Yalnızlığa fırsat ver, kendinle konuş

Gökhan Serter'in yeni şiir kitabı 'Ziyan', kimi zaman kendi iç sesimiz oluyor kimi zaman bizlere ince bir mesaj veriyor. Furkan Çimen yazdı.

Yalnızlığa fırsat ver, kendinle konuş

Edebiyat ve sanat gerçek yaşamın bizlerdeki yansımasıdır. Her şair gerçekliği beyninde, duygu ve düşünce dünyasında yeniden yaratır ve yarattığı şeyi de dillendirir, bunu kağıda döker. Belli konuda bir çok yazar eser verir ama içlerinden en iyisi akılda kalır; tıpkı Gökhan Serter’in Ziyan kitabı gibi.

Şairlerin her zaman bizlerden daha duygusal insanlar olduğunu kabul ediyoruz. Onların olaylar karşısındaki tutumları ve olayları içselleştirmelerine hepimiz ayrı bir hayranlıkla bakıyoruz. Gökhan Serter de bunlardan birisi. Gökhan Serter’in şiir dilinde kullandığı o duygular bizi diyardan diyara götürüyor.

Gökhan Serter'in yeni şiir kitabı 'Ziyan', kimi zaman kendi iç sesimiz oluyor kimi zaman bizlere ince bir mesaj veriyor. Bu açıdan baktığımız zaman gayet başarılı bir şiir kitabı ve kendi kulvarında da çoğu eserin önüne geçebilecek nitelikte bir eser. Gökhan Serter, 2013 yılında İslam medeniyetinin simge şehirlerine dair yazılmış şiirleri “Bana Şahdamarımı Getir” adıyla yayımlamıştı. Yeni çıkardığı “Ziyan” isimli şiir kitabı biraz daha okuyucuya seslenen bir kitap. Yer yer şair bizlerle diyalog halinde ve bizlere, “Bir düşünsenize yeni bir kalbi daha yeni bulmuş gibi dışarda taş ustaları ve paramparça bir yol üşüyor pencerede tam suyu geçerken kalıyorum oracıkta …” diyor.

Şiir dilini gayet iyi kullanıyor

Ziyan, tek bölümden oluşan bir şiir kitabı olmuş. Konu bütünlüğüne sahip. Sayfaları yavaş yavaş çevirdiğimiz zaman karşımıza dikkat çeken ilk şiir geliyor. Şiirin ismi “Nazar” ve dizeler şöyle devam ediyor: “Beni bir ölüyü kovalarken görmelisin/ Hüzne boyanıyor sesimin coğrafyası/ Susmayı deniyorum önce/ Bey atı gibi kamçılarken hayatı/ Morarmış bir kıtlık titriyor ellerimde/ Bir çok adam kabarcıklı dallar/ Üşüyor aşktan dönenler de...”

Diğer bir şiir ise “Yağmuru Dinleme Sahneleri”. İsminden de anlaşılacağı üzere şiir 8 sahneden (bölümden) oluşuyor. Şairin sokakta başlayan gözlemleri gecenin ilk ışıklarına kadar devam ediyor ve sekiz bölüm halinde düşlerini bizlere anlatıyor şiirinde. Ben burada bir bölümü sizinle paylaşacağım: “Haydi yaklaştır kuşları içindeki merhamet taşrasına/ Af kelimesiyle uflanabilir dünya zorla biraz daha/ Hayır öyle değil yağmuru dinleme/ Çıldırırsın”

Kitap biraz yalnızlığa ve kendimizle konuşmaya fırsat vermemiz gerektiğini anlatıyor bizlere. Kitabın ismini de taşıyan “Ziyan” şiiri ise ciddi manada kitaba ismi verilecek en güzel şiir olmuş. Ziyan şiiri 8 bölümden oluşuyor. Şairin bu 8 bölümlük şiiri bizlerin alışageldiği şimdiki zaman-geçmiş zaman kavramlarını kendi yaşadığı duyguları ile harmanlayıp bizlere sunuyor. “Şimdiki zaman” ile başlayan “Ziyan” şiirinin ilk bölümü “Gelecek Zaman” ile son buluyor.

Gökhan Serter şiir dilini gayet iyi kullanan başarılı bir şair. Ve “Ziyan” isimli kitabında da buna rastlamak mümkün. Şiir sevdalılarının elinden bırakmak istemeyeceği ve başuçlarında bulunduracağı bir kitap. Kendisine şiir yolunda muvaffakiyetler diliyorum. “Ziyan” şiir kitabına Yedi İklim Yayınları'ndan ulaşabilirsiniz.

Furkan Çimen yazdı

Yayın Tarihi: 18 Haziran 2015 Perşembe 13:50 Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 12:01
YORUM EKLE

banner19

banner36