Yaz sıcaklığıyla kucaklayacak Kış Bahçesi

‘Kış Bahçesi’, Güray Süngü romancılığının ortalamasını teşkil ediyor. Büyük bir romancıyla karşı karşıyayız..

Yaz sıcaklığıyla kucaklayacak Kış Bahçesi

Dört roman ve bir öykü kitabının müellifi Güray Süngü’yü artık tanıyorsunuzdur; ilk defa duydum diyorsanız, kötü bir okursunuz demektir. Güray Süngü en son Okur Kitaplığı’ndan Kış Bahçesi ile selamlamıştı edebiyat ortamını. Ha, unutmadan, ilk kitabı Dördüncü Tekil Şahıs da geçtiğimiz aylarda ikinci baskısını yapmıştı.

Büyük insanın küçük dünyasına alışmış zihin bu kitapta aradığını bulamayacakGüray Süngü

Önceki romanıyla 2010 Oğuz Atay ödüllü Güray’ın, Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü hakkıyla alan Kış Bahçesi, –hakkıyla diyorum, çünkü ödüllere pek güven olmadığını biliyorum-, küçük insanın kenarda kalmış, üstünden atlanmış, deşilmeyi bekleyen büyük dünyasını anlatıyor; çünkü hiçbir insan ve hayat önemsiz değildir.

Ana karakterlerden biri romancı, ama sivrilmiyor, sıradan bir yaşamla dâhil oluyor romandaki karakterler topluluğuna; kendini, okuyucusuyla aynı seviyeye indirgiyor, modern bir tavır koyuyor ortaya, okuyucuya tepeden bakmıyor. Evet, aynen böyle, büyük insanın küçük dünyasına alışmış zihin bu kitapta aradığını bulamayacak, daha fazlasıyla karşılaşacak.

Kütüphaneniz yaz sıcaklığıyla kucaklayacaktır Kış Bahçesi’ni

Temiz bir roman, modern dünyanın kirliliğini temiz bir dünya kurarak karşıtlık içerisinde daha bir belirgin hale getiriyor. Altlı üstlü dairelerde birbirinden habersiz yaşayan iki ana karakteri kitabında buluşturuyor romancı; onların hayat mücadelelerini, dram ve trajedilerini ilginç bir şekilde keyifli bir dille anlatmayı başarıyor.

Genelde şairlerin ve öykücülerin romancıları etkilediği düşünülür. Tam tersine, Güray’ın bu romanındaki kimi deneysel unsurun, öykücü ve şairleri de etkilediğini gördüm. Post-modern teknikleri yağdan kıl çekercesine kullanıyor yazar. Hırpalayıcı bir zekâyı kuşanmış, dil berrak, akıcı, karakterlerin kafa karışıklığı kitabı karışık hale getirmemiş yani, her şey yerli yerinde ve doğal, benzeri tarzın romancılarının aksine okunur bir post-modern roman ile karşımıza çıkıyor Güray; Orhan Pamuk’a yöneltilen okunmazlık eleştirisini doğru yorumlamış ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap ortaya koymuş. Fakat popülerin başına gelen tüketildikten sonra bir kenara atılma durumu onun romanı için söz konusu değil, emin olun, kütüphaneniz yaz sıcaklığıyla kucaklayacaktır Kış Bahçesi’ni.

Bence Kış Bahçesi, Güray Süngü romancılığının ortalamasını teşkil ediyor; önemli bir yönünü tamamlıyor diğer taraftan, belki büyük, büsbüyük bir romanla değil, ama Güray’ın bütün eserlerini zihnimde yan yana koyduğumda “büyük bir romancıyla karşı karşıyayız” demekten kendimi alıkoyamıyorum. Niçin alıkoyayım ki hem. İyi eserleri ve şair-yazarları okurla paylaşmak bizim görevimiz.

Zafer Acar yazdı

YORUM EKLE