Ünlülerle Bir Gün geçirmek çok güzel

Dünyabizim için hangi güzel kitaplar hakkında yazı yazayım diye kitaplığıma bakarak düşünürken 'Ünlülerle Bir Gün' kitap serisini tanıtmanın iyi olacağını hissettim. En küçük habercilerimizden İbrahim Taha Gültekin yazdı.

Ünlülerle Bir Gün geçirmek çok güzel

Sizlere çok güzel bir kitap serisi olan “Ünlülerle Bir Gün” serisini tanıtacağım. Bu seri on kitaplık bir seri. Bu seride Piri Reis, Evliya Çelebi, Fatih Sultan Mehmed, Mevlana Celaleddin Rumi, İbni Sina, Hezarfen, Mimar Sinan, Mehmet Akif Ersoy, Barbaros Hayreddin Paşa, Yunus Emre var. Bu kitap serisini okumadan önce hakkında fazla bir şey bilmediğim ünlüler de vardı: Bunlar Evliya Çelebi ve İbni Sina'dır. Bu kitapları sekiz dokuz yaşlarında okudum ve çok beğendim. Şu an 11 yaşındayım. Halen de arada sırada tekrar okuyorum.

Dünyabizim için hangi güzel kitaplar hakkında yazı yazayım diye kitaplığıma bakarak düşünürken bu kitapları tanıtmanın iyi olacağını hissettim. 9-10 yaşındaki çocuklar belki Dünyabizim’i takip etmiyorlardır ama anneleri, babaları, teyzeleri, halaları, ablaları yazıklarımı okuyabilir, kitap hakkında bilgileri olur. Ben bu kadar sevdiysem bu seriyi, kendi kardeşlerinin veya çocuklarının veya yeğenlerinin de sevebileceğini düşünebilirler.

Fatih ve Akif gibi olmak isterdim

Ben bu kişilerden Hezarfen Ahmet Çelebi, Fatih Sultan Mehmed ve Mehmed Akif gibi olmak isterdim. Mehmet Akif güzel şiirler yazıyor ve ciddi biri. Bu yüzden onun gibi olmak isterdim. Güçlü bir kumandan ve sultan olduğu için Fatih gibi olmak isterdim. Meraklı ve cesur olduğu için Hezarfen gibi olmak isterdim. Bazı kitaplar sıkıcı oluyor, bu kitaplar sıkıcı değillerdi ve anlatım bozukluğu yoktu. Kitapları okuması hiç zor değil, hemen okunuyor. Bir kitap kırksekiz sayfa. Ben okulda Piri Reis'le ilgili bir sunum hazırlamıştım, kitaptaki resimlerden faydalanmıştım. Sonra Piri Reis’in kendi kitabı olan “Kitab-ı Bahriye” isimli kitabını da incelemiş, kitabını sınıfa da götürmüştüm.

Kırk gün düşünsem anlamazdım

Fatih’le Bir Gün kitabını okuduktan sonra evimizde Fatih Sultan Mehmed ile ilgili neler var diye babamla baktık. Fatih’in şiirlerinden oluşan Adlî Divanı'nı biraz karıştırdım. Kardeşimle divanından bir beyit de ezberledim. Beyit şöyle: “Seherde bülbüle sordum, niçin feryad edersin sen/ Niyaz eylerim Allah’a rakibin iftirasından

Şiirde bülbülün seherde feryad etmesi derken Fatih seher denilen sabahın erken vakitlerinde Allah diyen, dua eden insanları anlatmak istemiş aslında. Kırk gün düşünsem bunu böyle anlamazdım.

1453 İstanbul’un Fethi isimli kitabı da okumuştum. Çok güzeldi. Zaten “Osmanlı Tokadı” dizisini bu kitaptan yola çıkarak çekmişler. Kitaptaki iki yeniçeri dizide de karşımıza çıkıyor. Bu iki yeniçeri kitapta da çok eğlenceli idi, dizide de eğlenceli idi.

Dördüncü sınıflara birazcık kolay gelebilir

Bu güzel kitapları 2-3. sınıflardaki çocuklar okuyabilir. Dördüncü sınıflar da okuyabilir ama dörtlere birazcık kolay gelebilir.

Kitaplarda okuduğumuz büyük kişiler için ünlüler demek yerine büyükler, büyük kişiler deselermiş daha doğru olurmuş bence. Ünlülük o kadar önemli ve iyi bir şey değil. Televizyona bakarsak ünlülerin çoğu büyük insan değiller. Bu kitap serisinde anlatılanların hepsi Allah’ı seven insanlar. Allah’a bağlılık onları büyük insan yapmış. Hiç zararlı bir ünlü anlatılmamış. Ünlülerin hiç biri Avrupa’ya hayran değil.

En farklısı seridekilerden bence Fatih ile Piri Reis birbirine benziyor gibi idi. Yunus Emre, Mehmed Akif, Mevlana, Fatih dizidekilerden şair olanları.

Piri Reis ile Barbaros denizci olanları. Çok dolaşanları Yunus Emre ile Evliya Çelebi.

Bu kitap setinin devamı getirilse iyi olabilir. Abdülkadir Geylani, Aziz Mahmud Hüdayi, Osman Gazi, Abdülhamid gibi büyükleriçin de kitaplar hazırlasalar iyi olur.

Kitapları Mustafa Orakçı yazmış, resimlerini Eren Dedeleroğlu çizmiş. Timaş Çocuk Yayınları da yayınlamış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.


 

İbrahim Taha Gültekin yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 15:05
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyda
Şeyda - 4 yıl Önce

Değerlendirme ve bilgilendirme için teşekkürler. Ikianne bir kadın olarak kızlarım için listeme aldım. Bu değerlendirmede en önemlisi, tesbitlerin bir çocuk gözüyle yapılmış olması. Zira biz büyükler onların bakış açısıyla değerlendiremiyoruz çoğu kez. Eyvallah İbrahim Taha, kalemine sağlık ;)

banner19

banner13