Türk ve dünya tarihi literatürüne iki önemli katkı

Timaş Tarih yayınları arasından çıkmış olan "Türk Bilgeleri" ile "Dünya Tarihinde Askeri Strateji" kitapları, tarih literatürüne önemli bir katkı sunuyor.

Türk ve dünya tarihi literatürüne iki önemli katkı

Dünya Tarihinde Askeri Strateji

“Strateji aslında kâğıt üzerindeki planlar değil bu planların sahada başarılı bir şekilde tatbik edilmesidir.”

Askerî Tarihçi Jeremy Black'in Beklenen Yeni Kitabı Artık Türkçede!

Askerî tarih ve askerî strateji alanından dünyanın en iyi tarihçilerinden Jeremy Black bu eserinde okurlarına, dünya tarihi bağlamında askerî stratejinin tüm derinliğini anlamaya yönelik çok önemli bilgiler sunuyor.

Dünyanın en iyi askerî tarih yazarlarından Jeremy Black'ın bu kitabı, askerî stratejinin tüm dinamiklerini ve derinliklerini dünya tarihinde cereyan eden mücadeleler üzerinden anlatan muazzam bir çalışma. Emsalsiz bu kapsamlı eserin yayınlanması Türk askerî tarih literatüründe önemli bir boşluğu dolduracak.

“Jeremy Black yine keskin tarihsel kavrayışı günümüze ait önemli derslerle birleştirebileceğini göstermektedir. Stratejik karar-alma ile ilgisi olan herkes, hatta askeri alanın çok dışındakiler bile, bu gayet rahat okunabilir akademik çalışmadan faydalanacaktır. Geçmişteki büyük karar-verici figürlerin meseleleri bazen doğru ancak çoğu zaman ise yanlış anladıklarını görmek isteyenler de yine aynı şekilde bu kitabı yararlı bulacaklardır.”

 Andrew Roberts, Churchill: Walking with Destiny’nin yazarı.

“Jeremy Black, Britanya’nın en önde gelen tarihçilerindendir. Askeri strateji konusunda ise dünyada bir liderdir. Bu çarpıcı ve yaratıcı çalışmasıyla yetkinliğini strateji hakkındaki küresel anlatıyı da kapsayacak şekilde genişletmiştir.”

 John Bew, Citizen Clem: A Life of Attlee’nin yazarı.

“Bu kitap stratejinin dinamiklerini çok geniş bir düzlemde akıllı, merak uyandıran ve ayrıca son derece âlimane bir şekilde anlatmayı başarmaktadır… Okuyucuya sadece stratejinin küresel tarihinin birçok veçhesi hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda okuyucuyu konu ve tarihi sorunlar hakkında düşünmeye teşvik ediyor.”

 Alaric Searle, Armoured Warfare: A Military, Political and Global History’nin yazarı.

“Bu kitap stratejinin iç yüzünü anlamaya yönelik kıymetli bilgiler veriyor.”

 Beatrice Heuser, Financial Times

“Black’in en güçlü tarafı bu kitapta tamamen görüldüğü üzere uluslararası tarih hakkındaki derin bilgisidir.”

Lawrence Freedman, History Today

“Dünya Tarihinde Askerî Strateji, okumak için ayrılan zamana değer bir çalışmadır. Sadece yirmi dört sayfaya sığdırılmış stratejik düşünce hakkındaki kapsamlı bir literatür değerlendirmesi olan girişi, strateji ile ilgilenen ve özellikle de stratejinin pratiğini desteklemeyi umanlar tarafından okunması gereklidir.”

Yarbay Nathan Finney, ARMY Magazine.

Türk Bilgeleri

"Tarih, Türk’ün atına binmesiyle başlar!"

Bu eserde, Türklerin anavatanı Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu uzak geçmişin seslerini dinleyecek,tarih yapıcılarıyla tanışacak,Çin’le yapılan ‘savaş ve barış’ın yankılarını duyacak, dörtnala gelip UzakAsya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketin aynasını göreceksiniz.

"Tarih, Türk’ün atına binmesiyle başlar!" Bu eserde, Türklerin anavatanı Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu uzak geçmişin seslerini dinleyecek,tarih yapıcılarıyla tanışacak,Çin’le yapılan ‘savaş ve barış’ın yankılarını duyacak, dörtnala gelip UzakAsya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketin aynasını göreceksiniz.

Kitapta, İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş 56 liderin hayatı, yaptıkları icraatlar ve bu şahsiyetlerin bugüne bile güçlü mesajlar veren uygulamaları alfabetik olarak yer alıyor. Atilla’dan BilgeKağan’a, Bumin Kağan’dan Tonyukuk’a, Teoman’dan Mete’ye değin, bilinen ve bilinmeyen birçok liderin yaşamlarına tanıklık ediyoruz. Yazar, hanların öykülerini kısa ama çarpıcı bilgilerle aktarıyor.

Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihi dendiğinde akla gelen isimlerdendir. Onun Orta Asya ile ilgili yaptığı çalışmalar, sadece Türk literatüründe değil, dünya literatüründe de ses getiriyor. Türk Bilgeleri adlı çalışması ise bu alanda yapılmış derlitoplu ilk örnek olması sebebiyle dikkate değer.

YORUM EKLE