Üniversiteliler şiire destek çıktı

Ege Üniversitesi şiir topluluğu tarafından çıkarılan söz konusu derginin adı: Ş-şiir dergi.

Üniversiteliler şiire destek çıktı

Ş-şiir dergiÜniversitelerde şiire yeni imkânlar, yeni alanlar açmak adına bir araya gelen şiir gençlerinin yeni bir oluşum etrafında şiirin günümüzdeki tıkanıklığı gidermek için toplaşmaları ümit ve heyecan verici. Toplaşmaların bir dergi bünyesinde yer alarak gerçekleşmeleri ise kendilerinin deyişiyle ‘kamusuz kamu’ için izlenebilir, gözlemlenebilir bir hareketlilik sağlıyor. Şiiri sağlamak adına yola çıktıkları bir gerçek. Şiiri sağlamaktan kastım geleneksel şiirin klişe unsurlarını aşarak şiiri sıhhate kavuşturmaktır. Denenmemişi denemek, belki aşırı yorum olacak ama şiire, şiir-dışı alanlardan mesela google-şiir gibi teknolojik olanakların diliyle, dergideki şiirlerden sezebildiğim kadarıyla, biçim ve içerik açısından özgürlüğünü kazandırmaktır. Aynı zamanda ‘dizeli şiir’in kısıtlamalarla yüklü bölgelerini genişletmek, şiiri sözel değil belki ama dilsel veya dil-dışı bir deney olarak düşünmek, deneyimlemek, şiirin bağlamsal ve sözdizimsel egemenliğine son vermek, anlamı ve sözü ötelemektir.

Ege Üniversitesi şiir topluluğu tarafından çıkarılan söz konusu derginin adı: Ş-şiir dergi.

Ş-şiir dergiDerginin ‘ Derste Yeniden Yazmak’, ‘Proje: Şiir’, ‘Google Şiir’ gibi, Görsel şiirle dirsek temasında bulunan projeleri, yönelişleri var.

 

Heves dergisini hatırlatıyor

Dergideki şiirler bana Heves şiir ve eleştiri dergisinde yayınlanan deneysel şiirleri anımsattı. Ş-şiir dergi dergicilikte süreklilik sağlarsa merkezden söz alan, merkeze yakın bir dergi durumuna gelebilir. Dergide aynı zamanda Serkan Işın’la yapılmış bir söyleşi var. Barış Çetinkol, genel şiir algısını,  anlayışlarını,  kabullerini kıran bir söyleşi gerçekleştirmiş Işın’la. Işın’ın görsel şiir anlayışı, kararlılığını ve inadını devam ettirdiği takdirde tartışılmaya, konuşulmaya, sorgulanmaya da devam edecektir.

 

Devam etmesi dileğimiz

Dileğimizi odur ki, Ş-şiir dergi, bünyesinde şiirin yeni ve temel sorunlarını tartışan, sorgulayan yazılara daha çok yer verdiğinde, hevesle beklenen, takip edilen bir dergi olarak hak ettiği yeri zihinlerde ve genel şiir kamusunda kazanacaktır. Bu da birikimin varlığına ve istikametin sürekliliğine bağlı.

Ş-şiir dergiye bol ‘hareket’li günler diliyorum.

Dergiye ulaşmak için e-posta göndermenizde fayda var:

esit@mail.ege.edu.tr

 

Mustafa Celep, harekete binaen yazdı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2009, 11:06
YORUM EKLE

banner19