Yazmayı Hatırlatan Kitap

'Mehmet Nuri Yardım'ın hikâyeler-hatıralar alt başlığıyla yayımladığı son kitabı Sefertası, Erguvan Yayınevi imzasıyla okurla buluştu.'

Yazmayı Hatırlatan Kitap

Mehmet Nuri Yardım'dan ve onun biyografi yazarlığından kısa bir zaman önce burada bahsetmiştik. Uzun yıllardır sanat camiamıza hizmetlerde bulunmuş zâtları konu edinen kitaplar yazdığından, ustalara karşı engin bir vefa duygusuyla hareket ettiğinden söz açmıştık. O yazıdan sonra bir vesileyle Yardım'ın mekânı olan Kubbealtı Neşriyat'ın Çemberlitaş'taki yerine uğrama fırsatı bulmuştum. Gelen her misafirine ilgiyi eksik etmeyen Mehmet Nuri Yardım, o gün yeni çıkan kitabını hediye etme tevazusunu gösterdi bize: Sefertası.

 

Kitabın heyecanı yüzünden okunan Yardım, bu kitabının diğerlerinden çok farklı olduğunu anlatarak söze girdi. Gerçekten de öyleydi. Bu kitabında hatıralarından ve zaman zaman yazdığı hikâyelerinden meydana gelen bir bütünlük ortaya koymuştu.

 

Sefertası'nın anlamı…

Sefertası adıyla yayımlanan kitaba bu adı vermesinin de oldukça manidar yanları vardı. Yardım'ı çocukluk yıllarına götüren bir isim bu! Babasını andıran, unutturmayan. Sonra bir okurunun daha önce bir vesileyle yayımlanmış olan bu hikâyeye nazire yaparcasına bir paket içinde Yardım'a sefertası hediye etmesi…

 

O çok meşhur Uçak Korkusu yazısı da kitabın sayfaları arasında. Mehmet Nuri Yardım'ın Türkiye Yazarlar Birliği ile yurtdışına yaptığı seyahatte başından geçen bir hadise, samimi bir şekilde okura aktarılıyor.

 

Bunun gibi kitapta onlarca ilginç hatıra, kültür dünyamızdan isimler hakkında düşünceler var. Yazının başında Mehmet Nuri Yardım'ın bu kitabından farklı bir işe giriştiğinden bahsettik ama kitabı okudukça Yardım'ın kendi karasularından çok da uzaklaşmadığını anlıyorsunuz. Yine unutulmuş, vefasızlık edilmiş sanatkârlarımızı anlattığı yazılar var kitabında. Son Fıkra Muharriri başlıklı “hikâye” kitapta en etkileyici metinlerdendi.

 

Mehmet Nuri Yardım'dan -elimizden geldiğince- bahsettiğimiz önceki yazının varlığını tekrar hatırlatarak bu kitabı salık veriyoruz. Erguvan Yayınevi sahibi Mekki Yassıkaya'nın bastığı kitap şık tasarımıyla da dikkat çekiyor.

 

Bir küçük sitem…

Son bir husus, küçük bir düş kırıklığını söylemek olsun diye kitabın son yazısı Ziyaret'ten bahsetmek dileğim. Mehmet Nuri Yardım, benim genç dünyamda da büyük bir boşluğa kapı olan Hüsrev Hatemi'ye yaptığı ziyareti kaleme almış burada. Kalabalık bir yazar kadrosuyla Sultanahmet'ten Levent'e yaptıkları yolculuğu da anlatan Yardım'ın heyecanı satırlarından okunuyor. Bu heyecandan olsa gerek, Hüsrev Hatemi gibi bir kültür adamının ev düzeninden söz açmayı ihmal etmiş. Hatemi'nin evinin bahçesinden kısacık bahsedilmiş, hepsi o. Önsözde, Uçak Korkusu'ndaki anlatımı öven Selim İleri'den bahsediyor Mehmet Nuri Bey. İşte tam da İleri'nin romanlarındaki gibi, bir odanın uzun uzadıya tasvir edilmesi. Ne iyi olurdu, o evin düzeninden, eşyalarından, güneş ışığının önce hangi tablolara, kitaplara, mobilyalara vurduğundan bahseden bir yazı okumak… 

 

Yakup Öztürk yazdı

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2009 Perşembe 19:06 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 14:08
YORUM EKLE

banner19

banner36