Ters takla bir fanzin!

Takla atan fanzin olarak düşünebiliriz Ters Takla'yı.

Ters takla bir fanzin!

Ters TaklaAz bir paha uğruna bin takla atanların dünyasında, meseleye tersinden bakabilmek güç iş. Yani ters takla atmak…

Ters Takla, birkaç isimin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir fanzin dergi. Bir tür ekip dergisi yani.  Onyedi yaşında genç bir şair var aralarında: Emre Öztürk. Karagöz'de şiirleri yayınlanmaya başlayan genç adam. Hani, Kuzeyli Bir Anarşisttir Yaşamak diyordu. Hatırlarsınız…   

Ters TaklaMart 2006'da başladı derginin serüveni. Düşünceyi engelleyen dış dünyaya karşı bir arada hareket etmek, birlikte kıymeti haiz işlerle iştigal etmek adına bir oluşumdu bu, diyor Kürşat Hoca. Müspet enerjilerini aktarabilecek bir zemin aramak ilk işleri olmuş, yani heyecan ve edinimlerini... Bunun için ise en uygun işin dergi çıkarmak olduğu kanaatine varmışlar. Bu düşüncenin ilk nüvesi Araf olmuş (bu fanzin dergi 15 sayı çıktı. İllüstrasyon-desen çalışmaları da yer bulurdu bu dergide). Araf artık çıkmaya devam etmiyor ve fakat bir bakıma bu sürgünün bir süreği kabilinden şimdi Ters Takla fanzini çıkıyor. Yani Ters Takla, Araf'ın oğlu oluyor. Böyle bir yakın akrabalık dergisi Ters Takla. 

Ters Takla adı bir karşı tavır olarak konulmuş. Yaşadığımız dünyanın çelişik, ikircik hallerine bir gönderme var yani.

Kürşad Atam, Ruşen Eşref Bayraktar, Mehmet Kürşad Duru, Emre Öztürk dergi ekibi. Şair Ömer Faruk Hatipoğlu şiirleriyle, emeğiyle, dostluğuyla omuz vermiş Ters Takla'ya. 
 

Ters Takla

Ters TaklaTers Takla üçüncü sayısına hazırlanıyor 

Sesi az çıkıyor Ters Takla'nın. Kırgınlıkları var biraz bana göre. Edebiyat çevrelerine hususi kırgınlar sanki. Bir de bütünüyle genç ve heyecanlılar ekibi olmayışıyla da alakalı sanki. Ama ilginç bir şekilde hafızlarımızdan silinmiş şeyleri yeniden anımsatan, o şeyleri daha görünür kılarak eleştirelliğe açan bir dergi Ters Takla.  

Fanzin severlere biraz daha yaklaşmalı Ters Takla. Tamam fanzin bu, bir tür yer altı edebiyat işi, anlıyoruz ama hepten yer altında kalmamalı.  

Birkaç genç daha yetiştirebilir Araf-Ters Takla çizgisi. Bunu da gözden geçirmek gerek; ufacık şeyler için bin takla atanlara nispetle Ters Takla'yı yaymalı derim.  

Ters Takla için: [email protected]

 

Vural Kaya önerdi.

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2009 Pazartesi 08:20 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2009, 08:41
banner25
YORUM EKLE

banner26