Yayınevi Yayınevi İşte Bu Senenin Öne Çıkan Kitapları - I

Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilen fuara katılacaklar için, yayınevlerinin bu sene çıkan kitaplarına dair bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu listede Profil, İnsan, Beka, İz, Beyan, Büyüyenay, Şule, Pınar-Açılım, Mana, İz ve Dergah Yayınları var.

Yayınevi Yayınevi İşte Bu Senenin Öne Çıkan Kitapları - I

İstanbul’da oturanlar için Ramazan ayının en önemli etkinliklerinden bir tanesi de Diyanet’in düzenlediği kitap fuarı. Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilen fuara katılacaklar için, yayınevlerinin bu sene çıkan kitaplarına dair bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu listede Profil, İnsan, Beka, İz, Beyan, Büyüyenay, Şule, Pınar-Açılım, Mana, İz ve Dergah Yayınları var.

Profil Yayınları

Ahmet Edip Başaran, Ebubekir Kurban, Sadık Yalsızuçanlar, Tarık Tufan ve İbrahim Tenekeci gibi kitapları merakla beklenen yazarların kitapları yayınlandı bu sene.

Tabi yayınevinin listesinde İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Emel Özkan, Ahmet Murat gibi önemli yazar ve şairlerin kitaplarının da bulunduğunu tekrardan hatırlatmak gerekiyor.

Bu isimlerin yanında yayınevinin spor kitapları, güncel siyaset kitapları da dikkat çekiyor. 

Son not olarak yayınevinin kapak grafikleri için ayrıca bir dikkat ve teşekkürü not etmemiz gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan Profil Yayınlarının kitaplarına dair haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

İnsan Yayınları

İnsan Yayınları bu sene ciddi bir yayın hamlesine ve yenilenmeye başlıyor. Sene içinde sahibi İlhan Akıncı’nın vefatı ile sarsılan İnsan Yayınları ailesi, İnsan Kitap’da başladığı kültürel etkinliklerin yanında, muazzam kitap kapakları ve yeni alt seriler ile kitapseverlere güzel kitaplar sunacak inşallah.

Yayınevinin Gelenekselci Ekol, tasavvuf ve Kur’an üzerine kitapları devam ediyor. Bu sene Bir Merkeze Sahip Olmak, Aşıklar Sultanı, Doğu’dan Batı’ya Düşüncenin Serüveni, İmamların Tıbbı, Hz. Muhammed ve Öteki gibi önemli eserler yayınladılar. 

Sitemizde İnsan Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

Beka

Beka Yayınları Seyyid Kutub, Hasan el-Benna, Muhammed İkbal gibi önemli şahsiyetlerin kitapları ile daha çok biliniyor. 

Geçtiğimiz sene yayınlanan kitaplarından dikkatimizi çekenler arasında Nefis Terbiyesi: Kalbe Zarar veren işler ve kurtuluş yolları, Kur’an İlimleri: Menahilül İrfan Tercümesi ve sitemize de zaman zaman yazıları ile katkıda bulunan Abdullah Taha İmamoğlu’nun Hadis ve Siyaset kitabı öne çıkıyor. 

Sitemizde Beka Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

Beyan Yayınları

Geniş yayın çerçevesi ile İslami camianın köklü yayınevleri arasında bulunan Beyan Yayınları, özellikle Cahit Zarifoğlu ve İhsan Süreyya Sırma kitapları ile, herkesin evinde muhakkak bir kitabı bulunan yayınevleri arasında. Fakat tabi ki yayınları bunlarla sınırlandırılamayacak kadar geniş. 

Fuarda gözden kaçırmamanız gereken kitaplar arasında, geçtiğimiz sene üst üste yayınlanan Adnan Demircan Kitapları, Fazıl Arslan’ın İslam Medeniyetinde Musiki, Müzikte Batılılaşma ve Son dönem Osmanlı Aydınları kitapları, Eşref Edip’in kitapları ve fuarda raflarda görmeyi beklediğimiz Babanzade Ahmed Naim’in kitapları var.

Sitemizde Beyan Yayınları’nın kitaplarına dair yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Büyüyenay

Takipçilerinin bildiği gibi Büyüyenay Yayınları’ndan bir kitabı seçip diğerini seçmemek oldukça zor. Biz yine de, diğerler kitaplardan af dileyerek burada Aşk Gölünde Yüzen Canlar: Klasik Aşk Hikayeleri Külliyatı, Akif Emre’nin Çizgisiz Defterler ve İz’ler kitaplarını, Halid Ziya’nın İlm-i Sima’sını, Muhammed Tahir el-Karahi’nin Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil’in Gazavatı, taze yayınlanan Necip Fazıl ve Büyük Doğu kitabı ile Sadi Şirazi’nin Hükümdarlara Öğütler kitaplarını zikretmek ile yetinmeye çalışalım. 

