Yorgun Savaşçı dizisi niçin yakıldı?

"Halit Refiğ’in 1979’da TRT için çektiği Kemal Tahir’in aynı adlı romanından senaryolaştırılan “Yorgun Savaşçı” adlı dizi film, 1983’te askeri cunta tarafından “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı karşıtı bir yapım olması” gerekçesiyle yakılmıştır." Sakine Odabaşı yazdı.

Yorgun Savaşçı dizisi niçin yakıldı?

Peki, Yorgun Savaşçı romanı gerçekten Kurtuluş Savaşı karşıtı bir eser midir yoksa resmi tarihe muhalif düşünceler içermesi bazı kesimleri rahatsız mı etmiştir?

Savaş yılgını Cehennem Topçu Yüzbaşı Cemil

Mondros Mütarekesi’nden Batı Cephesi'ndeki Yunan işgaline karşı direnişin başlamasına kadar geçen süreyi, Makedonya’da dağlara çıkmış, Kanal Harekatı’na katılmış savaş yılgını bir İttihatçı olan Yüzbaşı Cemil’in hikayesi üzerinden anlatan Yorgun Savaşçı romanı; Cemil Meriç’in “bir devrin yüz akı” olarak gördüğü solcuların “İhanetçi” olarak yaftaladığı, sağcıların Avrupa kaynaklı nazariyelerin bizi anlatmada yetersiz kaldığını fark ettiği ve batıcılıkla uzlaşamadığı için bağrına basmaktan çekinmediği usta yazar Kemal Tahir’in en başarılı eserlerinden biridir. Romanın sonunda Cehennem Topçu Cemil, bütün kalbiyle aşık olduğu Neriman’la savaştan kaçıp bir köye yerleşmeyi hayal ederken bir anda kendini Anadolu’daki direnişin içinde bulacaktır.

Farmason Doktor Münir’in gözünden İttihatçılar

İngiliz İşgali altında bir kaçak durumuna düşen Cemil’in kimliği ifşa olunca Cemil ve Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa, eski bir İttihatçı olan fakat politikadan iyi anladığı için “İttihatçılar memleketi batıracak!” diyerek 31 Mart öncesinde cemiyetten ayrılan Doktor Münir’in evine sığınır. Romanın düşünsel planı bu evde geçen fikri tartışmalarla örülmüş ve Kemal Tahir, resmî tarihten farklı düşüncelerini zeki ve ileri görüşlü bir adam olan Farmason Doktor Münir’in ağzından dile getirmiştir.

Doktor Münir’e göre İttihatçılık bir halk hareketi değildir ve yetişmiş kadroları olmadığı için tecrübesizlik ve cehaletle malüldür. İttihatçıların başlarına geçirdikleri Ziya Gökalp yalınkat bir aydın, şiar edindikleri Turancılık masalı, Almanların uydurduğu bir sokma akıldır. İttihatçıların Sultan Abdülhamit’i devirmesinin de bir hata olduğunu düşünen Doktor, Birinci Dünya Savaşı’na girmememizin tek yolunun da Sultan Abdülhamit olduğunu düşünmektedir. Zaten ona göre Osmanlı’nın en büyük şanssızlığı, Birinci Dünya Savaşı’nda Enver Paşa’nın eline düşmek olmuştur. Bir kumarbaz şehvetiyle ülke topraklarını bir bir elinden çıkaran İttihatçılar, Çanakkale Savaşları ya da Bolşevik İhtilali sırasında savaştan çekilmeyerek çaplarından büyük bir belaya bulaşmışlardır.

İngilizler Türkiye’yi parçalar mı?

Halil Paşa’nın “İngilizler Anadolu’yu parçalayacak mı?” sorusuna karşı Doktor Münir’in verdiği cevap oldukça şayan-ı dikkattir. Doktor’a göre İngilizler, Kafkasya’da Bolşeviklerle Batı arasına bir tampon bölge kurmayı başarabilirlerse Anadolu bölüşülecektir. Eğer Bolşevikler böyle bir durumu kabul etmezse Anadolu, Bolşeviklerle Batı arasında bir tampon bölge olarak bırakılacak ve İngilizlerin işine gelmeyen hilafet kaldırılarak yeni bir devlet-hatta cumhuriyet- kurulması  fikri gündeme gelecektir. Bu yüzden İngilizler Enver’in önünü kessin diye Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçmesine göz yummuştur. Osmanlı genelkurmayının da bu hareketten haberi vardır. Ve artık bir şey yapılırsa bunu hiç kimse Mustafa Kemal’den daha iyi yapamayacaktır.

Sakine Odabaşı

Yayın Tarihi: 28 Nisan 2022 Perşembe 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet GÜLTEKİN
İsmet GÜLTEKİN - 10 ay Önce

Gerçekten de "Yakıldı mi?" Benim zihnimde yılların suâli..."Yakıldı mi? Yakılmadı mi?" Esasında tam doğru cevabını hâlâ merak ediyorum...İnşaallah "yapılmamıştır..."

banner19

banner36