Timaş Çocuk, İlk Genç ve Genç Timaş'tan yeni kitaplar...

Şubat ayında; Timaş Çocuk'tan arşive katılan Biri, Diğeri, Öteki, Beriki (Ayşegül Dede) ve Bir Madagaskar Macerası Zulu (Ömür Uzel), İlk Genç Timaş'tan Çiçek Ekspresi (Özgür Balpınar), Genç Timaş'tan Arincon (Cem Gülbent) kitapları meraklı okuyucularını bekliyor.

Timaş Çocuk, İlk Genç ve Genç Timaş'tan yeni kitaplar...

Ömür Uzel’in kaleminden “Bir Madagaskar Macerası: Zulu”

“Bir Madagaskar Macerası: Zulu” Timaş Çocuk etiketiyle yayımlandı! Ömür Uzel’in güzel Türkçesiyle kaleme aldığı, ilkokul çağındaki çocuklara hem eğlenceyi hem de temel duygu ve davranışları aktaran kitaplar, kütüphanelerin vazgeçilmezlerinden olacak.

Herkesin gün boyu şarkı söylediği Madagaskar'ın en renkli ormanına hoş geldin! Burada arkadaş canlısı zürafa bitti Zulu ve geveze papağan Ayo yaşıyor. Onlar birbirinden farklı ama oldukça yakın iki arkadaş. Güzel kalpli, çalışkan, eğlenceli Zulu; gürültücü, konuşkan ve azıcık da tembel Ayo. Tabii Niru'yu, Büyükbaba'yı ve bilge ağaç Mosi'yi unutmayalım. Zulu ve arkadaşlarının eğlenceli hikâyesiyle gülmeye, şarkılarıyla dans etmeye hazır mısın?

5 kitaptan oluşan Zulu-Bir Madagaskar Macerası Seti, seni Afrika’nın en eğlenceli hayvanlarıyla tanıştırırken aynı zamanda arkadaşlık, problem çözme, eleştirel düşünme, iş birliği gibi değer ve kazanımları da edinmeni sağlıyor. 

Hadi macera başlasın!

Bu Kitap Neden Önemli?

• Çocuklar için okuması zevkli ve çizimleri de epey eğlenceli.

• Çocuklar bu setle farklı hayvanlar tanışacak ve onların dünyasına konuk olacaklar.

• Doğa, hayvanlar, sevgi, güven, eğlence gibi çeşitli konular anlatılıyor.

• Çocuklar bu öykülerle hayal gücünü geliştirirken duygularını da kolayca ifade edebilecekler.

• Duru ve mizahi anlatımı, hayvanları farklı yönleriyle tasvir edişiyle çocukların ilgisini çekecek.

• Mizahla harmanlanmış anlatımının yanı sıra kazandırdığı değerler çocukların akıllarında yer edecek.

• Çocuklara okuma sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandıracak.

• Bu setle çocuklar, arkadaşlık, problem çözme gibi kavram ve kazanımları elde edecekler. Özellikle analitik düşünme, problem çözme gibi kavramları daha kolay kazanacaklar.

Özgür Balpınar’dan heyecan dolu bir macera: Çiçek Ekspresi

“Hayatlarımız birer masaldır çocuklar. Kötülük tohumları onları ele geçirmeye ve yok etmeye uğraşır. Bizler de sevgiyle, dürüstlükle, cesaretle ve merhametle onlara karşı dururuz! Her zaman zafer bizim olur! Çünkü iyiler mutlaka kazanır.”

Özgür Balpınar, 10 yaş ve üzeri okurlar için yepyeni bir ilk gençlik serisi kaleme aldı.
Hayal gücü sınırsız okurlar için heyecan verici Düşperest Serisi’nin ilk kitabı Çiçek Ekspresi, İlk Genç Timaş tarafından yayımlandı!

 

Masalların sonsuza dek yok olduğu bir dünyayı düşünün. Tüm masal kahramanlarının unutulduğu, masal sözcüğünün dahi yok olduğu bir dünya…

Can, uykudan önce dinlediği her masalı rüyasına taşır. Kimi zaman ejderhalarla savaşan bir şövalye olur, kimi zaman koskocaman devlerle arkadaşlık kurar. Bu kez Can kendini, onu dinlediğimiz bütün masalların oluştuğu yere, Masallar Diyarı’na götüren Çiçek Ekspresi’nde bulur. Nil, Yiğit ve Narin de bu yolculukta ona eşlik eder. Pinokyo, Peter Pan, Rapunzel veya Nasreddin Hoca ile karşılaşabilecekleri bu diyarda masal kahramanları büyük bir tehlikenin içindedir. Kötülük çiçekleri, masalları değiştirerek mutsuz yeni sonlar hazırlarken Can ve arkadaşları sevgi, cesaret, merhamet ve dürüstlükle onlara karşı durabilecekler mi?

Şimdi Çiçek Ekspresi ile birlikte bu yolculuğa çıkmayı kabul ediyorsan kitabın kapağını aç! Çabuk ol! Masallar Diyarı’na varmak üzereyiz!