Sitemizde Büyüyenay Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

Şule

Şule Yayınları, Hüseyin Su, Ali Ural, Taşkın Tuna gibi önemli yazarlara sahip. Bu sene çıkan kitapları arasında müzik ve şiir incelemeleri ayrı bir yer tutuyor: İnsanın şiirle yeniden inşası, Şiirin Yeniden Okumak, Saz ve Söz Meclisi bu kitaplardan bazıları. 

Yine bunların yanında geçtiğimiz günlerde yayınevi Fatih Ali Hasaneyn Muhammed Şerif’den üç kitap yayınladı: Şeytan Adası Belene, Foça’ya Giden Yol, Drina Köprüsü.

Sitemizde Şule Yayınları’nın kitaplarına dair yayınlanan haberlere buradan ulaşabilirsiniz. 

Pınar - Açılım

Pınar Yayınları geçmişi 30 yılı aşkın yayınevlerimizden bir tanesi. Yayınevinde Abdullah Yıldız, Cevdet Said, Celalettin Vatandaş, Roger Garaudy gibi yazarların kitapları yıllardır ilgiyle takip ediliyor. 

Geçtiğimiz sene Cevdet Said kitaplarını yeni kapakları ile tekrardan yayınlayan Pınar Yayınları’nda Kur’an ve İslam düşüncesi merkezli pek çok kitap yayınlandı. Bu sene yayınlanan Kürşad Atalar’ın Düşüncede Devrim kitabı, Mahmut Akın’ın Özgürlük Mücadelecisi ve İslam Düşünürü Aliya İzzeybegoviç kitabı, Hüsamettin Arslan’ın Twitmania, Etnomania, Şiddetmania kitabı dikkat çekenler arasında. 

Pınar’ın alt yayınevi olan Açılım Kitap ise bu sene güncel sosyal bilim tartışmalarına ışık tutan önemli eserler yayınladı. Yazı Devleti, Mısırda Selefi Hareket, Oyuk Topraklar, İstanbul’da Yaşlanmak ve Yorgunluk Toplumu, geçen senenin dikkat çeken kitapları arasında. 

Sitemizde Pınar Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan, Açılım Kitap Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere de şuradan ulaşabilirsiniz. 

Mana Yayınları

Yayına başladığı günden beri istikrarlı bir yayın politikası izleyen Mana Yayınları, İslam düşüncesinin içinde bulunduğu durumu anlamaya ve açılımlar getirmeye yol açacak kitaplara ağırlık veriyor. İslami Entellektüelizm, Anlamın İzinde, Müslüman Kalma Üzerine Denemeler, Medine’de Sosyal Hayat kitapları bu sene dikkat çeken başlıklardan bazıları.

Sitemizde Mana Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

İz Yayınları

Yazarları arasında Rasim Özdenören, Hayreddin Karaman, Recep Alpyağıl gibi önemli isimleri barındıran İz Yayınları, bu sene Güray Süngü editörlüğünde Muhayyel dizisine başladı. Bu diziden çıkan kitapların bazıları şunlar: Remzi Şimşek’in Bir İmkansız Ölüm Denemesi, İsmail Isparta’nın Sonrası, Yunus Emre Özsaray’ın “Mecnun’un Şehri Terk Edişi”. Muhayyel’in yanında yayınevi Metin Karabaşoğlu’nun da kitaplarını bir seri olarak yayınlamaya başladı. 

Sitemizde İz Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Dergah Yayınları

Dergah Yayınları daha ziyade Mustafa Kutlu, Ahmed Hamdi Tanpınar, Nurettin Topçu gibi isimlerin kitapları ile biliniyor fakat bünyesinde pek çok önemli eser yayınlanıyor.

Bizim burada dikkat çekeceğimiz kitaplar Osmanlı Dönemi Modern İktisat kitapları serisinden İlm-i Servet veyahut İlm-i İktisat; İsmail Kara’nın Kutuz Hoca’nın hatıraları; Hareket Dergisi’nin 1939-1953 yılları arasında yayınlanan sayılarının tıpkıbasımı ve Şinasi Tekin’in 20 yıl sonra yeniden basılan Eski Türkler’de yazı, kağıt, kitap ve kağıt damgaları.

Sitemizde Dergah Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

İkinci haberimiz için buyrunuz: //www.dunyabizim.com/kitap/24267/yayinevi-yayinevi-iste-bu-senenin-one-cikan-kitaplari-ii

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 07 Haziran 2016 Salı 12:04 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 12:28
YORUM EKLE

banner19

banner36