Ve sağlık ikindiyle geliverir!

Uzman Dr. Aslıcan Çakkalkurt tarafından kaleme alınmış olan İkindiyle Gelen Sağlık, Hayy Kitap’tan çıkarak raflardaki yerini aldığında oldukça merak uyandıran bir içerikle okuyucusunu selamlamış oldu.

Ve sağlık ikindiyle geliverir!

“Dantel perde pencereden gelen yaz esintisinde hafifçe salınırken, öğleden sonranın rehaveti geçmeye başlar. Mutfaktan gelen pekmezli, tereyağlı, süt kaymaklı, armutlu tartın kokusu, ıhlamurlu, karanfilli çayın kokusuyla karışır. Kavak ağacına toplaşmış serçeler coşar. Odada bir lavanta, gül kokusu… Çaylar kırmızı karanfilli porselen fincanlara konurken, bir dostla, ahbapla evin en sakin, loş yerine çekilirsiniz. Bir gün daha geride kalıp akşama hazırlanırken, kaygı, öfke bizden uzakta, bir huzur, bir sükûn parçasıdır ikindi…

İkindi, bu tadına doyulmaz romantikliğinin yanında sağlığımız açısından da büyük önem arz eder. Çünkü bedenimizin mükemmel bir ritmi vardır ve her saatin beden için anlamı ayrıdır. Bedenimizin gün içindeki 24 saatlik ritminde, özellikle kronik hastalıklar açısından kritik öneme sahip hormonlar dalgalanmalar gösterir. Bu hormonlardan biri de stres hormonu olan kortizoldür. Özellikle kronik stres durumunda böbreküstü bezinden kontrolsüz ve yüksek miktarda kortizol salınır. Ve ne yazık ki kortizol kanımızda uzun süre yüksek miktarlarda kaldığında artık bizi tehdit etmeye başlar. Kan basıncımızı yükseltir, kilo almamıza neden olur, mide ve bağırsak şikâyetlerine yol açar, cildimizin yapısını bozar, bizleri şeker hastası yapar. Kronik iltihap sürecini tetikleyerek bedenimizdeki hemen her sistemi bozar, bağışıklık sistemimizi zayıflatır…

Kortizol kanımızda sabah saatlerinde en yüksek seviyelerdedir. Ve normal olarak ikindide stres hormonumuz sabah saatlerine göre azalır ve gece saatlerinde en düşük seviyelerine ulaşır.

İkindi, bu tadına doyulmaz romantikliğinin yanında sıhhatimiz açısından da büyük değer arz eder. Zira vücudumuzun harika bir ritmi vardır ve her saatin vücut için manası başkadır.

Uzman Dr. Aslıcan Çakkalkurt tarafından kaleme alınmış olan İkindiyle Gelen Sağlık Hayy Kitap’tan çıkarak raflardaki yerini aldığında oldukça merak uyandıran bir içerikle okuyucusunu selamlamış oldu. Yazarının ifadesiyle kitapta:

  1. Günlük yaşamımızda, evimizin mutfağında kullandığımız bitki çaylarını bir şifa kaynağına dönüştürmenin mümkün olabildiğini görüyoruz.
  2. Rafine şeker ve beyaz un kullanmadan özellikle ikindi vakti için atıştırmalık tatlı, tuzluların içerikleri paylaşılıyor. Vitamin ve antioksidan değeri yüksek; hem bedenimiz hem de ruhumuza iyi gelecek tarifler paylaşılıyor.
  3. Koku duyusu ön plana alınarak hem fiziksel bedenimiz hem de duygularımız, düşüncelerimiz, öfkemiz, stresimize ve kızgınlıklarımıza iyi gelecek aromatik yağların etkileri anlatılıyor.

Esas itibarıyla bir sağlık ve alternatif tedavi/şifa kaynağı gibi görünse de bu kitabın yazılma amacı; o güzelim ikindi vaktine özel öneri, bitki çayı, yemek tarifleri ve aromatik yağlarla vücudun ‘normal’ ritmine yardımcı olmak, onu desteklemektir. Çünkü bu sağlandığında bizi bambaşka güzellikler bekler:
Daha enerjik ve canlı bir bedene sahip oluruz, konsantrasyonumuz artar.
Kas gücümüz belli bir değere ulaşır, enerjimiz tazelenir, akşama yorgun girmemiş oluruz. Günün o zamana kadarki yüklendiğimiz stresinden uzaklaşırız.
Duygusal açıdan daha dingin, sakin ve huzurlu bir şekilde kaliteli bir uyku için kendimizi hazır hissederek geceyi selamlamış oluruz.

 

Özetle sağlık ikindiyle geliverir!

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2021 Çarşamba 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36