Yeni bir akademik dergi!

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları-(Modern Turkish Literature Researches) dergisi adından da anlaşılacağı üzere akademik, hakemli bir dergi.

Yeni bir akademik dergi!
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu

Türk Edebiyatı Vakfı, edebiyat dergiciliğimizin bir klasiği olan Türk Edebiyatı dergisinin yanına kıymetli bir dergi daha ekledi; Yeni Türk EdebiyatıAraştırmaları*. Derginin ikinci sayısını ele aldık…

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları-(Modern Turkish Literature Researches) dergisi adından da anlaşılacağı üzere akademik, hakemli bir dergi. Derginin genel yayın yönetmenliğini Beşir Ayvazoğlu yapıyor. Yayın kurulu ve hakem kurulunda Türkiye’nin farklı üniversitelerinden isimler yer alıyor. Sadece Yeni Türk Edebiyatı üzerine araştırmalara hasredilen dergi, bu yılın Ocak ayında ilk sayısını yayımlamıştı. Temmuz ayında ikinci sayısını çıkardı. Altı ayda bir yayımlanacak. Derginin girişinde yer alan “İkinci Sayıyla Merhaba” başlıklı yazı, ilk sayıya gelen tepkileri kısaca değerlendirdikten sonra, derginin şuan ki sayısında yer alan makalelerin içeriklerine kısaca değiniyor.

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları DergisiArdından gelecek sayılarda hayata geçirilmesi tasarlanan düşüncelerin neler olduğuna yer veriliyor. Bunlardan en önemlisinin dergiye milletlerarası bir nitelik kazandırma düşüncesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu amaçla ilgili olarak farklı ülkelerden akademisyenlerle “hakemlik” ve “temsilcilik” hususunda görüşmelerin sürdüğüne adı geçen yazıda değiniliyor.

Derginin ilk sayısına gelen tepkilerden biri de “indeks” eksikliğinin olmasıymış. Bunun da birkaç sayı sonra üstesinden geleceklerini belirtiyorlar.

 

Roman yazıları ağırlıkta…

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları dergisinin bu sayısındaki yazıların birçoğu roman üzerine kaleme alınmış. Mehmet Rauf’un Eylül, Nazan Bekiroğlu’nun Yusuf ile Züleyha romanları başta olmak üzere birçok roman hakkında makaleler yer alıyor.

Oğuz Atay
Oğuz Atay

Modern Türk romanının büyük ustası Oğuz Atay’ın romanlarında “intihar” temi üzerine Ertan Gören imzalı önemli bir makale bulunduğunu da belirtmeliyiz. Dergi makalenin kimliğini “Oğuz Atay’ın modernle postmodern arasında bir kavşak noktası olan romanlarında intihar problemini modernizm, aydın ve ironi bağlamında inceledi.” ifadeleriyle açıklıyor.

Baki Asiltürk de dergide imzası bulunan isimlerden. Asiltürk, Eylül romanındaki insan ilişkisi ve mekânları su, hava, toprak ve ateş metalarından yola çıkarak anasır-ı erbaa ekseninde ele almış.

Türk şiiri üzerine de geniş çerçeveli yazılar yer alıyor dergide. Mehmet Narlı ve Mitat Durmuş, Garip şiirine farklı açılardan bakan yazılar kaleme getirmişler. Durmuş’un yazısı Garip akımının geleneği neden sorun olarak gördüğünü tartışıyor.

Mehmet Narlı
Mehmet Narlı

Derginin son sayfalarına doğru önemi tartışılmaz bir arşiv taramasının sonuçlarına yer verilmiş. İlyas Dirin ve Ubeydullah Kısacık 1929–1990 yılları arasında yayımlanan edebiyat, sanat, müzik, tiyatro vs. dergilerinin hazırladıkları özel sayı ve dosyaların bir dökümünü çıkarmışlar. Dergi meraklılarına yardımcı olacak bu bibliyografyanın önemine bir kez daha dikkat çekiyoruz.

Tahsin Yıldırım da ilk sayıda başladığı gazetecilik tarihi araştırmalarına bu sayıda devam ediyor.

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları DergisiKültürümüze bu dergiyle önemli bir hizmette bulunan Türk Edebiyatı Vakfı’na müteşekkiriz. Akademik dergilerin soğukluğunu bu derginin yıkacağına dair inancımızı koruyor, akademi dışında da okunan, tartışılan bir dergi olmasını ümit ediyoruz. Yeni Türk Edebiyatı sahasında çalışmalarda bulunmak isteyecek genç araştırmacılara hem bir imkân hem de bir okul olacak Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları dergisi. 

*Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları-(Modern Turkish Literature Researches), TEV Yayınları, Sayı 2, Temmuz-Aralık 2009, 304 s., 15 TL. 

 

Yakup Öztürk bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2009, 09:53
YORUM EKLE

banner19