Yazar Hakkında

Özgür Balpınar, 21 Aralık 1989’da Adana’da doğdu. Yazma merakı çocuk yaşlarda başladı. Öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle bu süreci ileriki dönemlere taşıdı. Üniversitedeyken pek çok dergide öyküleri yayımlandı ve bazı dergi oluşumlarında aktif olarak yer aldı. Üniversitenin son yılında ilk romanı Göğü Yere İndirelim’i tamamladı. Romanlarında, daha güzel bir dünyanın mümkün olabileceğini göstermek istiyor.

Yazarın Diğer Kitapları:

Göğü Yere İndirelim, Yeryüzünün Kalbi, Düşler Atlası, Canım Arkadaşım, Dünyayı Sırtında Taşıyan Balık.

Ayşegül Dede’nin kaleminden: Biri, Diğeri, Öteki, BERİKİ


Mutlu olmanın yolunu arayan bir akçaağacın hikâyesi…

Ayşegül Dede, akıcı ve yalın üslubuyla yazdığı Biri, Diğeri, Öteki, BERİKİ kitabıyla, çocukları barış içinde yaşamanın kurallarından biri olan farklılıklara saygı ve duyarlı olma değerleriyle tanıştırıyor. Bir akça ağaç tohumunun büyüme aşamasında yaşadığı farklılığın hayatına etkisini anlatan kitap, çocukların zihinlerinde uzun yıllar kalacak.

Biri, Öteki, Diğeri, BERİKİ şarkısı ise çocukların söylemekten en çok zevk alacakları şarkılardan biri olacak…

Bu kitap neden önemli?


Farklılıklara saygı, farklılıkları doğal bir süreç olarak görmek ve farklılıkları hoşgörüyle karşılayıp insan olma temelinde bireye saygı duymaktır. Okul öncesi dönemde çocuklara kazandırılması gereken değerlerden olan farklılıklara saygı, çocukların ileride farklılıklarından dolayı haksızlığa uğrayan kişilerin daha iyi olmaları ve daha iyi hissetmeleri için neler yapabilecekleri konusunda fikirler üretmeye başlamalarını sağlar. Böylece çocuklar yetişkin olduklarında hoşgörülü ve saygılı birer birey olurlar. Farklılıkların, kültürü ve toplumu zenginleştireceğini bilirler.

Biri, Diğeri, Öteki, BERİKİ; küçük bir akça ağaç tohumunun büyüme evresinde yanlışlıkla biri tarafından ezilmesini ve yamuk bir şekilde büyümeye çalışmasını anlatan bir hikâye… Diğer akça ağaç tohumları gibi büyüyemeyen BERİKİ, ne olursa olsun mutlu olmak için çabalıyor. Mutlu olmak için büyümeye ihtiyaç duymayan, böyle de büyüyebileceğine ve çocukları mutlu edebileceğine inanan BERİKİ, herkese farklı olmanın zenginlik olduğunu anlatıyor. Kidsnook Masal Akademisi’nin kurucusu, öğretmen, öğretmen adayları ve ebeveynlere yönelik ‘Çocukla İletişimde Hikâye Anlatıcılığı’ seminerleri ve eğitimleri veren Ayşegül Dede, BERİKİ’nin hikâyesini yalın, akıcı ve lirik bir dille anlatıyor.

Cem Gülbent’in kaleminden macera, aksiyon, bilinmezlik dolu bir eser: Arincon

"Hayat seçimlerle doludur. Seçim yapmak zorunda kaldığın anlarda geçmişi unutma ve havadaki cesaret kokusunu duy.”

Arya ve İngo'nun babasının esrarengiz biçimde kaybolması onları bu gizemi aydınlatmak üzere tuhaf bir yolculuğa çıkarır. Çıktıkları yolda nereye gideceklerini, ne yapacaklarını bilmemelerine karşın onlara geçmişleri, babalarıyla olan anıları yardımcı olur. Yolun sonunda ulaştıkları esrarengiz disk onları hiç bilmedikleri bambaşka bir evrene götürür.

Daha önce gördükleri her yerden farklı olan Arincon evreninde kendilerini Düşkapanlar, Kazıcılar, Aynacılar ve Gezgin karşılar. Sonsuz güvenin ve ihanetin, sırların ve şifrelerin, anıların ve gerçeklerin iç içe geçtiği Arincon’da hayatta kalmak hiç de kolay olmayacaktır.

Paradokya serisiyle onbinlerin kalbinde taht kurmuş Cem Gülbent’in kaleminden macera, aksiyon, bilinmezlik dolu bir eser.

Bu kitap neden önemli?

Yapay zeka, bilinç, kolektif akıl gibi konulardan bahseden yeni nesil bir serinin ilk romanı. Yüksek tempolu, okurunun dikkatini hemen kavrayan sürükleyici bir kurgu. Kitabın hem kurgusunda hem de içerisinde çok miktarda ipucu ve şifreler gizli. Okurun çok daha dikkatli okumasına, odaklanarak okumayı öğrenmesini sağlıyor. Kitabın içindeki sorular üzerinden her ay Türkiye genelinde ödüllü yarışmalar düzenlenecek. Yapay gerçeklik, yapay zeka gibi gelecekte hayatın bir parçası olacak unsurları anlatıyor.

Yayın Tarihi: 27 Şubat 2021 Cumartesi 17:45 Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 17:48
YORUM EKLE

banner19

banner36