Yetişkin ve çocuk kitaplarından özel bir derleme

Yapı Kredi Yayınları'nın çocuk ve yetişkin kategorisindeki yeni yayınlarından sizin için seçtiklerimizi istifadelerinize sunuyoruz.

Yetişkin ve çocuk kitaplarından özel bir derleme

KADINESK

Lâle Müldür’ün şiirleriyle Ercan Arslan’ın resimlerinden oluşan Kadınesk Yapı Kredi Yayınları şiir dizisinden çıktı.

Kadınesk adıyla yayımlanan kitaptaki şiirler Lâle Müldür’ün 2016 baharında Berlin’de Ercan Arslan ile karşılaşmasından bir gün sonra, ressamın atölyesinde geçen gecelerde yazılmış.

Lâle Müldür, sunu yazısında şiir-resim buluşmasını şöyle değerlendiriyor: “Şiir ve resim başka bir şey. Kendinin binlerce mil ötesine gidebiliyorsun. Bu resimlerde, tıpkı iyi müziğin tanımında olduğu gibi, aynı zamanın içinde tekrar eden bir ritim var. Bütün etüt boyunca bu müziğin içinde gidip geliyor, sallanıyordum. Ercan Arslan’ın resimlerindeki ritmi yakalayıp müziğinde gezindiğimde aynı yalpalanma duygusuna kapılıyordum. Bir müziği devreder gibiydim. Yıldızella burada işte.”

Kadınesk
Yazar: Lâle Müldür

Resimleyen: Ercan Arslan

Hazırlayan: İbrahim Burak Fidan

Editör: Murat Yalçın

YKY Şiir / Kare Şiir

COGİTO 107: HINÇ

3 aylık düşünce dergisi cogito, Güz 2022 sayısında “Hınç” olgusunu ele alıyor.

Güvencesizliğin otoriteryanizmi, ayrımcılığı ve nefret söylemlerini tırmandırdığı, kitlelerin öfke ve hiddetinin manipüle edilerek icat edilmiş̧ “düşmanlara” yöneltildiği ve farklılığa duyulan hıncın ötekileri cezalandırma yolundaki güdüleri canlandırdığı bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan da, neoliberalizmin nihilizmle kesiştiği, hak ve adalet taleplerinin politik doğruculuk yaftası yapıştırılarak değersizleştirildiği bu dönemeçte  bireysel ve toplumsal özgürleşme bağlamında "hınç" olgusuna odaklanan yazılardan oluşuyor Hınç dosyası.

Bu sayının Odak bölümünde, 2012’de kurduğu Crip Magazine’in 5. sayısı 17. İstanbul Bienali kapsamında yayımlayan Eva Egermann’la işbirliği içinde hazırlanmış Sakatlık Söylemleri var. Engelsiz, “sağlıklı” bedenin norm kabul edildiği toplumda, keder ve acıma üreten “engelli” teriminin aksine güçlendirici ve özgürleştirici olan “sakatlık” kavramı ve sakatlık söylemleri üzerinden kültürel temsillerde, sanatta ve düşüncede yeni alanlar açma çabası araştırılıyor bu bölümde.

Cogito’dan • Hınç ve Özgürlük

İbrahim Eylem Doğan • Nietzsche, Hınç ve Tinsel Yazgı

Michael Ure • Hınç/Ressentiment

Hüseyin Deniz Özcan • Hıncın Tarihi: Nietzsche İsa’ya Karşı

Wendy Brown • İncinmiş Bağlılıklar

Sjoerd van Tuinen • Hınç-Ressentiment Kompleksi: Liberal Söylemin Eleştirisi

Saul Newman • Hınç Siyaseti ve Gönüllü Kölelik Sorunu

Rahel Jaeggi • Gerileme Tarzları: Hınç Vakası

Marguerite La Caze • Haset ve Hınç

Selen Erdoğan • Gölgeler Çekildiğinde Aynaların Serinliğinde

Odak: Sakatlık Söylemleri

Doris Arztmann ve Eva Egermann • Söyleşi: Sınıfta Siborglar Var: Beden Heteroglossia’sı ve Sanat Eğitimindeki Kirli Bilgi için Sakat Materyaller

Shelly L. Tremain • Felsefe ve Sakatlık Dispozitifi

Lennard Davis • Pandemi Zamanında Biyoiktidarın Derin Yapısı Gözler Önüne Serilir

Pelin Tan, Aly Patsavas ve Eva Egermann • Söyleşi: Zihnim Yerinde Durmuyor: Arşivleme, ağrı, toplumsal hareketler ve sakat tanıklığı üzerine bir sohbet

