banner17

Yeşil sarıklı ulu hocalardan!

Muhammed İkbal neden önemli bir şahsiyet bizim için?

Yeşil sarıklı ulu hocalardan!

Dr. Muhammed İkbal, Pakistan’ın büyük milli şairi ve İslam şairi olarak tanınmakta. İkbal çok iyi bir aile terbiyesi almış. Yüksek eğitimini felsefe üzerine yapan Dr. Muhammed İkbal, bir süre Lahor’da felsefe hocalığı yapmış. İhtisasını felsefe alanında yoğunlaştırmak isteyen İkbal, Avrupa’ya giderek burada Avrupalı mütefekkir ve hocaların sohbet ve derslerine katılarak eğitimini devam ettirmiş.

Muhammed İkbal
Muhammed İkbal
Muhammed İkbal

Muhammed İkbal, daha gençlik yıllarında, Hindistan'ın tanınmış edebiyat ve şairlerin meclislerine katılarak hem kendisini hem de şiirini dönemin edebiyat otoritelerine kabul ettirmiş ve  çok kısa sürede Hindistan’ın entelektüel çevresinde saygı gören bir şair olmuş.

Dr. Muhammed İkbal, Pakistan’ın bağımsızlık mücadelesinde de son derece önemli rol oynamış. Hem şiirleriyle hem de fikirleri ve ateşli yazılarıyla halka heyecan ve yeni bir ruh vermiş. Yapmış olduğu konuşmalar da halkta ayrı bir heyecan uyandırmış. Ve böylece de Hindistan halkının sevdiği saydığı bir lider olmuş İkbal.

Çağımızın Mevlânâ’sı İkbal

Batıdaki yoğun eğitim çalışmalarını tamamlayan Dr. İkbal, doğu felsefesini ve batı felsefesini çok iyi kavrayarak kendine özgün felsefi bir duruş sergilemişti. Muhammed İkbal, bütün bu okumaların ve yoğun felsefî mülahazaların sonucunda, insanın ruhî ve bedenî anlamda olgunlaşmasını sağlayan tasavvuf alanında yoğunlaşarak bu alanda bir ekol oldu. Bu yolda İkbal, tasavvuf çevresinde Mevlânâ'nın büyük ve önemli bir müridi olarak kabul gördü. Ve kimilerince Dr. İkbal çağımızın Mevlânâ’sı olarak kısa sürede tüm dünyada tanınmış oldu. İkbal, fikir, ruh ve kalp eğitimine çok büyük bir önem vererek, “insan-ı kâmil” olma yolunda önemli mesafeler katetmişti. İslam’ın bu güçlü sesi tüm  dünya  tarafından kabul görmüş ve kendisine karşı büyük bir beğeni ve hayranlık oluşturmuştu.

“Gönlüm dünde; gözlerim ibretle bu güne bakıyor. Yarının tecellisi beni şehit ediyor. Benim yepyeni bir dinim var” diyen Dr. İkbal, yazmış olduğu yazı, şiir ve mesnevilerinde anlattığı hikâyelerle, orijinal kıssalarla kudretli ve salim bir duruş oluşturmak gayesini güdüyordu. Muhammed İkbal, Sadi, Cami, Attar ve Mevlânâ'nın düşünce ve felsefelerinden beslenen, aynı zamanda Kur'an'dan almış olduğu ilhamla geliştirdiği kendine has felsefî üslupla sadece müslümanlara değil, tüm insanlara yeni bir soluk getirmiştir.

Muhammed İkbalYeşil sarıklı ulu hoca

O, üstad Sezai Karakoç'un dediği gibi İslam milletine yol gösteren “yeşil sarıklı ulu hocalar”dandır. Olumsuz, öğretmeyen değil. Yeni yollar açıcı bir ulu hoca! Bugün insanlığın içinde bulunduğu bu karanlık ve sekularist çağda Muhammed İkbal gibi topluma yön veren, yol gösteren “ulu hocalar”a, onların düşünce ve felsefelerine ne kadar da çok ihtiyacımız var. Müslümanlar olarak özellikle genç kuşaklarımıza Dr. Muhammed İkbal'in felsefe ve düşüncesini çok iyi öğretmek ve anlatmak durumundayız. İnsanlığın içinde bulunduğu bu kaos ve kargaşanın son bulması için insanlığa ve çağa yol gösteren, yön veren Dr. İkbal gibi düşünürlerimize büyük ihtiyacımız var.

Bazen bir saman çöpü perde olur gözüme

Bazen öyle olur ki bir bakışla her iki cihanı da görürüm

Aşk yolu çok uzundur, lakin bazen olur ki,

Bir ah ile yüzyıllık yolu aşıp gidersin

Hakkı durmadan ara! Ümit eteğini elinden hiç bırakma

Ansızın bakarsın ki yol üstünde bir devlet çıkıverir karşına! (Muhammed İkbal)

 

Yavuz Selim Küçük, Türkçe’ye tercüme edilen tüm kitaplarını okudu İkbal’in

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2010, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer
ömer - 9 yıl Önce

yorum güzel olmuş,devlet bakanı mehmet aydın'ın doktora tezi de muhammet ikbalin din felsefesi üzerine bilgin olsun.ek bilgi ,üstad türkiye ye gelmiş ,ve türkiyede insanalr secdeyi diğer müslümanlara göre daha hızlı yaptıklarını görünce ,bu millet çabuk dirilip kendine gelir demiştir .çünkü tembel değiller ,demiş.

banner19

banner13

banner20