Türkiyenin İstiklal Takvimi çıktı!

İstiklal Marşı Derneği farklı bir çalışmaya daha el attı.

Türkiyenin İstiklal Takvimi çıktı!


Hani alışkın olduğumuz bir olay değildir; bir şair, bir siteyi eli kulağı haline getirip dünya ile iletişimini sadece buradan yürütüp taze çıkmış şiirini, yazısını, hamisi olduğu cemiyetin sosyal haberleşme aracını kullanarak şiir resitalinden tutun da gündemi değerlendiren konuşmalarından gezilerinden program çizelgesinden her türlüsünü buradan duyursun cümle âleme. Tabi bu isim İsmet Özel ise genel şartların, kuralların değer ve ehemmiyet gösterememesi gayet tabii bir hal alıyor. Şairin bu hali de şiiri ile müsemmalı bir tavırdır. Öyle ya şiir İsmet Özel için bir karşı çıkış sesidir. Kuralları yıkan, hesapları alt üst eden sert mizacı ve farklı yapısı ile herkesin müspet veya menfi bir şekilde ilgisini çeken (onun için ikisinin de pek kayda değer bir hükmü yoktur) şair, üstlendiği misyon üzerine bu ülke de ve dünyada yeni bir sesin habercisi olarak yeniden çıkış yolunun ancak öze dönüş ile olabileceğini bizlere “İstiklal Marşı Derneği “ çerçevesinde yürütmüş olduğu faaliyetlerle ihya ediyor. Bu faaliyetlerin öncesini ve sonrasını da www.istiklalmarsidernegi.org.tr adresinden meraklısına arayanına soranına ilan ediyor. Günlük yazılarını da takip edebildiğimiz bu sitede duyurular arasında hayrete şayan bir haber var: “İstiklal Takvimi”

Duyuruda takvimin umumiyeti hakkında genel manada değerlendirmeler yapılmış. Ve Hicri takvimin sadece Müslüman kimliğini taşıyanlar için değil bütün insanlık için bir başlangıç olduğunun altı çizilerek kameri takvimin Allah katındaki takvim olduğu ve yerin göğün bu takvime göre yaratıldığını, meleklerin görevlerini bu takvime göre yerine getirdiklerini ve kıyametinde bu takvim hesabı ile kopacağı belirtilmiş. Daha sonra miladi takvimi esas alanların (batının) dünyasınca zaman mefhumumuzun -Tanzimat ile- Rumi takvimin bize yama edilmesi ile yitirilmeye çalışıldığından bahsedilmiş. “Tarih takvimle tarih olur” sözüne vurgu yapılarak batının bu şekilde tarihimizi elimizden alma çabasının yanı sıra, önce tarih ve saat algımızı yerle bir ettiğimizi (26 Aralık 1925) ve bunu tamamlama aşamasında ise 1 Kasım 1928’de de hurufatımızı ezberimizden silerek adeta hafıza kaybı yaşamış olduğumuz dile getirilmiş. Kendimize ait zaman algımızı yitirmiş olduğumuzdan. Ve asli yazımızın silinmiş olduğundan, bu kaybın açtığı yaraları kapatmak adına yeni bir hizmet sunduklarını.  Ve “İstiklâl Takvimi” ni hazırladıklarını bu çalışmanın her sene yenilenecek bir maarif takvimi olup unuttuklarımızı hatırlatıcı olmasına vesile olmasının ümit edildiğini ve 1433 yılı için eskimez yazımız ile ilk baskısının yapıldığı her güne özel derslerin yer aldığı belirtilmiş. Hazırlanan takvimlere ulaşmak içinde istiklal marşı derneği şubeleri ve Köprü Dağıtım adres olarak gösterilmiş.

Hayırlı olsun diyor, takvimi elimize alma heyecanını şimdiden yaşıyoruz… Takvimin somut halini eline almak isteyenler derneğin internet sitesine göz atabilirler.

Sefa Toprak haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Şubat 2012 Pazartesi 00:33 Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2012, 23:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
berad
berad - 9 yıl Önce

şairler dünyadaki en çılgın insanlar. Değişik bir çalışma gerçekten, üstü kapalı gerçeklerle.

133 İSMAİL
133 İSMAİL - 9 yıl Önce

bu takvimin amacına ulaşmasını diliyorum. ve gerçekten güzel bir çalışma bu toplum artık kendi değerlerine dönük çalışmalar yapmalı ve yapılanları da desteklemelidir.hayırlı olsun diyorum.

banner26