Tatlı hikâyelerle namaz sureleri anlatılmış

Şimdiki çocuklar çok şanslı; Cemil Dedeleri onlara namaz surelerini anlatıyor çünkü..

Tatlı hikâyelerle namaz sureleri anlatılmış

Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor, Diyanet’in son zamanlarda çok güzel işlere imza atan Basılı Yayınlar Daire Başkanlığı’nın yayınladığı çocuk kitaplarından biri. Elimdeki kitap ikinci baskı. Bu da kitaba gösterilen ilginin delili. Kitap iki yüz sayfadan fazla bir hacimden oluşuyor. Kitabın yazarı Mehmet Nezir Gül, resimleyen Zaman gazetesindeki çizgilerinden tanıdığımız Osman Turhan.

Her sure bir hikâyeye dayandırılmış

Kitabın baş kahramanı Cemil Dede, torunlarına namaz surelerini anlatıyor. Her sure bir hikâye içerisinde verilmiş. Mesela Fatiha suresi Cemil Dede’nin torunu Cemil’in Kur’an öğrenmesi üzerine kurgulanmış bir hikâye içerisinde. Bu arada Cemil Dede’ye çocukların sorduğu sorulardan yola çıkılarak birçok konu da verilmeye çalışılmış. Her hikâyede, her surede Cemil Dede torunlarından birine sureyi okutturup başka bir çocuğa da anlamını söyletip sonra ayet ayet anlatıyor namaz Mehmet Nezir Gülsurelerini.

Mesela Fil suresi hayvanat bahçesine yapılan bir geziyle, Kureyş suresi Cemil Dede’nin hacdan dönüşüyle, Maun suresi Cemil Dede’nin torunlarından birinin yetim bir arkadaşıyla ilgili olay örgüsüyle işlenmiş. Kevser Suresi bir piknik gezisine konu edilmiş.

Kâfirun suresi ve misyonerler…

Ayetler açıklanırken Cemil Dedemiz ahlakî öğütler de veriyor elbette, çocukları iyiye, güzele teşvik ediyor. Kâfirun suresi misyonerlik temelinde anlatılmış ki gerçekten kitabın ilginç bölümlerinden biri de burası. Kitapta çocuklar iki misyonerle karşılaşırlar ve misyonerler çocuklara kitaplar ve bir cd verir. Burada bir parantez açarak, kitaptaki Kâfirun suresinin anlatımında din felsefesine akademik ilgi duyanlar için de epey ilginç veri olduğunu belirtelim. Bu bölümde, “Kitap satan bir adama ‘kitapçı’, saçı dökülmüş bir adama ‘kel’ dememiz ne kadar normal ise, Müslüman olmayan birisine kâfir dememiz de böylesine normaldir” denmiş ki bence tebriği hak eden bir yaklaşım. Eğip bükmeden meramını ifade etmesi, bunu da çocukların anlayacağı şekilde nasıl anlatırım kaygısı kitabın birçok yerinde amacına ulaşmış bulunuyor.

Kitap böyle uzayıp gidiyor ta Felek ve Nas surelerine kadar. Nasr suresiyle beraber İstanbul’un Fethi anlatılmış. Leheb suresi, İhlas ve Muavezeteyn sureleri de yine birer olay örgüsü içinde başarılı bir şekilde verilmiş.

Osman TurhanCemil Dede ayetleri anlatırken sorular soruyor, merak uyandırıyor, bazen surelerin esbab-ı nuzülünden bahsediyor. Kitap genel olarak çok güzel ama öğretme kaygısı bazen hikâyenin içinde kendini çok belli ediyor. Yaz Kur’an kurslarında görevli bir arkadaşın bu kitabı kullandığını ve çok güzel sonuçlar elde ettiğinden övgüyle bahsettiğini ayrıca belirtmek istiyorum.

Çocuklar için güzel bir hediye olabilir

Başta kitap iki yüz sayfadan fazlaca demiştim ama bunun büyük bir bölümü çocukları cezbedecek güzel çizimlere ayrılmış; renkler, çizgilerin başarısı, kitabın cildinin özeni gerçekten takdiri hak eder bir nitelikte. Kitap fasiküller halinde Diyanet Çocuk Dergisi’nin eki olarak da veriliyor ama elimde bulunan nüsha baskı olarak gerçekten enfes bir kitap. Çocuklar için güzel bir hediye olabilir.

Diyanet Yayınları’nın, bu hacim ve kalitedeki kitap için belirlediği fiyatın insanı ziyadesiyle memnun edecek oranda olduğunu da ayrıca belirtmekte fayda var.

Halil Arslan Diyanet’ten haber vermeye devam edecek

YORUM EKLE

banner36