banner17

Uzun Yola Çıkmış Bir Şair: Mehmet Solak

Mehmet Solak'ın ''Adına Hazırım''ı bir konum belirleme kitabıdır. Yani şairin nerede durduğunu sorgulaması ve kendince bir cevap arayışı içine girmesidir. Ömer Yalçınova yazdı.

Uzun Yola Çıkmış Bir Şair: Mehmet Solak

Mehmet Solak’ın yeni bir şiir kitabı yayımlandı: Hiç (2016, Hece y.). Önceki şiir kitapları: Aşka Yüzüm Var (1999, Hece y.), Arada Bir Yerde (2006, Saçak y.), Hüzünârâ (2006, Saçak y.), Hayal İçre (2009, Digraf y.), Adına Hazırım (2015, Hece y.). Ben sadece Aşka Yüzüm Var’la Adına Hazırım’ı görebildim.

Adına Hazırım bir nevi muhasebe şiiri. Yani konuşan özne, sürekli kendiyle cebelleşiyor. Onun dünyayla ve insanlarla uğraşması, kendiyle uğraşmasına dönüşüyor. Bu yüzden olsa gerek mısraların arasına şairin okuduğu kitaplar da giriyor. Yani şair, hesaplaşmanın içine her şeyi ve herkesi dâhil ediyor. Merkezde ise kendisi duruyor.

sehven yaşanmış bir hayat

için nedir elzem olan

(s. 19)

Bir iç dünya şiiridir Adına Hazırım

Merkezde diyoruz ama aslında Adına Hazırım bir konum belirleme kitabıdır. Yani şairin nerede durduğunu sorgulaması ve kendince bir cevap arayışı içine girmesidir. Peygamberler tarihi girer sık sık devreye, çünkü şair farklı bir dünyanın içinde konumlandırır kendini. “gömleği gözlerimde konalı yusuf’un/ pıtır pıtır dökülen kurtçuklarım/ çorap kaçığı teninde eyyup’un/ işte ‘kanla kirlenmiş evrak’” (s. 33) Yani Adına Hazırım’da bilinen bir dünyayla karşılaşmayız. Hatta bilinen dünya yer yer eleştirilir. Adına Hazırım’daki dünyaysa, iyice içselleştirilmiş; rengi, kokusu, biçimi değiştirilerek farklı bir hale getirilmiş dünyadır. Bir iç dünya şiiridir Adına Hazırım. Onda her şey şairin bakış açısıyla sunulur, değiştirilir. Örneğin elmaya elma diyorsa Mehmet Solak, bu bizim bildiğimiz kırmızı, yeşil veya beyaz elma değildir. O elma, belki Hz. Havva’nın Hz. Adem’e uzattığı veya bir çocuğun ırmağı geçerken elinden düşürdüğü elmadır.

Mehmet Solak kendini bu iç dünya içinde konumlandırmaya çalışır. “korkutulmuş bir çocuk mu var içimde/ haydi inelim en derine hekim kim” (s. 47) Veya mevcut durumun anlamını sorgulama gereği duyar. “bir yenilgi mi bu, yakın/ bir istilâ sessizliği/ kendini sızdıran ağır tahrik” (s. 53) Kendiyle cebelleşmesi bu yüzdendir. Neler istediği, neleri hedeflediği, nereye nasıl geldiği ve bu hareket, düşünce ve inanışların anlamının ne olduğu sürekli sorgulanır. Zaman zaman iç dünyanın kendisi de sorguya tâbi tutulur. Birincisi, soyutlama yoluyla elde edilen dünyanın somut dünya içindeki konumu; ikincisiyse, şairin bu soyut dünya içindeki konumu tartışılır. Bu yüzden diyebiliriz ki Mehmet Solak için şiir, bir sorgulama, konumlandırma, değerlendirme, yani hissetme ve düşünme biçimidir.

Her şiir, bir önceki şiirin içinden doğuyor

parça pörçük

bir şiir bu

hem bütün benim gibi

ha var ha yok

(s. 9)

mısralarıyla başlayan Adına Hazırım kırk bölümden oluşuyor. Neredeyse her şiir, bir önceki şiirin sorgulanmasıyla başlıyor. Şunu söyleyebiliriz: Her şiir, bir önceki şiirin içinden doğuyor. Her yılın, bir önceki yılda yaptıklarımızın sebebi veya sonucu olması gibi. Aslında bu, bir işin kırk defa yeniden yapılmaya çalışılması şeklinde de yorumlanabilir. Şöyle söyleyelim: Bir şiir üzerine kırk yıl çalışmak veya bir şiiri kırk kez yeniden yazmaya çalışmak. Her seferinde farklı bir sonuca ulaşmak… Her seferinde farklı bir şiir ortaya koymak... Bu, hem bir sürece işaret eder, hem de idealle gerçeğin, soyutla somutun birbirine yaklaştırılma çabasını gösterir. Her iki şekilde de yorumlanabilir. Bizce her ikisi de Adına Hazırım’da mevcuttur. Mehmet Solak’ın Adına Hazırım’da okuyucusuna sunmaya çalıştığı gerçek de budur.

Mehmet Solak’ın şifreli söyleyişleri, sadece ehlinin bileceği göndermeleri ve soyutlamalarına rağmen Adına Hazırım akıcı bir kitap. Okuyucusunu tutabiliyor. Ahengi sürükleyici. Söylenenlerden hiçbir şey anlamasak bile ilgi çekici bir müziğe sahip Adına Hazırım. Mehmet Solak’ın yeni kitabı Hiç’le yakından irtibatlı olmalı. Çünkü ikisi de vahdeti vücut terminolojisiyle yazılmış. Bir seyri suluğun izlerini taşımaktadır.

harfler eşkâlim ekber şeyhim

kâh elifim kâh nun kâh mim

kalamam burada böyle muazzep

(s. 52)

Bu yüzden Mehmet Solak’ın her yeni kitabı; belli bir yolculuğun durağı, nirengi noktası ya da dökümü hükmündedir diyebiliriz.

Mehmet Solak, Adına Hazırım, Hece Yayınları

 

Ömer Yalçınova

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 18:10
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20