Yusuf Kaplan farklı güzel işler koyuyor!

Yusuf Kaplan Enver Gülşen'in kitabına bir sunuş yazısı yazmış ama öyle böyle bir sunuş yazısı değil o yazı..

Yusuf Kaplan farklı güzel işler koyuyor!

Köşe yazarı, akademisyen, iletişimci, televizyon programcısı, yayınevi yönetmeni… Yusuf Kaplan’ın bilmediğimiz daha başka yönleri de vardır belki. Çünkü bu yukarıda sayılanlar sadece göz önünde olanları çalışmalarının. Yusuf Kaplan’ın köşesindeki yazılarından, tv programından, yayınlanmasını sağladığı telif ve çeviri kitaplardan ve verdiği derslerden çok sık karşılaşırız ömrünün “medeniyet” kavramı etrafındaki çalışma ve tartışmalar içinde geçtiğini.

Medeniyete doğru

Doğuyu ve Batıyı okumuş ve derinlemesine analiz etme imkânı bulmuş biri olarak, çektiği düşünsel ağrıları bir medeniyet ihyasına dönüştürebilme çabasıyla sürdürür çalışmalarını. Bunu yazılarından ve çevirdiği eserlerden de pekâlâ anlayabiliriz.Enver Gülşen, Sinemanın Hakikati

İnsan Yayınları’nın bir kuruluşu olan Külliyat Yayınları’ndan 18 kitabın basılmasını sağlamış ve çoğunluğunu çevirilerin oluşturduğu kitapların tüm çevirilerini de kendisi yapmıştır. Doğulu ve Batılı düşünürlerin eserlerinden yapılan çevirilerde şu ana kadar Whitehead, Schweitzer, Pickthall, Tarnas, Malik Bin Nebi, Muhammed İkbal, McNeill, Nietzsche’nin eserlerini çevirmiştir. Birçok yayınevi yönetmeni ve editörünün aksine oturup çalışan ve ortaya eser koyma çabasında olan bir yayınevi yönetmeni görürüz. Yusuf Kaplan’ın bu özel ve özenli çalışmasıyla onun kitaplığını da görme imkânı bulmuş oluruz. Allah zihnine ve yüreğine kuvvet versin. Eğer ki kitapların arkasındaki “Külliyatımız” kısmında ismi zikredilen eserleri tamamlayabilirse adı kendisinden sonra da hep konuşulacak ve eserler elden ele dolaştıkça yâd edilecektir.

Sinemayı tasavvufla okuyor

Yusuf Kaplan’ın yürütmeye çalıştığı felsefi ve irfani hareketin ulaştığı son noktalardan biri de sinema üzerine bir tasavvufi okuma çabasıdır. 2011 ortalarında çıkan Enver Gülşen’in Sinemanın Hakikati isimli kitabına yazdığı yaklaşık 35 sayfalık sunuş yazısında bir medeniyet meselesi olarak sinema ile ilgili düşüncelerini aktarır. Kaplan, sinemayı insana ne ve nasıl bir varlık olduğunu, başına nelerin geldiğini hatırlatan, duyumsatan ve gösteren bir medeniyet meselesi olarak görür. Yirminci yüzyılda felsefenin bitip yerini sinemanın aldığı düşüncesi, sunuş yazısının ana hatlarını oluşturan görüşlerdir. Ve bu yüzden de sinemanın bir medeniyet meselesi olduğu…

Sinemanın zaafları ve imkânları, Amerikan hegomonyasının biricik aracı olarak Hollywood, hakiki sinemanın amacı, biçimi ve varoluş hali, sinemada Müslümanların çağı ve bu çağın öncülerinin gayretli çalışmaları, aklın, gözün ve gönlün sinemasına ulaşabilmenin imkânları gibi meseleler Yusuf Kaplan’ın kısaca tartıştığı konulardır sunuş yazısında.

Sinema yeni şiir mi?

Akıl, göz ve kalp; bu üç aktör harekete geçirilebildiği anda sinemanın yapılabileceği, yazarın en temeldeki çıkış noktasıdır. Türk sinemasının dünyaya sunabileceği dilin Doğuda Horasan’dan Anadolu’ya, Batıda Kurtuba’dan Anadolu’ya yerleşerek buluşan Mevlana ve İbn Arabî’de kristalize olmuş kaygı ve yol üzerinden sağlanabileceği görüşü sonuç cümlelerinin özünü verir. Ve sinemada ulaşılan zirvenin şiir olduğu düşüncesi vurgulanır. Ve bu fikrin devamında sinemanın; şiirin ve şiirselin hatırlandığı, hatırlatıldığı, şiire ve şiirsel olana yeniden ulaşılmasına imkân sağlayan bir form olduğunu söylüyor.

Yusuf Kaplan’ın bu derin ve uzun sunuş yazısı, kitabın bir özeti gibi görünse de, daha çok, sinema üzerine düşünsel bir faaliyet yürütmenin imkânlarının neler olduğu hususu üzerinden, Enver Gülşen’in sinema üzerine giriştiği tasavvufi okumalara referanslarda bulunarak son bulur.

Yavuz Ertürk sinemayı okudu

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Çalışan
Mehmet Çalışan - 7 yıl Önce

Sayın yazar, Yusuf Kaplan'ın önsözünün kitabın özeti olduğunu söylerken Enver Gülşen'e haksızlık etmiş olmuyor mu acaba. Kaldı ki burada iki ciltlik herbir yazısı müthiş bir tefekkürün süzgecinden damıtılmış çaplı bir eserden bahsediliyor.(Sinemanın Hakikati)Sanırım sayın yazar sadece önsözü okumakla iktifa etmiş.

banner19

banner13