Yirmiden fazla tefsir taranarak hazırlandı

Zehra Eriş’in yıllardır üzerinde çalıştığı ‘Kısa Surelerin Tefsiri’ adlı eser yaklaşık bir ay önce Erkam Yayınları’ndan çıktı.

Yirmiden fazla tefsir taranarak hazırlandı

Zehra Eriş Hoca, İlim ve Fazilet Vakfı Kur’an kursunda eğitim alıp yine bu kursta beş yıl eğitmen olarak görev yapmış. 1985 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş. Son devrin âlimlerinden Mahmut Bayram Hoca’nın talebesidir. Yine Fahreddin Dinçkol, Hüseyin Suudi Erdoğan, Nedim Urhan, Abdulhay Efendi’nin kızı Hatice Suat Hanım gibi pek çok kıymetli hocanın da talebesi olur. Zehra Eriş Hocamız, evliliğinden sonra ders vermeye devam etmiş ve halen de devam etmekte.

Kadı Iyaz hazretlerinin Şifa’sını okutuyor

Hocamız gayretiyle, tevazuuyla, yardımseverliğiyle çevresinde sevilen birisidir. Yoğunluğuna rağmen “hizmet eden hizmetle dinlenir” bilinciyle her daim vaktini sahip olduğu ilmi yaşayarak ve anlatarak geçirir. Dört çocuğu olmasına rağmen evinin işlerine de bir yandan koşup, bir yandan haftanın her günü çeşitli yerlerde dersler vermektedir. Mahmut Bayram Hocanın, “Ben bir gün dersime gelmezsem siz cenazeme gelin” sözünü şiar edinip derslerini aksatmadan devam etmektedir. Az insana nasip olan Kadı Iyaz hazretlerinin Şifa-i Şerif kitabını uzun yıllardır okutmaktadır.Zehra Eriş Kısa Surelerin Tefsiri

Hocamızın, yakın zaman önce Erkam Yayınları’ndan çıkan Kısa Surelerin Tefsiri adlı çalışması, günümüzdeki yediden-yetmişe herkesin Kur’an’ı anlayabilmesi ve ayrıca namazda okunulan surelerin anlamını kavrayabilmek umuduyla uzun yıllar emek verilerek hazırlanmış akademik bir çalışma.

Eseri hazırlarken yirmiden fazla tefsiri taradı

Kur’an-ı Kerim, gayb ve şehâdet âleminin hazinesi, kâinatın kendisine muhtaç olduğu, kulun kalp gözünü açan bir kitaptır. Her şuur sahibinin ziyası olan Kur’an’ı okumak ve anlatmak mümin olan her kişinin vazifesidir. Asırlardır müfessirlerin gayretleriyle tefsir edilen bu hakikat, asırlar sonra çekirdek hükmünden çıkıp koca bir çınar olur. Bu ulvi Kur’an hizmetinin bir ucundan tutabilmek isteğiyle Zehra Hoca Hanım da yirmiden fazla tefsir kitabını okuyup, bilgileri süzerek bizlere bu kitabı sadaka-i cariye olsun diye hazırlamış. Gayretlerinin en büyük sebebi Kur’an’ı anlamak için çaba gösteren her insana faydalı olabilmesidir.

Eserin özellikleri neler?

Yazar çalışmalarına Fatiha suresi ile başlayıp namaz sureleri olarak da adlandırılan Duha suresinden itibaren olan surelerle devam ederek, kitapta hazık-mütehassıs müfessirlerin görüşlerini derlemiş. Surelerin tefsirine kırık mealin ardından ayetlerin toplu meali ile başlanmış; nüzul sebepleri, isimleri, kendinden önceki sureler ile ilişkileri, konuları, muhtevaları, faziletleri, ayetler arasındaki ilişkiler gibi birkaç başlık altında incelenmiş. Sureler ayet ayet ele alınmış; ayetteki kelimelerin Arapça kalıplarının incelenmesine özen gösterilmiş.  Sure ve ayetler Efendimiz (s.a.v)’in hadisleri ile taçlandırılmaya çalışılmış ve her surenin sonunda ayetlerden çıkabilecek ibret ve hükümlere değinilmiş.

Rabbimizin bizleri muhatap olarak gönderdiği mesajını okurken anlayabilmek, huzur iklimlerine yolculuk edip maddi-manevi müreffeh bir hayat yaşayabilmek, her an Rabbimizin huzurunda olduğumuz bilincini daha iyi edinebilmek için bu kitabı dikkatle okumalı ve okunmasına vesile olmalıyız.

Allah bu eser için yirmi küsür yıldır çaba sarf eden Zehra Hocamızdan razı olsun, eserini her daim istifadeye açık eylesin inşallah…

Eslem Nilay Bozdemir haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Mart 2012 Perşembe 17:32 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin ÇETİN
Hüseyin ÇETİN - 5 yıl Önce

ALLAH cc bu güzel eseri bizlere sunan kazandıran hocamıza ve yayın evinden razı olsun inşallah.

Hamdi Kavillioğlu
Hamdi Kavillioğlu - 2 yıl Önce

Çok istifade ediyorum çok emek verilmiş bir eser Zehra homızdan Rabbim razı olsun

Emine Ekşi
Emine Ekşi - 5 ay Önce

Şuanda bu güzel kitaptan ders alıyorum namazı daha anlayarak kilacagim Zehra hanım da Allah razı olsun inşAllah selametle.

banner26