Üçü bir arada: Bilim kurgu, fantastik ve siyer

Nevin Sosyal Aydın’ın fantastik, bilim kurgu ve siyeri sentezleyerek yazdığı 'Eşsiz Nur' adlı seri, farklı zaman dilimlerinde geçen olaylarla birlikte Peygamberler tarihini ve Peygamberimiz’in hayatını anlatıyor. Fatmanur Evren yazdı.

Üçü bir arada: Bilim kurgu, fantastik ve siyer

Peygamber Efendimiz’den bahsederken “Kâinatın Efendisi” diye bahsederiz. Kâinat kelimesi yaratılmış tüm evreni, dolayısıyla uzayı da kapsar. Peygamberimiz tüm kâinata peygamber olarak gönderilmişse başka gezegenlerde Peygamberimiz’e inanan yaratılmışlar da vardır belki.

Bizler uzayda başka yaratıkların olmasından korkuyor muyuz? Korkuyorsak neden korkuyoruz? Filmlerde gördüğümüz gibi gelip dünyamızı işgal mi ederler? Zaten dünyanın birçok yeri başka devletlerin işgali altında değil mi? Dünyamıza zarar mı verirler? Bizden daha çok verebilirler mi dersiniz!

Uzaylılarla ilgili birçok kitap yazıldı, film yapıldı, belgesel çekildi. Kimine inandık, kimine inanmadık. Bilinmeyenin her zaman bir cazibesi vardır. Uzaylılar da bilinmediği için her zaman cazibesini koruyacak gibi görünüyor. Nevin Soysal Aydın da bu cazibeden yararlanarak çocuklar için, uzaylıları dâhil ettiği bir siyer kitabı yazmış. Tam bir siyer kitabı da sayılmaz. Peygamber Efendimiz’in hayatı doğrudan anlatılmıyor, kurgunun içinde veriliyor. Olaylar farklı zaman dilimlerinde -mesela Hz. İbrahim döneminde, mesela 2016 yılında, mesela 571 yılında- geçiyor. "Eşsiz Nur" adlı seri 16 kitap olarak planlanmış. Şimdilik iki tanesi okurla buluşmuş. Nevin Hanım, bu seride fantastik, bilim kurgu ve siyeri sentezlemiş.

Kurgusu iyi bir kitap

İlk kitabın konusu şöyle: Uzayda Ezel-Nur adında, yaşayanlarının nurdan yaratıldığı bir gezegen var. Gezegendeki efsaneye göre yakında karanlığa gömülecekler. Bunun için yeni bir nur kaynağına ihtiyaç duyuyorlar. Araştırmalar sonucu Gezegen Mavi'de (Bizim yaşadığımız dünya) nur yağmuru olduğunu fark ediyorlar. Bir gemi keşif yapması için Gezegen Mavi’ye gönderiliyor. Geminin, Peygamberimiz’in yaşadığı zamana gitmek için koordinatları ayarlanıyor. Kahramanımız A-Nur Taar, Nur Avcısı adlı gemi ve ekibiyle birlikte dünyamıza doğru yola çıkıyor. Fakat insanlar arasında iyiler ve kötüler olduğu gibi Ezel Nur’da da iyiler ve kötüler var. Kötü adam O-Kar yolculuğu sabote ediyor. Geminin koordinatları değiştiriliyor ve gemi Peygamberimiz’in doğumundan 3000 yıl öncesine yani Hz. İbrahim zamanına gidiyor. Peygamberimizden önceki zamanı anlatmak için kurgu çok güzel planlanmış.

A-Nur Taar dönüş yolculuğuna başlamadan, Peygamberimiz’in (Kitapta Nur Adam olarak geçiyor) tehlikede olduğuna dair görüntüler görüyor. Peygamberimiz’in doğacağı zamana gidecek ve tehlikeyi haber verecek ışın küresini bıraktıktan sonra gezegenlerine dönüyorlar. Gezegen Mavi’ye bırakılan ışın küresi yeni maceraları da birlikte getiriyor.

"Eşsiz Nur" adlı serinin ilk kitabının adı Gezegen Mavi’ye Yolculuk, ikinci kitabının adı da Cenneti Arzulayan Fil. İkinci kitapta Yemen Valisi Ebrehe’nin ordusuna komutanlık eden dev fil Mamud’un Kâbe’ye saldırı emrine uymayışı, onun ve arkadaşı Süleyman’ın sıra dışı hayat hikâyeleri anlatılıyor.

Kitaplar Erdem Yayın Grubu’na ait Düş Değirmeni markasından çıktı. Nevin Soysal Aydın’ın yazdığı kitapları Reza Hemmatirad resimlemiş. Kitabın hitap ettiği yaş grubu ise 12 yaş ve üstü.

Fatmanur Evren tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 15:47
YORUM EKLE

banner19

banner13