, hikmete, sırra aşık oldu. Yakup sevdi Yusuf kardeşleri tarafından kuyuya atıldı ve köle olarak satıldı, Züleyha sevdi acıyı Yusuf tattı, zindan işkencesine maruz kaldı. Zindandakilerden biri Yusuf(a.s) dedi ki: “-Seni çok seviyorum, Yusuf (a.s) Ona: -Beni sevmen senin ne işine yarayacak? Bu sevgiyle benim başımı belaya sokar kendin de bela bulursun. Babam beni sevdiği için gözlerinden oldu, beni de kuyuya attılar. Züleyha beni sevdiğini ilan etti; kendi Mısırlılar tarafından kınandı ben ise yıllardır zindandayım.”

2 Bölüm 

Kıssaların en güzelidir Yusuf kıssası. Bu hikayeyi güzel yapan o kadar çok sırlar, o kadar çok derin manalar ve o kadar çok ibretler vardır ki bunun bir tanıtım metnine sığması imkansız. Kitabı eline alıp mana alemine dala dala okumalı insan. Sadece İslami metinlerde değil Tevrat’ta ve Mısır halk edebiyatında da son derece geniş yer tutan bu kıssa derinlemesine incelenmiş.

MısırZüleyha’nın Aşk Derdi 

“Züleyha’nın Aşk Derdi” adlı kitap İranlı yazar Celal Settari’nin kaleme aldığı bir araştırma çalışması. Çok çeşitli kaynaklardan aktarıyor hikayeyi. Kıssaya sadece ibretlik bir edebi eser olarak bakmıyor Settari. Aynı zamanda kendisi de psikoloji alanında çalışmaları olması ve bu alana olan ilgisi nedeniyle kıssa psikolojik anlamda da incelenmiş bir akademik çalışma niteliğinde. Akademik çalışma niteliğinde dediysem bu sizi eseri okumaktan sakın alıkoymasın çünkü zaten doğu edebiyatının özünde var olan bir anlatımla yola çıkmış bir eser. Hem bir halk edebiyatı gibi akıcı, yalın ve sade, hem de insan beyninin kılcal damarlarına kadar ulaşabilecek sembolik anlatımlarla okuyucuyu etkisi altına alan bir eser. Zaten hikaye kendi başına “kıssaların en güzeli” olma özelliğini taşımakta. Kur’an da bu kıssanın anlatıldığı müstakil bir sure bulunmaktadır. Müfessirlerde bu kıssanın neden kıssaların en güzeli olduğunu merak etmiş çok çeşitli fikirler ortaya koymuşlar. Bütün bu farklı görüşleri kaynaklarıyla tek tek kitaba taşımıştır. Kitabın çerçevesini oluşturan Züleyha’nın aşk derdi ise hikaye içerisinde nefsin, günaha koşmanın manzumesini oluşturuyor. Şükürler olsun ki Yusuf (a.s.) Nübüvvet makamında ve ismet perdesinin altında korunmakta. İste bu yüzdendir ki, babasının sevgisi yüzünden kurdun kanına bulanan ve hiç zarar görmemiş,  hayatta olmuşluğuna delil olan gömleği Züleyha’nın elinde parçalanıyor ve bu parçalanışta onun namuslu oluşuna delil gösteriliyor. 

Mısır, PiramitKur’an Kıssası 

Sevgide ortaklık olmaz der büyükler, bir gönüle iki aşk sığmaz. Yazık güzellik Yusuf’tandır diyene, yazık Yusuf’u güzel edeni görmeyene. “Kıssaların en güzeli” olan Yusuf (a.s.) kıssasına, Züleyha’nın aşk derdini merkeze alarak güzel bir açılım getirmiş İranlı yazar Celal Settari. Züleyha’nın Aşk Derdi’ni birde psikolojik ve araştırma boyutuyla okumak gündemden bunalan insanımıza iyi gelecektir. Zaten çoğu insan tarafından bilinen ama her okunuşunda gönül dünyamıza farklı bir pencere açan bu Kur’an kıssasını bir de böyle okumalı.

 

Tuğba Kaya bildirdi.   

tugba582[at]hotmail.com 

Yayın Tarihi: 24 Aralık 2009 Perşembe 15:50 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 15:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
züleyha karadeniz
züleyha karadeniz - 11 yıl Önce

Ah ne mükemmeldir bu kitap....

banner26