Tasavvuf müziğine yeni bir nefes geldi!

Dinlenebilir sanatçı ve nitelikli parçalar ortaya çıkarma açısından epeydir mahrum kaldığımız müzik piyasamıza yeni ve taze bir soluk geldi şükürler olsun.

Tasavvuf müziğine yeni bir nefes geldi!

 

Dinlenebilir sanatçı ve nitelikli parçalar ortaya çıkarma açısından epeydir mahrum kaldığımız müzik piyasamıza yeni ve taze bir soluk geldi şükürler olsun.

Hem de gürül gürül akan pınar gibi kaynağından. Çok iyi bildiğimiz senelerce dillerimizden düşürmediğimiz birçoğu anonim ilahiler Agâh tarafından tekrar derlenip, düzenlenmiş ve El Meded ismiyle Moral Prodüksiyon vasıtasıyla bizlere sunulmuş.

Radyoda Kasemen Billah’ı duyunca

Radyo’dan kulağımıza gelen ilahinin sözleriyle birden irkildik ve eşimle göz göze geldik. Aynı anda o sesini açmamı isterken ben kendimi radyoya koşar buldum. Bu bizim eskiden çok severek dinleyip, sonra duymaya duymaya unutmaya yüz tutmuş enfes Arapça ilahilerimizden sadece biriydi. “Kasemen Billah” aman Allah’ım, kim bunu tekrar okumayı akıl edip dinlememize vesile olduysa helal olsun doğrusu sevaba girdi. Bu albümü almak artık vacip oldu. Ramazan vesilesiyle “dindarlaşan”, mütedeyyin insanlara hitap eden yayın organlarının bile daha çok “dindarlaşıp” tasavvuf müzik ağırlıklı programlar yapmış olduğu geçtiğimiz ayda Agâh’ın farklı parçalarına da kulak verip terennüm eder bulduk kendimizi. Lakin piyasa hala yavaş, bizim hızımıza yetişemiyor. Almak için niyet edip gittiğim vakit fellik fellik aramama rağmen hemen ulaşamadım maalesef. İnternetten isteseydim hemen geleceğini biliyorum ama tamam itiraf ediyorum, ben hala kitabını da, müzik albümlerini de dokunarak almayı tercih eden “eski kafalı”lardanım. Sadece ulaşmam mümkün olmadığı zaman yani mecburiyetten başvururum sanal mağazalara. Neyse ki ufukta İstanbul görününce fuara illaki uğranacak malum, oradan alırız dedik. Albümü sorup da bulunca atmaca gibi daldık tabi şükür kavuşturana diyerek.

Harflerin hakkını vererek okuyor28507

Evin müzikten sorumlu yönetmeni olarak, Agâh’ın 97’den beri müzikle iştigal etmesine rağmen nasıl olup da ismini duymamışım, mahcubiyet mevzu hakikaten. “Zararın neresinden dönersen kârdır” atasözüyle teselli bulup kendime geldim ve araştırmalarıma başladım. Meğerse sanatçının 2010 yılında “Yalancı Dünya” ismiyle ilk albümü yayınlanmış. Bakayım o nasılmış diye daha önce hiç tevessül etmediğim yollardan dinlediğimde anladım ki güzel her zaman güzel, hakikaten o albümü de şahane olmuş tavsiye ederim. Agâh’ın 60’tan fazla bestesi bulunuyor. Albümündeki tüm eserlerin müzik yönetmenliğini kendisi üstlenmiş, aynı zamanda ud ve cümbüş enstrümanlarının ircası da ona ait. Yani kelimenin tam manasıyla o bir müzisyen. İşin mutfağından yetişmiş ve mektebini de bitirmiş. Bence daha önemlisi ve onu önümüzdeki yıllarda da dinlenebilir kılacak en mühim özellikleri İsmail Biçer’den ders almış olması, Arapça biliyor olması ve Kur’an-ı Kerim kıraatinde Türkiye birinciliği kazanmışlığı. Sonuç itibarıyla Arapça eserleri tek tek harflerin hakkını verecek kadar maharetle ve manasına vakıf olduğundan sebep hissederek okumuş. Telaffuzun hakkını verdiği için Türkçe ilahilerde aynı şekilde başarılı olmuş.

Seçilmiş ilahiler

Kızımın da ilk dinlediğinde dediği gibi çoğunluk aşina olduğumuz ilahilerden müteşekkil. Amma ve lakin ilahilerin en güzide ilahilerimizin yeniden derlenerek hazırlanmış olması münasebetiyle ayrıca sanatçının muazzam yorumu da birleşince tabiri caizse dinlemeye doyamıyorsunuz. İlk defa bu albümde “Can Ahmedim” ve kendi bestelediği “Sübhanallah” ile anonim olarak bildiğimiz lakin Agâh’ın derlemesiyle daha da güzelleşen “Kasemen Billah” ilahilerini dinlemek bir ayrıcalık. Ahmet Hatipoğlu’nun muhteşem bestesi “Esma Zikri”de mevcut albümde. Ve hepimizi coşturan “Taleal Bedru” farklı ama sanatçının enfes yorumuyla söylendiği günün iştiyakını kalbimizde hissetmemize vesile oluyor. Kısacası ilahi müziğin manasına erip sözlerin haşyetiyle kendinizi zikir eder buluyorsunuz albümü dinlerken.

Çocuklar da zevkle dinliyor

En güzeli evinizin havası değişiyor ve maneviyat had safhaya çıkıyor, eşittir ne oluyor, evdeki çocuk cemaati esma zikrini, salavatları, tesbihleri neşe içerisinde önce terennüm ediyor sonra da gönlüne kazıyor. Klasik icrasıyla küçüklere ağır gelen bazı ilahiler yeni ve aslı bozulmamış, yeniden derlenmiş bu halleriyle ilgi alanlarına girebiliyor kolaylıkla.

Üstatlar da bu albümde

Henüz albümü elime almamışken radyodan dinlediğimde arkadan ve koro halinde yükselen sesler burada bizim tanıdıklar var dedirtmişti bana. Canım müzik kulağım beni yanıltmamış. Hakan Aykut, Ender Doğan ve Cemalettin Tül gibi daha birçok usta ismin katkıları mevcut albüme. Eh onlar da  destek verdiyse boşuna değil, almalı, dinlemeli ve dinletmeli bu albümü herkese.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan   herkesi tasavvuf musikisi dinlemeye davet etti

  

     

 

         

           

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2011, 20:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
selman demır
selman demır - 8 yıl Önce

Bende ramazanda kanal 7 ıftar programında gordum ve albumu ertesı gun ınternetten aldım. ıyı kı almısım. ne parcalar varmıs albumde. keske 10 degıl 20 tane okusaydıda dınleseydık doya doya. ama baska yerdede goremedım daha sonra. ama bu arkadasın pıyasada tanınması zor. tekel gıbı 4-5 kısı var ve yenı kısılere yeteneklere ımkan vermıyorlar. baksanıza 1997 den berı var ve 2. albumu kazara tanıdık

S. Aras
S. Aras - 8 yıl Önce

Bütün tekeller bir gün yıkılmıştır. Agâh kardeşimiz, hak ettiği değeri -Allah'ın izniyle- bulacaktır, diye düşünüyorum.

banner19

banner13