Yahya Kemal Kitabı

2008 Yahya Kemal Yılı idi.

Yahya Kemal Kitabı

 

Duran Boz ve Yahya Kemal Kitabı

 

 

2008"in Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yahya Kemal Yılı ilan edilmesinin ardından, sempozyumlar, konferanslar düzenlendi; dergiler özel sayılar çıkardı; Yahya Kemal Kitapları hazırlandı. Bunlardan biri de Duran Boz tarafından hazırlanan kitaptı. Duran Boz"un hazırladığı kitabın birden çok önemli tarafı var.

 

Başta kitap, Kahramanmaraş"ta bir lise tarafından hazırlanmış. Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi böylesine zorlu bir işin altına girmiş. Kitabı ilk duyduğumda sıradan, yılın furyasına takılmış kişilerce öylesine hazırlanmış bir kitap olabileceğini düşünmüştüm. Çünkü yıl içinde Yahya Kemal üzerine o kadar sıradan işler yapılmıştı ki… İnsan böyle düşünmekten kendini alamıyor. Ne mutlu ki bu zannımda yanılmışım. Kitabı elime aldığımda yapılan işin hiç de sıradan olmadığını anlamam uzun sürmedi. Kitabı hazırlayanın şair olması bunda etkili olmuş olabilir mi?

 

Duran Boz bir şair duyarlığıyla, Türk şiirinin bu efsane adına yaklaşmış. Kitabın editörlüğünü yapmakla kalmamış, Yahya Kemal üzerine konuşabilecek en yetkin isimlerden yazılar almış. Kitapta birbirinden önemli isimlerin metinleri yer alıyor. Duran Boz, kitapta “İstanbul"un Sekizinci Şahikası Yahya Kemal” başlıklı bir yazı yazmış ki, buna sadece bir yazı demek haksızlık olur. Büyük boy olan kitapta 38 sayfa yer alan bu yazıyı Duran Boz, keşke bir kitap halinde yayımlasa… Yazı Yahya Kemal"i oldukça kuşatıcı bir tarzda kaleme alınmış. Çocukluk yıllarından başlayarak yazı hem bir monografi havasında, hem de şairin sanatı ve şiirleri üzerine odaklanmış. Duran Boz, Kahramanmaraş"ta adı geçen lisede görev yapıyor. Bu işin altına elini sokmakla Yahya Kemal hakkında basılan kitaplara önemli bir katkı sağlamış, hem de kültür dünyamıza kalıcı bir hizmette bulunmuş.

 

Kitabın yeterliliği üzerine söz söyleyecek benden başka çok isim vardır ama 2008"i Yahya Kemal"le yatıp kalkarak geçiren biri olarak ben naçizane fikrimi bu yazı vesilesiyle belirtmiş oluyorum. Taşra"da böylesine önemli bir kitabın hazırlanmış olması gerçekten mutluluk verici.

 

Yahya Kemal Kitabı, 10 bölümden oluşuyor:

1)      Yahya Kemal(Hayatı-Sanatı- Düşünceleri)

2)      Yahya Kemal Şiiri Üzerine

3)      Yahya Kemal"in Yazılarından Seçmeler

4)      Yahya Kemal Şiirinden Seçmeler

5)      Yahya Kemalden Seçme Rubailer

6)      Yahya Kemal" Şiirler

7)      Yahya Kemal"in Bestelenmiş Şiirleri

8)      Yahya Kemal Kronolojisi

9)      Yahya Kemal Kaynakçası (Kitaplar, Tez Çalışmaları, Dergi Özel Sayıları

10)  Yahya Kemal Beyatlı Aile Şeceresi

 

Kitaptaki başlıklar böyle. Başlıklara bakarak, kitap hakkında bir fikir edinebileceğinizi düşünüyorum. Kitapta imzası bulunanlar arasında akademisyenler ve şairler var. Bunların tek tek isimlerini vermeye kalkışmadım. Sadece şunu söyleyebilirim, Yahya Kemal hakkında bir araştırmaya giriştiğinizde bu kitap size yardımcı olacak hem de yol gösterebilecektir. Özellikle kitabın sonlarındaki kaynakça bu konuda bana hak verir nitelikte.

 

Ömer Erinç imzasıyla 30 yıldır gerek Nuri Pakdil Usta'nın Edebiyat dergisinden gerekse Hece dergisinden takip ettiğimiz, coşkulu üslubu ve direnişçi ruhu ile başımızın üstünde yeri olan Maraş'ın değerli isimlerinden Duran Boz'a ve çalışmalarına sevinmemek elde değil.

 

Başta şair Duran Boz olmak üzere, kitaba emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Yakup ÖZTÜRK yazdı 

Yahya Kemal, Duran Boz.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 16:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26