Yediiklim'de dolu dolu bir sayı!

Yedi İklim / Ali Haydar Haksal özel sayısı çıktı. Kaçırmamalı!

Yediiklim'de dolu dolu bir sayı!

Yedi İklim dergisi, Ali Haydar Haksal hakkında beklenen özel sayıyı çıkardı. Soluksuz bir içerikle okura sunulan dergi; kapak tasarımı, Hasan Aycı'nın çizgileri ve Mustafa Cemil Efe'nin seperatörleriyle de oldukça estetik bir karaktere kavuşmuş. Cevdet Karal, Osman Serhat ve Ümit Zeynep Kayabaş'ın Haksal'a ithaf ettiği şiirlerle açılan özel sayı; Rasim Özdenören, Osman Bayraktar, Alim Kahraman, Zafer Acar, Necip Tosun, Arif Ay, Zeki Bulduk, Bahtiyar Aslan, Nazan Bekiroğlu, Ahmet Murat, Cemal Şakar ve daha pek çok şair-yazarın kaleme aldığı yazılarla nitelikli bir hacme kavuşmuş. Ali Haydar Haksal özel sayısı, Yedi İklim'in en güzide özel sayılarından biri ve bütün edebiyat takipçilerinin arşivinde yer alması gerekiyor. Çünkü bu özel sayı sadece Haksal'a değil, edebiyatımızın son çeyreğine ve Yedi İklim'in tarihine de ışık tutuyor. Dergi sayfalarında anlattıklarımızdan başka, Ali Haydar Haksal'la yapılan uzunca bir söyleşi ve Haksal'ın çoğu ilk defa yayımlanan onlarca fotoğrafı da yer alıyor.

Yedi İklimHiç yapılmamıştı!

Ali Haydar Haksal'ın edebiyatımız adına önemli bir öykü birikimi oluşturduğu ortada. Ancak özel sayıya katkıda bulunan yazarların da yer yer zikrettiği gibi, bu birikim şimdiye kadar layıkıyla ele alınıp incelenmemişti. Sadece öykücülüğü değil, Ali Haydar Haksal'ın Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç ve Rasim Özdenören gibi büyük şahsiyetlerimiz hakkında yazdığı kitaplar ve batı edebiyatıyla alakalı yaptığı çalışmalar da gerektiği gibi ele alınmamıştı. İşte Yedi İklim'in bu özel sayısı, Ali Haydar Haksal külliyatı karşısında gösterilen sessizliği bozuyor ve okurun önemli bir açlığını gideriyor. Dergide Haksal'ın hem öykücü, hem eleştirmen, hem de editöryal yönleri üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş ve bundan böyle onun hakkında inceleme kaleme alacaklar için önemli bir kaynak yaratılmış. Diğer yandan, Yedi İklim'de ürün yayımlamış ya da yayımlamakta olan bazı şair-yazarların Haksal hakkında kaleme aldığı içtenlikli portre yazıları da, onun insani yönlerini okura ulaştırmış. Bu özel sayıyı okuduktan sonra, Haksal'ın genç edebiyatçıların yetişmesi için gösterdiği fedakarlıkları da fark edebiliyoruz.

Bu özel sayıyla birlikte, Ali Haydar Haksal'ın edebiyatımızda kapladığı yer önemli oranda belirginleşmiş oldu. Bundan böyle Ali Haydar Haksal hakkında yapılacak incelemeler giderek artacaktır.

 

Osman Kurt haber verdi!

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2011, 17:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26