Yeşil, paranın mı yoksa hayatın mı rengi olacak?

Yeni İnsan Yayınevi, Ekoloji Serisi'ne dünyaca ünlü çevre düşünürü ve aktivisti Vandana Shiva'nın yazdığı ve Tuğba Elçin'in Türkçeye çevirdiği "Yeryüzüyle Barışmak" başlıklı kitabı ekliyor.

Yeşil, paranın mı yoksa hayatın mı rengi olacak?

Yeryüzüne açılan savaş, ekolojik ve etik sınırlara saygı duymayan, eşitsizliği, açgözlülüğü, adaletsizliği ve ekonomik toplanmayı ön planda tutan bir ekonomiden kaynaklanmaktadır. Doğaya olan bağımlılık ve sömürünün yoğunluğu artarken ve Oikos, yani evimiz, gezegenimiz hem ekonominin hem de ekolojinin temeliyken artık zihinlerimiz ekonomi ile ekolojiyi ne yazık ki birbirinden ayırmıştır.

Yeryüzüyle barışmak bütün bu nedenlerle bir sonuç değil aslında dünyanın pek çok yerinde hayata geçmeye başlamış modellerle yeni bir başlangıçtır. Barış ancak ona tutunan, toprağına, tohumuna sahip çıkan, sömürüye direnen, adaletsizliği kabul etmeyen yeni dünya insanlarının omuzlarında yükselecektir. Bu mecburi bir harekettir. Yeryüzüyle barışmak bizim için köprüden önce son çıkıştır.

Yeryüzüyle Barışmak

Vandana Shiva

Yeni İnsan Yayınevi

Kökleri Hindistan’da ama dalları ve yapraklarıyla bütün dünyayı sarıp sarmalayan Vandana Shiva’nın son kitabı raflarda yerini aldı. 

Antroposen çağ doğaya savaş açtı. İnsan, büyük bir iştahla kendini doğanın efendisi saydı. Astığım astık, kestiğim kestik diyerek çıkılmadık dağ, girilmedik mağara, balta görmemiş orman bırakmadı. Şimdilerde bu savaşı kaybettiğinin emareleri görülüyor.  

Barış ilanı

Vandana Shiva, sakin, kendine güvenen, geleneksel köklerine bağlı, bilimsel verilerle desteklenmiş bir söylemle barış ilan etmemiz için bizi uyarıyor. Göstergeler çok açık, zamanımız kalmadı.  

Küçük köylü 

Doğanın ilk hedefi küçük köylüler. Sel oluyor, fırtına oluyor, kuraklık oluyor ve ekinleri alıp götürüyor. Yardım eli bekleyen küçük köylüler yanılıyorlar. Onların arazilerini terk etmesini beklerken avuçlarını ovuşturan bir güruh var. Küresel tarım şirketleri, tarlalarında ot bitmeyen zengin ülkelerin hükümetleri ve yerel yönetimler… Tarım şirketlere kalsın istiyorlar. Küçük köylüyü, tohumla, zirai kimyasallarla, gübreyle borçlandırıp sonunda intihara sürüklüyorlar.   

Neden Hindistan?   

Bir ülke değil sanki bir kıta. Devasa bir nüfus. Tarım toplumu. Geleneklerine çok bağlı, dindar bir toplum. Ve dünyanın en fakir köylülerinin yaşadığı uçsuz bucaksız topraklar… Hindistan’ta yaşanan dramı Vandana Shiva yıllardır uluslarası platformlarda dile getiriyor. Bunlar çok kıymetli sözler çünkü Türkiye dâhil, benzer süreç benzer bir biçimde pek çok ülkede yaşanıyor. Bu nedenle Hindistan deneyimi hayati derecede önemli. Alınacak çok ders var. Vandana Shiva’ya kulak vermeliyiz.   

Vandana Shiva kitaplığı   

Türkiye’de değişik yayınevleri Vandana Shiva’nın kitaplarını yayınlıyor. Kısa sürede okurun önüne değerli bir külliyat çıktı. Yeni İnsan olarak daha önce Tohumun Hikayesi kitabını yayınlamıştık, Yeryüzüyle Barışmak ikinci kitabımız. Bu seriyi sürdürmeye devam edeceğiz. Çok iyi biliyoruz ki soframızı dolduran gıdayı üreten ve toplumda sesi en az çıkan köylünün küresel sesi Vandana Shiva’dır. Onun sözlerini dört bir yana ulaştırmaya devam edeceğiz.     

Vandana Shiva kimdir?

Hindistanlı yazar, aktivist ve ekofeminist. Kitapları sayısız dile çevrildi. Köylülerle verdiği mücadele çok konuşuldu. Ormanın, küçük köylünün, kuşun, çiçeğin ve akla hayale gelebilecek bütün mahlukatın dostu ve yoldaşıdır. Onun Türkiye’ye gönderdiği selamı okura iletmek boynumuzun borcudur. 

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2021 Çarşamba 12:00 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 08:56
YORUM EKLE

banner19

banner36