Türk tarihçiliğine dair iki önemli kaynak eser

Halil İnalcık, Halil Salihlioğlu, İlber Ortaylı ve Mehmet Genç'in konu edildiği 'Türk Tarihçiliğinde Dört Sima' kitabı ve bir başka tarihçi Cemal Kafadar ile bir söyleşinin yer aldığı Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi’nin 'Dünyada Türk Tarihçiliği' sayısı okunmayı ve takdir edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Mehmet Erken okudu ve yazdı.

Türk tarihçiliğine dair iki önemli kaynak eser

Tarih, herkesin bir şekilde karşılaşmak zorunda kaldığı, pek çok kişinin az ya da çok ilgilendiği, kimisinin tarihçilere bırakılmayacak kadar önemli gördüğü, sosyal bilimlerin en mühim alanlarından biri, belki de en önemlisi.

Tarihçiler, kimileri tarafından tarihe zarar vermekle suçlansalar da, Türkiye'de yetişmiş dünya çapında tarihçilerin varlığını inkâr edemeyiz. Peki, Türkiye’de mühim tarihçiler kimlerdir ve Türk tarihinin günümüzdeki seyri hakkında nerelere bakabiliriz?

4 önemli isim bir arada

Bu ve benzeri sorulara cevap bulabileceğimiz 2 kitaptan bahsetmek istiyorum. Evvela, Erol Özvar’ın editörlüğünü yaptığı, toplamda 20 tarihçinin, dört önemli tarihçiyi ele aldıkları “Türk Tarihçiliğinde Dört Sima: Halil inalcık, Mehmet Genç, İlber Ortaylı, Halil Sahillioğlu” isimli kitap.

Daha önce İBB Yayınları tarafından basılan kitap, geçen aylarda Timaş Yayınları tarafından tekrardan yayınlandı. Ele alınan isimlerden Halil Sahillioğlu, geçen zaman içinde vefat etmiş ve bu nedenle, bir önceki kitapta yer almayan bir anma yazısı da kitaba eklenmiş.

Hepsi Osmanlı tarihçisi olan bu dört isimden yine her biri, kendi alanlarında fazlasıyla yetkin eserler vermiş ve hayatta olanlar, halen ürün vermeye devam etmekteler.

100 yaşına yaklaşan Halil İnalcık, halen muhtelif kitap ve makaleler yayınlıyor; bir nebze popülerleşse de İlber Ortaylı’nın kitapları halen okunuyor ve Mehmet Genç’e halen arşivde rastlanabiliyor.

Yeni nesil tarihçiler hocalarını anlatıyor

Kitabın mühim kısmı, bu isimler üzerine yazı yazan isimlerin de, bir sonraki kuşak tarihçileri oluşturması. Dolayısıyla Cemal Kafadar, Erol Özvar, Antony Greenwood, Edhem Eldem, Ahmet Tabakoğlu, Gökhan Çetinsaya gibi ilgili isimlerle çalışmalar, arkadaşlık yahut öğrencilik yapmış insanların yazılarının yer aldığı kitap, 4 tarihçiyi kamilen, 20 tarihçiyi de bir ön bakış seviyesinde tanımayı sağlıyor.

Bu kitabı elime alınca aklıma gelen bir diğer kitap/dergiyi de anmanın yerinde olacağını sanıyorum. Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi (TALİD)’nin “Dünyada Türk Tarihçiliği” başlıklı sayısı, Türkiye tarihine dair hâlihazırda yapılan çalışmalardan, meselenin geçmişine kadar geniş bir alana ışık tutuyor. Fakat bu dergi ile, “Türk Tarihçiliğinde Dört Sima” kitabı arasında bir ünsiyet kurmama vesile olan şey, dergide yer alan Cemal Kafadar röportajı oldu. Kafadar’ın yaşamının otobiyografik bir anlatısı denebilecek şekilde geniş ve detaylı röportaj, hem bir tarihçiyi derinlemesine tanımamıza, hem de kendi yaşam öyküsüne tekabül eden kısımları ile Amerika ve Türkiye’de, tarih, edebiyat, felsefe ve sanat tarihi alanında çalışmalar yapan isimlere ve bu alanlarda yapılan işlere şahitlik etmemizi sağlıyor.

Tarih öğrencileri, meraklıları ve uzmanları için farklı bağlamlarda önemli olan bu eserlerin, ilgililerinin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Mehmet Erken, bir arada anlattı

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2013 Perşembe 17:06 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 15:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26