Jonah Garde • Oluş Zamansallıkları Trans(krono)normativite ve Hayali Hormon Zamanı

Cogito 107: Hınç

Dergi Editörü: Şeyda Öztürk

YKY Cogito / Süreli Yayın – Felsefe

HAYAT, ÖLÜM, AŞK VE ADALET

LIFE, DEATH, LOVE AND JUSTICE

Didem Yazıcı ve Peter Sit küratörlüğünde Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından 15 Eylül 2022 – 2 Ocak 2023 tarihleri arasında düzenlenen “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” segisindeki eserleri ve küratöryel yaklaşımı derinlemesine inceleme şansı sunan bu kitap, güncel sanatın açtığı tartışmalara yeni yaklaşımlarla bakıyor. Kitapta Didem Yazıcı’nın metinlerine Banu Karaca’nın makalesi eşlik ediyor.

Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet, bu dört kavramın hayatımızdaki köklü yeri üzerine düşünmek isteyenlere…

This book provides an opportunity to look at the discussions that were started by contemporary art with a new approach as it offers a chance to examine the works and the curatorial approach of the exhibition “Life, Death, Love and Justice” –curated by Didem Yazıcı and Peter Sit organized by Yapı Kredi Culture Arts and Publishing between September 15, 2022 and January 2, –. Didem Yazacı’s texts are accompanied by Banu Karaca’s article.

Life, Death, Love and Justice is for those who want to think about the deep rooted place these four concepts have in our lives…

Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet

Life, Death, Love and Justice
Editör: Fisun Yalçınkaya

Çeviren: Selay Sarı, Emre Türkölmez

YKY / Sergi Kataloğu

ÇOK ÖZEL BİR MEKTUP

Can’ın doğum günü geçmişti. Yılbaşına ise daha çok zaman vardı. Üstelik para toplanmıyordu. Peki bu durumda Can yeni bir bisikleti nasıl alacaktı? Neyse ki ablası kardeşine heyecan verici bir teklifte bulundu.

Astronot Dedem kitabının sevilen yazarı Jonathan Meres’in yazdığı bu samimi hikâyeyi Hannah Coulson resimledi.

Çok Özel Bir Mektup
Yazar: Jonathan Meres

Resimleyen: Hannah Coulson

Çeviren: Hazel Bilgen

Editör: Darmin Hadzibegoviç

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Öykü Kitabı (6-9 Yaş)

PRENSES, EJDERHA VE DİĞER YEŞİLLİKLER

İyiyiziyi Krallığı’nda yaşı evlilik çağına gelmiş her prenses bir ejderha tarafından kaçırılırdı. Sonra çevre krallıklardan bir prens, kaçırılan prensesi kurtarır ve ona evlenme teklif ederdi. Ne yazık ki hiçbir ejderha Prenses Hindiba’yı kaçırmaya kalkmamıştı. Prenses bu duruma çok içerlemişti. Bir gün daha fazla beklemeye tahammül edemedi ve ejderhanın peşine düştü…

Marie Vaudescal’in yazdığı Prenses, Ejderha ve Diğer Yeşillikler alışılmışın dışında, eğlenceli ve yaratıcı bir kendini bulma hikâyesi.

Prenses, Ejderha ve Diğer Yeşillikler
Yazar: Marie Vaudescal

Resimleyen: Magali Le Huche

Çeviren: Goncagül Artam

Editör: Filiz Özdem

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Öykü Kitabı (8-12 Yaş)

MAVİ AYAKLI BUBİ

Bir Sümsüğün Hikâyesi

Çok belli etmese de Bubi’nin kocaman bir kalbi vardı. Bunun da sevimli bir hikâyesi... Ada yetkilileri, farklı kuş türlerini adaya çekebilmek için her yere kuş heykelleri yerleştirmişti. Bubi ise en çok albatros heykelini seviyor, onunla dost olmak için elinden geleni yapıyordu. Ama karşısında bir “taş” vardı.

Sümsük Bubi acaba albatros heykeliyle dost olabilecek miydi? Mavi Ayaklı Bubi – Bir Sümsüğün Hikâyesi’ni Özlem Özyurt yazdı, Seçil Çokan resimledi.

Mavi Ayaklı Bubi – Bir Sümsüğün Hikâyesi
Yazar: Özlem Özyurt

Resimleyen: Seçil Çokan

Editör: Filiz Özdem

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Öykü Kitabı (3-8 Yaş)

YORUM EKLE

banner36