Tenekeci'nin yeni şiir kitabı çıktı

İbrahim Tenekeci’nin 6. şiir kitabı Kimsenin Kalbi Profil Yayınları’ndan çıktı.

Tenekeci'nin yeni şiir kitabı çıktı

İbrahim Tenekeci’nin; Üç Köpük, Peltek Vaiz, Güzellik Uykusu, Giderken Söylenmiştir ve Ağır Misafir’den sonra 6. şiir kitabı Kimsenin Kalbi, diğer kitaplarının da yayımlandığı Profil Yayınları’ndan okurla buluştu. 27 şiirin yer aldığı kitap 72 sayfa.İbrahim Tenekeci, Kimsenin Kalbi

Diğer kitaplarında olduğu gibi, bu kitabında da suya çırak bir şairin şiiri karşılıyor bizi. İbrahim Tenekeci, tabiat ve insan arasındaki seçimde, seçimini tabiattan yana yapmış bir şair. Suya benzemesi, -Her yerden görülen bir şeyken dünya- sağa çekip ağaçları seyretmesi, kuşlardan sadece kendisine akan bir bilginin varlığı, bu ifadelerimize delil. Şiirinde insan ise unutkan ve insan kalıbına sıkışmış bir görünümde. Bu sıkışmışlığı deşifre etmeye yönelik bir şiirdir yazılan.

Tabiatın hakikat bilgisi ile insanın gafleti arasındaki mesafe sanat terminolojisinde ironi olarak ifade edilse de, İbrahim Tenekeci bu durumu vicdan tutulmasının anlatımı olarak tanımlıyor. İbrahim Tenekeci’nin altı kitaplık şiir serüveninde göze çarpan ve son kitabında daha rafine bir hal alan özellik, bu vicdan tutulmasının ifadesi. İbrahim Tenekeci’ye bu tutulmayı deşifre kabiliyetini veren ise, hayret etmenin kapısında yatıyor olması. Modern zamanlarda İbrahim Tenekeci’nin saf tuttuğu yerde hayrete durmak kolay değildir sanırım. Bu noktadan yaklaşıldığında kitabın isminin neden Kimsenin Kalbi olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Peki, biz hayretin neresindeyiz? Ve bu kimin kalbi?

Serdar Arslan haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2012 Salı 12:20 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
aydın başar
aydın başar - 11 yıl Önce

İbrahim ağabeyin bütün kitap isimleri çok güzel. bunda da tam tutturmuş. tebrik ederim. hayırlı olsun...

Osman Toprak
Osman Toprak - 11 yıl Önce

Kimsenin Kalbi,hepimizin katılaşn kalbindeki merhamet ve vicdan damarlarını yeniden açma çabasıdır.Bu da ancak, eve dön, kalbine dön, şarkıya dön diyen bir şairden sonra, hepimizin kalbine ulaşan şiir ve merhamet damarıyla karşılığını bulmaktadır, bu kalp hepimizn kalbidir.

Serdar ARSLAN
Serdar ARSLAN - 11 yıl Önce

Son kitabı ile ilgili röportaj: http://www.stargazete.com/roportaj/yazar/bedir-acar/geriye-camiler-padisahlar-ve-sairler-kaldi-haber-416615.htm

banner19

banner36