Ya Bir Gün Göktürk Uzay Aracımız Kaçırılırsa!

Bir gün ülkemiz adına gezegenleri dolaşan bir uzay aracımız olduğunu ve bilinmeyen güçler tarafından kaçırıldığını farz edelim. Onu bulmak için kimleri görevlendirmek gerekir? Zübeyir Tokgöz’ün 10 yaş üstü çocuklar ve gençler için yazdığı Jüpiter’den Kaçış kitabında bu vazife Gezgin Perde ve mürettebatının.

Ya Bir Gün Göktürk Uzay Aracımız Kaçırılırsa!

Şubat ayında yayınlanan Jüpiter’den Kaçış, uzun soluklu bir serinin ilk kitabı. Serinin ikinci kitabı olan Mars’ta Sel’de yolda… Kitabın kahramanları Dağhan ve Denizhan kardeşler, uzay biliminin çok ilerlediği bir zamanda yaşarlar ve sık sık uzay araçları Gezgin Perde ile farklı gezegenlere seyahat ederler. Bir gün kötü bir haber alırlar. Uzayda dolaşan Göktürk Uzay Aracı kayıplara karışmıştır.

KahramanlarımızvGöktürk Uzay Aracı’nın kaybolması üzerine harekete geçerler. Daha önce kaybolan pek çok uzay aracını bulan Gezgin Perde mürettebatı yepyeni bir kurtarma macerası için yola çıkar. Yol boyu pek çok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan mürettebat için bu seyahat aynı zamanda eşsiz bir keşif yolculuğu da olur.

Gezgin Perde mürettebatının görevi yalnızca Göktürk Uzay Aracı’nı kurtarmak ve uzayı keşfetmek değildir. Dünya’ya geri dönmek de görevin bir parçasıdır. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır. Dağhan ve Denizhan göktaşı yağmurundan, Jüpiter’in çürük yumurta gibi kokan uydusu İo’dan kurtulup eve dönmeleri epey zaman alır.

Jüpiter'den Kaçış, bir bilim kurgu romanı olmasının yanında aslında ilk gençlik dönemindeki gençlere macera tadında sunulan bir bilim kitabı. 10 yaşın üstündeki çocukları ve gençleri meraklandırmak, ilgilerini bilime, bilgiye çekmek için yazılan kitap, üslubu, bakış açısı ve türü ile bu alandaki eksikliği kapatacak türden.

Kitap, okurlarına heyecanlı bir maceranın yanı sıra uzay ve gezegenler hakkında hem doyurucu hem de ufuk açıcı bir kurgu sunuyor. Salt bir maceradan oluşmayan kitapta, gençler bahsedilen gezegenler hakkında temel bilgileri de öğrenebiliyorlar. Yazar kitabı, ilk gençlik seviyesindeki gençlere hitap edecek bir ustalıkla kaleme almış. Ayrıca çocuklar ve gençlerin, keyifli bir bilim kurgu hikâyesi okurken farklı kelimeler öğrenmelerini hedeflemiş.

Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2018 Cumartesi 23:56 Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:04
YORUM EKLE

banner19

banner36