Yahya Kemal'in hayatı ve düşüncesine giriş

Dr. Âlim Kahraman’ın ‘Büyük Göçmen Kuş Yahya Kemal Beyatlı’ adlı kitabı incelendiğinde şairin sağlıklı bir hayat bütünlüğünün ortaya konduğu fark edilecektir. İsmail Alperen Biçer yazdı..

Yahya Kemal'in hayatı ve düşüncesine giriş

Düşünce ve edebiyat tarihimizde Yahya Kemal’in müstesna bir yeri ve önemi vardır. Fikir, siyaset ve edebiyat adamı kimlikleriyle tanıdığımız Yahya Kemal, her şeyden evvel büyük bir şairdir. Şiirleri, zevk-i selim sahibi herkes tarafından beğenilmiş, takdir edilmiş ve uzun yıllar ezberden okunmuştur.

İslam medeniyetine, Türk kültürüne, tarihine, musiki ve mimarîsine hayran ve vâkıf olan Yahya Kemal, zamanın ruhunu yakalamış bir sanatkârdır. Eski ile yeniyi, doğu ile batıyı eserlerinde birleştirmeyi başararak zihin dünyamızda bir terkip oluşturmuştur. Geçmiş, hâl ve gelecek arasındaki bağı da bir mısra ile özetlemiştir: “Kökü mazide olan atiyim

Yahya Kemal’in şahsiyeti, fikirleri ve eserleri üzerine akademik ve sivil pek çok çalışma yapılmıştı. Kimi makale, kimi dergi yazısı, kimi de müstakil bir kitap hacimde olan bu çalışmaların en meşhuru, öğrencisi Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Yahya Kemal” adlı eseridir (Dergâh Yay., 2014). Yahya Kemal hakkında çalışma yapan isimlerden bazılarını burada anmak gerekir: Nihad Sami Banarlı, Vehbi Eralp, Âdile Ayda, Cahit Tanyol, S. Sami Uysal, Süheyl Ünver, Beşir Ayvazoğlu ve Âlim Kahraman

Dr. Âlim Kahraman’ın “Büyük Göçmen Kuş Yahya Kemal Beyatlı” adlı kitabı Büyüyenay Yayınları arasından çıktı. Kitap “Şairin Edebiyat, Medeniyet ve Siyaset Adamı Olarak Portresi” alt başlığını taşımakta… Arka plânında Osmanlıca bir metnin göze çarptığı kapakta Yahya Kemal’in Paris yıllarında çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor.

Yıl sırasına göre Yahya Kemal’in hayatı

Kitapta 1870’li yıllardan şairin vefatına, yani 1958 yılına kadar yaklaşık doksan yıllık bir dönem ele alınıyor. On iki sayfadan müteşekkil “İçindekiler” kısmı incelendiğinde “şairin sağlıklı bir hayat bütünlüğünün ortaya konduğu” fark edilecektir. Yahya Kemal’in eserlerini ve hatıralarını birinci derecede kaynak alan Dr. Kahraman, şairin hayatını gün, ay ve yıl vermek suretiyle yıl sırasına göre şekillendirmiştir.

Kitapta Yahya Kemal’in hayatının her dönemine, başından geçen hadiselere, seyahatlerine ve dostlarına dair pek çok bilgiye ulaşmanız mümkün. Sözgelimi şairin Üsküp’te geçen çocukluk ve ilk gençlik yılları, Üsküp’ten İstanbul’a yapılan göç, İstanbul’dan da Paris’e gidişi, Millî Mücadele döneminde yaşadıkları ve bir siyaset adamı olarak elçilik yılları hakkında hemen her hadiseyi günü gününe takip edebilirsiniz.

Yahya Kemal’in bütün yönleriyle ele alındığı kitapta, Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım ile şairin arasındaki münasebeti de ayrıntılarıyla okuyacaksınız. Ayrılmalarının ardından “her şeye rağmen seni hep seviyorum” diyen Celile Hanım’ın, Yahya Kemal’e yazdığı bir mektubu da okuma fırsatı bulacaksınız.

Hayatının her aşamasına şahit olduğumuz büyük şair Yahya Kemal, yetmiş dört yaşında hayatını kaybeder ve Rumelihisarı Mezarlığı’nda bir servi ağacının altına defnedilir. Vasiyeti gereği de mezar taşına şu mısralar yazılır:

Ölüm âsûde bir bahar ülkesidir rinde

Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter

Ve serin serviler altında kalan kabrinde

Her seher bir gül açar, her gece bir bülbül öter.

İsmail Alperen Biçer yazdı

Yayın Tarihi: 10 Haziran 2014 Salı 11:35 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 14:54
YORUM EKLE

banner19

banner36