Yolcu baharı dopdolu karşılıyor

Yolcu dergisi 12. yılını geride bıraktığı 58. sayısı ile hâlâ genç ve hâlâ duruşu kendine has olarak yolları aşındırıyor..

Yolcu baharı dopdolu karşılıyor

 

Yolcu dergisi 12.yılını geride bıraktığı 58. sayısı  ile hâlâ genç ve hâlâ duruşu kendine has olarak yolları aşındırıyor.

Yolcu, Sayı:58Boylu, poslu, endamlı   

Edebiyatımızın içerik olarak görselliği en zengin, kompozisyonu en afilli dergisi Yolcu’dur. On yıldır her sayı daha da zenginleşen içeriği ile, okuyucuya edebi ürünleri sunmanın yanında görsel bir şölen de sunan dergi bunda o kadar başarılı oluyor ki özellikle derginin kapağından başlayan görsel endam, derginin tümünü süslüyor.

Dergâh dergisinden alışık olduğumuz boyda bir dergi olan Yolcu, renkli duruşu ve metinleri tamamlayan fotoğraflarıyla ayrı bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Öyle ki, derginin kapak çalışmalarının merakla beklendiğini yapılan yorumlardan öğrenebiliyoruz.

Yolcu’dan özdeyişler

Yolcu dergisinin kapak çalışmalarının bir diğer özel yanı da kapaktan verilen damardan haykırışlardır. Bir sözün yükleneceği en ağır anlamı omuzlayan bu sözler derginin kalbi gibidir adeta.

“Dokuz köyden kovulduysan onuncuyu yak gitsin.”

“İstikbâl köklerdedir.”

“Yolcu yoksa yol da yoktur.”

“Özgür dur, kalbin genişlesin.”

Hakan Arslanbener

Mecmuanın orta yerinde Arslanbenzer

Yolcu’nun değişmezlerinden olan orta sayfa sohbetinin bu sayıdaki konuğu Arslanbenzer. Bu sohbeti okuyunca şunu daha iyi anladım ki konuşan kadar konuşturan da usta olmalı. Arslanbenzer’i konuşturan isim Ahmet Usta. Sorular o kadar güzel hazırlanmış ki bazen Arslanbenzer’e pek iş düşmemiş bile. Sohbet o kadar sıcak ki bazılarının bekleyeceği “Arslanbenzer acaba kimlere giydirmiş?” beklentisi boşa çıkacak.

Arslanbenzer, dergi çalışmalarından, Fayrap’tan, Atlılardan, İsmet Özel’den, yeni çıkacak kitaplardan sakin sakin bahsediyor bu okunası söyleşide.

Selçuk Küpçük          Foto: Said ErcanSelçuk Küpçük’ten Ahmet Kaya yazısı

Selçuk küpçük’ün yakın tarih dersleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu sayıda Küpçük, Ahmet Kaya’nın müzik serüvenini anlatmış. Ahmet Kaya’nın öteki yanını ve bizden yanını yanyana getiren Küpçük bir dahaki sayıda da protest müziğin en sağlam sesli ve duruşlu sanatç.ısı Hasan Sağındık’ı anlatacağını okuyuculara duyurmuş. Beklemeye değer bir yazı olacağı muhakkak.

Eyyüp AkyüzEyyüp Akyüz’den sorular geçidi

Eyyüp Akyüz hem Dünya Bizim’de hem de dergilerde durmak bilmez bir hızla ve çeviklikle sorular soruyor. Soru sorduğu kişiler artık o kadar geniş bir yelpazeye ulaştı ki her an yeni birileri karşımıza çıkabiliyor. Yolcu’da yazar ve şairlere yönelltiği “Barış ve esenlik ülkesine söyleyecek sözün var mı? sorusuna Mustafa Armağan’dan Betül Tarıman’a, Teodora Doni’den Murat Başaran’a kadar birçok isim içtenlikle cevap vermiş. Cevaplar arasında benim fovarim Ümit Aktaş’ın yol hazırlığı tadındaki cevabı oldu.

Bir beyaz güvercin

Yolcu’nun kapağını bu sayı beyaz bir güvercin süslüyor. Bu gösteriyor ki Yolcu yüreklere esenlik rüzgârlarını gönderemeye daha uzun süre devam edecek. Hem de kalplerimizi onarak güzel rüzgârlara o kadar ihtiyacımız varken.

 

Mustafa Uçurum, okudu, yazdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 19:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümran yaka
ümran yaka - 11 yıl Önce

Samsun'da yaşayan bir yolcu olarak Yolcu'nun yürüyüşü ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi doğrusu diyorum, kaleminize ve yüreğinize sağlık...

HAKAN GÜMÜŞ
HAKAN GÜMÜŞ - 11 yıl Önce

Eyyüp akyüz ü kitapı konusunda tebrik eder hayırlı ugurlu olsun diyorum
kayıp ülke çok güzel isim kitapın ismi devamını bekleriz

banner19

banner13

banner26